menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Każdy z nas może stać się Judaszem! 15-08-2007

Po kilku dniach znowu wchodzę w „Ostatnią Wieczerzę” Macieja Świeszewskiego. Zabrałem do ogrodu opasły album dokumentujący powstanie tego dzieła, które jednych zadziwia, a drugich oburza. W czasie ostatniego pobytu zaproponowano mi bym obejrzał obraz w jego naturalnym wymiarze. Odmówiłem. Wpierw chciałem poznać człowieka, Maćka. A po spotkaniu poznać historię powstawania „Ostatniej Wieczerzy”. Twórczość Świeszewskiego.

Do Warszawy wróciłem z albumami Świeszewskiego. Przede mną jeszcze lektura kilku książek, w tym „Ostatnia Wieczerza” Pawła Huellego. Jedno dzieło zazębia się z drugim.

W namalowanym dziele widzimy dwunastu mężczyzn ubranych w ciemne marynarki. Twarze tych mężczyzn to znane postacie z Trójmiasta. Ks. Krzysztof Niedałtowski, który wspierał Macieja w powstawaniu obrazu, pisze: „Kto będzie Judaszem tak brzmiało zazwyczaj pierwsze pytanie. Dopiero potem szukano kandydata do postaci Jezusa. Na nic zdały się prowokacje dziennikarzy i środowiskowe plotki. Nasze założenie było jasne: nie ma prostego kodu osobowego. Każdy z nas może stać się  Judaszem!”


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

"Blokersi" to film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu. Prawdopodobnie po raz pierwszy wiele osób zobaczy, czym jest w naszym kraju kultura hip hopu, kto w niej żyje i kto ją tworzy.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS