menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Chciałbym aby Sopot wyglądał tak, jak dzisiaj Harlem 09-04-2008
Maciej Świeszewski wrócił wczoraj z Nowego Jorku.
- Dlaczego masz taką depresję po tej podróży? – pytam.
- Zawsze jak ze Stanów wracam do Polski to się zastanawiam… To było za krótko, za intensywnie. Jeszcze dzisiaj poszedłem na Uczelnie i… Ale nieważne…  Tyle wystaw zobaczyłem , byłem na koncercie IV symfonii Beethovena. Widziałem wystawę  „Wierzę w zmiany.” Wielka instalacja…
Jak zderzasz się z tym całym absurdem, z tą niemocą ludzi tutaj. Coraz bardziej rozumiem na czym polega problem Polaków. Nie ma życzliwości i optymizmu. Zaciekłość i zawiść zżera ludzi.
Byłem kiedyś na kolacji ze Zbigniewem Brzezińskim i zapytano go, jaka jest przyczyna klęski Polaków? Odpowiedział: W Ameryce jest dwóch sąsiadów. Jeden ma więcej, drugi więcej, to ten co ma mniej zastanawia sie co on ma zrobić, żeby być lepszym od sąsiada, a przynajmniej dorównać mu. A w Polsce człowiek myśli  jak załatwić sąsiada by nie miał nic.
Maciej wspomina wypad do Harlemu. Był tam poprzednio w 1974 roku.
- To jest w tej chwili piękna część Nowego Jorku. Czysta. Odświeżona. Zaczyna ta dzielnica kwitnąć. Tam jest czyściej niż u nas. Chciałbym aby Sopot wyglądał tak jak dzisiaj Harlem.

Czy można się dziwić temu, że Sławomir Mrożek zamierza po raz drugi wyemigrować z Polski?
– Tak, zamierzam osiąść w Nicei i tam dokonać żywota – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

(7) komentarzy / + dodaj komentarz
Mrożek
Autor: WS
2008-04-10 01:14:51
Panie Latkowski
Mrożek, to powinien dokonać żywota znacznie wcześniej z wyroku podziemia, po tym jak pisał ohydne paszkwile przeciwko WiN i biskupowi Kaczmarkowi. Nie za takie świństwa dostawało się kulkę.

Cejrowski
Autor: Geralt
2008-04-10 11:02:50
Cejrowski też daje nogę...

o to typowe...
Autor: kam
2008-04-10 13:18:16
Typowo... pojechał w jedno miejsce \"zagramanicę\" i już jakie ochy i achy, cóż, światowiec.
A ja nie chcę, żeby Sopot \"wyglądał tak, jak dzisiaj Harlem\" - wystarczy, że będzie czysty i ładny (no ale dla jednego ładne to, dla drugiego tamto) wtedy będzie wyglądał jak Sopot... tyle wystarczy.

Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma - to mądre porzekadło i nietrudno je zrozumieć...

To nie jest \"wina\" Polaków tylko obcej nam władzy...
Autor: FFWD
2008-04-10 18:45:24
która tu się zainstalowała po II Wojnie i wciąż po różnych przepoczwarzeniach włada. To władza i podległe jej media judzą i skłócają ludzi. Nie dajmy się tak łatwo ogłupiać. Pozdrawiam. P.S. Naprawdę nie przenośmy Sopotu do Harlemu ;-))) Bez jaj co to za tekst? Wszędzie są plusy i minusy.

Kto wie,skąd wzięła się nazwa SOPOT ? Otóż
Autor: Inka
2008-04-11 00:13:36
Pierwszy jej zapis w formie Sopoth (czytaj Sopot) znajduje się w akcie donacyjnym wystawionym przez księcia pomorskiego Mściwuja II w dniu 5 III 1283 r.
Następna wzmianki źródłowe pochodzące z lat 1291 i 1295 mają formą Sopot. W 1301 r. powtarza się zapis Sopoth, a później różne jego odmiany.
W XVI w. pojawiło się tłumaczenie, iż Sopot pochodzi od słowa sobota, w związku z przyjazdami do tej miejscowości gdańskich kupców na wypoczynek, co działo się w każdą letnią sobotę.

Powtarzano również nawet w poważniejszych publikacjach o pochodzeniu nazwy Sopot od sobótki, starego obrzędu wiosennego Słowian.

Zdaniem językoznawców i historyków wyrażenie Sopot jest nazwą wodną, którą Słowianie określali rwące i spadające z głośnym pluskiem potoki.
Wywodzi się też równolegle nazwę Sopot od sapów, sapotów, czyli błot, moczarów i podmokłych połaci gruntów.
Na terenie dzisiejszego Sopotu płynęło kilka wartkich strug. Który z nich nazywano nazwą Sopot przekazaną następnie osadzie, nie wiadomo.
Zagadnienie to omawia hasło Grodowy Potok, w którym wyrażone jest przekonanie, iż ten właśnie ciek nazwali przed dwunastoma wiekami mieszkańcy grodu Sopotem i przenieśli nazwę następnie na swoje siedlisko.

http://www.sopot18.webpark.pl/#Nazwa%20Sopot

A takie przyslowie znacie pany wielkoswiatowce?
Autor: slavac
2008-04-19 00:51:34
Panszczyzna lud leniwym czyni?

Niech te madrale tu przyjada i za 1000 w biedronce popracuja albo u innego Niemca co owszem zyje swiatowo i dostatnio.


i jeszcze jedno
Autor: slavac
2008-04-19 00:57:59
Wankowiccz pisal o tej cesze polakow, o tym skundleniu pisal \"pieski przydrozne\".

A przyslowie mowi:

\"O szaty ubogiego kazdy przybleda wyciera buty.\"

za \"przyblede\" wstawmy sobie \"pieski przydrozne\", a za \"pieski\" dowolnie wybranego artyste od siedmiu bolesci.


Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

"Blokersi" to film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu. Prawdopodobnie po raz pierwszy wiele osób zobaczy, czym jest w naszym kraju kultura hip hopu, kto w niej żyje i kto ją tworzy.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS