menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

W więzieniu za zabójstwo, którego nie popełnił 16-08-2007

Historia opisana w Trójmiejskiej Gazecie Wyborczej  dla tych, którzy bezgranicznie wierzą w  słuszność oskarżeń prokuratorów i w wyroki sądowe.  Także dla zwolenników kary śmierci.

„Tomasz K. , 30-latek ze Starej Wisły (maleńka wioska niedaleko Malborka), cierpiący na lekkie zaburzenia psychiczne,  w listopadzie 2003 r. został skazany na 15 lat więzienia za zamordowanie w Lisewie Malborskim 10-latka (zginął od 17 ciosów nożem). Po zatrzymaniu K. przyznał się do przestępstwa. Dlaczego? Twierdzi, że wpłynęli na to policjanci - najpierw krzyczeli, a potem obiecywali "wymarzone policyjne moro". W sądzie już się do zabójstwa nie przyznawał.

W malborskim i gdańskim areszcie, a następnie w zakładzie karnym w Starogardzie Gdańskim przeżył koszmar: - Współwięźniowie pluli na mnie, kopali, grozili, że poderżną gardło. Prawie codziennie wykorzystywano mnie seksualnie. Musiałem pić dodawane do herbaty chemikalia - Kreta do czyszczenia rur, płyn do toalety. Byłem o krok od samobójstwa, ale strażnicy nie reagowali na skargi, tylko przerzucali z celi do celi.

Tomasz K. wyszedł na wolność, bo do przypisywanego mu zabójstwa w Lisewie przyznał się 30-letni Piotr T. Został on zatrzymany we wrześniu 2005 r. podczas obławy, kilka godzin po zamordowaniu 11-letniego chłopca z Łęgowa koło Pruszcza Gdańskiego. W konsekwencji sprawa Tomasza K. trafiła do Sądu Najwyższego, który na początku tego roku unieważnił wyrok.


(6) komentarzy / + dodaj komentarz
...
Autor: ColdTM
2007-08-17 02:13:38
Kilka słów wstępu. Ostatnio, przeglądając spis programów w iTVP, znalazłem "Konfrontację". Większość odcinków widziałem jeszcze w TVP, teraz, po roku czasu, obejrzałem wszystkie już w internecie i zdałem sobie sprawę z tego jak nagle ten program zniknął z telewizji. Zacząłem się zastanawiać co się z nim stało. Zacząłem się zastanawiać co stało się z twórcą "Konfrontacji" i "Nakręconej Nocy". Tak trafiłem na Pana stronę i muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony widząc, że wciąż zajmuje się Pan tym czym zajmował się Pan wcześniej, tzn. pokazywaniem rzeczy, których nie wszyscy mają ochotę pokazywać. Oby tak dalej.

Wracając do tematu, dla mnie ta sprawa to po prostu skandal i nie potrafię sobie nawet wyobrazić co czuje ten człowiek po spędzeniu w więzieniu 4 lat za niewinność. Nie pierwszy raz słyszy się o metodach pracy polskiej policji, czy prokuratury. Według mnie, problemem ciągle jest, między innymi, miniony ustrój. Przecież duża część polskich policjantów uczyła się fachu jeszcze od milicjantów. Nowy rząd obiecywał zmiany, obiecywał prawo i sprawiedliwość, ale gdy słyszę z ust premiera, że "sądy powinny działać zgodnie z polską racją stanu", a nie zgodnie z literą prawa, to mam wątpliwości, że cokolwiek rzeczywiście się zmieni. W poprzednich wpisach była mowa o rentach rozdawanych na pokaz ofiarom wypadków. Ciekawi mnie czy ktoś zaoferował temu człowiekowi rentę/odszkodowanie lub jakąkolwiek inną formę pomocy.

O programie "Konfrontacja"
Autor: Premagape
2007-08-17 20:58:52
O ile mnie pamięć nie myli, to pan Latkowski napisał kiedyś, że program "Konfrontacja" został zdjęty kilkanaście godzin po emisji odcinka o zabójstwie gen. Papały. Ja osobiście nie wierzę w tego typu "przypadki" czy "zbiegi okoliczności". Ale może niech sam pan Latkowski się wypowie na ten temat.
"Konfrontacja" to był dobry, interesujący program. Dobrym pomysłem był powrót do kilku znanych w przeszłości afer (np. Łapińskiego, Szeremietiewa). Ludzie wtedy zaczynają pojmować, jak to się robi (tzn. niszczy medialnie niewygodnych ludzi, fabrykuje dowody, wypuszcza kontrolowane przecieki).

Decyzja o zdjeciu zapadła
Autor: Sylwester Latkowski
2007-08-17 21:12:04
nastepnego dnia po emisji odcinka "Konfrontacji" poświęconego sprawie zabójstwa generała Marka Papały.
http://v1.itvp.pl/konfrontacja/odcinek/i.tvp/cat/84/lp/2259
Obecnie robię film, tak jak sobie wtedy postanowiłem. Mam nadzieję, że późną jesienią nastąpi jego premiera.

Dowody
Autor: ColdTM
2007-08-18 03:41:05
Skoro wspomniana już została sprawa zabójstwa gen. Papały, to przypomniała mi się jedna rzecz, związana z ekstradycją Mazura, jak i z pracą polskiej prokuratury. Pamiętam wywiad, którego udzielił adwokat Mazura, niedługo przed pierwszą rozprawą ekstradycyjną. Rozmawiał z nim wtedy Piotr Kraśko, ale to akurat jest nieistotne. Co zapadło mi w pamięci, to kompletny brak przygotowania tegoż adwokata. Zrobił z siebie pośmiewisko, nie miał pojęcia o sprawie, którą prowadzi, z tego co pamiętam to nie wiedział nawet kim był Marek Papała. Ze statystyk wynika, że tylko 10-20% wniosków o ekstradycję jest w amerykańskich sądach odrzucana. Sam sędzia, który prowadził sprawę Mazura przyznał, że w ciągu ostatnich 12 lat nie odrzucił żadnego tego typu wniosku. Teraz, przypominam sobie wypowiedzi przedstawicieli polskich władz i prokuratury, jakie można było usłyszeć w ciągu ostatnich miesięcy w mediach. Przypominam sobie ich pewność siebie w tej sprawie. Dowody miały być niezbite, a ekstradycja tylko kwestią czasu. Tymczasem amerykański sędzia odrzuca polski wniosek, wyśmiewając dowody. W odpowiedzi nasza prokuratura tłumaczy, że nie ma sobie nic do zarzucenia, a problemem są różnice w polskim i amerykańskim prawie. Czy aby napewno? Jak to możliwe, że polskie władze przegrywają w tak ważnej sprawie, którą prowadzą tyle lat, z adwokatem, który na moment przed rozpoczęciem procesu nie ma tak naprawdę pojęcia o co w tym wszystkim chodzi? A może problemem nie są różnice, a polskie prawo samo w sobie. Może w Polsce dużo łatwiej jest skazać człowieka na podstawie nierzetelnych dowodów (jak niestety widać na przykładzie Tomasza K.) i nauczeni tym doświadczeniem prokuratorzy nie przyłożyli się dostatecznie do swojej pracy. W każdym bądź razie, w konfrontacji z prawem amerykańskim wypadliśmy marnie.

SLY THE BEST
Autor: Dirlewanger
2007-08-18 10:43:45
Znam programy Sylwestra jeszcze przed Konfrontacją,(Nakręcona noc)moim zdaniem były świetne i drapieżne,oczywiście w ramach obłudnej i strachliwej polskiej telewizji,niestety w moim środowisku nie miałem się z kim podzielić wrażeniami z konfrontacji,ponieważ nikt nie wie kto to jest SL,bo ci pseudo intelektualiści są fanami plastikowej pop kultury ,picia od rana do wieczora,wystawania pod klatkami schodowymi i chodzeniem na mecze polskiej ''ekstraklasy'' i oczywiście głosowaniem na PIS i LPR ,pozdrawiam

Odpowiedź ColdTM
Autor: Premagape
2007-08-18 11:13:49
Widzę 3 najbardziej prawdopodobne hipotezy, dlaczego do ekstradycji Mazura nie doszło:
1) Pogłoski o tym, że Mazur był/jest agentem CIA, o czym pisała swego czasu prasa są prawdziwe i dlatego Amerykanie go nam nie wydali. W tym wypadku cały ten miażdżący wyrok sędziego amerykańskiego, to jedna wielka ściema.
2) Cała sprawa ekstradycji Mazura była pozorowana. Tzn. Ziobro i prokuratorzy tylko pozorowali rzetelną robotę i szczerą chęć przywiezienia Mazura do Polski, a w rzeczywistości chcieli, by sędzia Keys ukręcił sprawie łeb. Innymi słowy było to działanie pod publikę, by pokazać ludziom, jak bardzo chcemy dorwać Mazura i nabić sobie tym popularność. Czyżby Ziobro też należał do Układu?
3) Faktycznie śledczy mają bardzo słaby materiał dowodowy, a śledztwo stoi w miejscu.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Klatka – film dokumentalny. Praca nad filmem trwała od 24.10.2002 roku, zakończono ją  22 października 2003. Planowana premiera filmu - listopad 2003.
Scenariusz i reżyseria: Sylwester Latkowski; zdjęcia: Tomasz Michałowski, Karina Kleszczewska; montaż: Krzysztof Szpetmański; dźwięk: Igor Grątkowski; redakcja Jerzy Kapuściński, Grażyna Bryżuk; postprodukcja PAY studio TV; grafika: Studio Rogala: sprzęt do realizacji Mega TV; technika realizacji Sony IMX 16:9; producent wykonawczy Opusnet; Produkcja: Agencja Filmowa TVP dla Programu 2, Opusnet, T1-teraz, Sylwester Latkowski


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS