menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Każdy z nas może stać się Judaszem! 15-08-2007

Po kilku dniach znowu wchodzę w „Ostatnią Wieczerzę” Macieja Świeszewskiego. Zabrałem do ogrodu opasły album dokumentujący powstanie tego dzieła, które jednych zadziwia, a drugich oburza. W czasie ostatniego pobytu zaproponowano mi bym obejrzał obraz w jego naturalnym wymiarze. Odmówiłem. Wpierw chciałem poznać człowieka, Maćka. A po spotkaniu poznać historię powstawania „Ostatniej Wieczerzy”. Twórczość Świeszewskiego.

Do Warszawy wróciłem z albumami Świeszewskiego. Przede mną jeszcze lektura kilku książek, w tym „Ostatnia Wieczerza” Pawła Huellego. Jedno dzieło zazębia się z drugim.

W namalowanym dziele widzimy dwunastu mężczyzn ubranych w ciemne marynarki. Twarze tych mężczyzn to znane postacie z Trójmiasta. Ks. Krzysztof Niedałtowski, który wspierał Macieja w powstawaniu obrazu, pisze: „Kto będzie Judaszem tak brzmiało zazwyczaj pierwsze pytanie. Dopiero potem szukano kandydata do postaci Jezusa. Na nic zdały się prowokacje dziennikarzy i środowiskowe plotki. Nasze założenie było jasne: nie ma prostego kodu osobowego. Każdy z nas może stać się  Judaszem!”


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sylwester Latkowski znów zaskakuje - tym razem pozytywnie. "Kamilianie" to oszczędny, ale poruszający dokument. Byli już rugbyści, blokersi. Był polski show-biznes. Tym razem enfante terrible polskiego dokumentu zrobił film o zakonnikach. Ale tak naprawdę to film o życiu, a raczej śmierci. Kamilianie - bohaterowie filmu to ludzie, którzy swoje życie ofiarowują chorym. Niby to nic wielkiego. Kilka tysięcy polskich pielęgniarek codziennie robi to samo. Jednak Kamilianie to nie pielęgniarze, nie lekarze - to bracia w śmierci.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS