menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Biernacki walczy o e-sport 02-11-2007

Poseł Marek Biernacki dotychczas kojarzy się ze służbami specjalnymi, policją. Przyznam, że z zaskoczeniem natrafiłem na interpelację Biernackiego dotyczącą uznania internetowego sportu za pełnowartościową dziedzinę sportu.

Biernacki tak uzasadnia swoją interpelację złożoną w połowie września: „E-sport (sport elektroniczny, cybersport) zasadniczo nie różni się od innych dyscyplin sportowych. Grający w sieciowe gry komputerowe, podobnie jak zawodnicy uprawiający inne sporty muszą wykazać się nieprzeciętnymi umiejętnościami (refleks, szybkie podejmowanie decyzji, koordynacja działań w ramach zespołu, etc.). Zawodowi gracze również poświęcają swój czas na treningi, doskonalą swoje umiejętności, pod opieką trenerów opracowują i uskuteczniają w praktyce strategie działań. Jak w każdej innej dyscyplinie sportu, tak i w sporcie elektronicznym mamy do czynienia z rywalizacją, z grą fair-play, z przegranymi i wygranymi. Ważnym elementem e-sportu jest fakt, że mogą tutaj wykazać się ludzie niepełnosprawni. (…)

E-sport to także zjawisko o charakterze kulturowym, społecznym a nawet komercyjnym. Wprawdzie historia sportu elektronicznego sięga zaledwie roku 1997, to zawody pod marką World Cyber Games przypominają Olimpiadę. Uznana jako sport elektroniczny w Rosji, Chinach czy w Korei urasta do sportu narodowego, gdzie rozgrywki pokazywane na telebimach i w TV zostawiają inne rozgrywki sportowe daleko w tyle pod względem popularności i oglądalności.

Jak Szanownej Pani Minister wiadomo w Polsce działa od 2005 roku profesjonalna, e-sportowa liga HEYAH LOGITECH CYBERSPORT. Działają liczne kluby, stowarzyszenie sportu elektronicznego a setki tysięcy młodych fanów bacznie obserwuje poczynania swoich idoli na wirtualnych arenach korzystając z dobroci dostępu do Internetu.”

To jedna z bardziej kontrowersyjnych interpelacji złożonych w Sejmie minionej kadencji. Kontrowersyjna, bo wybiega tak daleko w przyszłość rozwoju naszej rzeczywistości, że dla niektórych jest to Since-fiction. Więc trudno się dziwić odpowiedzi, którą uzyskał od minister sportu Elżbieta Jakubiak, która i tak ma małe pojęcie o sporcie klasycznym a cóż o trendach w sporcie na przyszłość.

Ta stwierdziła, że „gry komputerowe jako sport elektroniczny, dyscyplina lub dziedzina sportu nie istnieje.”(...)
Uznanie gier komputerowych jako dyscypliny sportu jest zagadnieniem wymagającym opracowania warunków funkcjonowania i definicji „sportu elektronicznego”, który łączy w sobie własności intelektualne, sprzętowe, dostępności tej formy aktywności sportowej oraz stworzenia stowarzyszeń lub stowarzyszenia w Polsce w oparciu o podstawy prawne, które określą i wskażą zakres, cele i drogę jej rozwoju. Ministerstwo Sportu i Turystyki nie podjęło dotychczas żadnych działań w sprawie tworzenia warunków dla rozwoju sportu elektronicznego, w tym nadzoru nad grami komputerowymi”

Marek Biernacki na razie może co najwyżej liczyć na zrozumienie i poparcie swojej inicjatywy u młodych ludzi, dla których rywalizacja internetowa jest czymś bardziej zrozumiałym niż triatlon, ewentualnie na PSL, gdzie z twórcą gadu-gadu Łukaszem Foltynem mogą stworzyć lobbing dla rozwoju e-sportu w Polsce.


(2) komentarzy / + dodaj komentarz
Przynamwniej wie co to e-mail
Autor: katarzyna
2007-11-03 10:50:12
I na komputer nie reaguje jak na UFO, jak nasz obecny premier RP.

Rząd XIX wieku
Autor: gosc
2007-11-03 11:05:07
A Ziobro nawet sam dyktafonu nie włączy

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS