menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Koniec kneblowania ust mediom tajemnicą państwową? 09-05-2008
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał ważne orzeczenie dla wolności słowa w Polsce. Umorzył karny proces przeciwko Jarosławowi Jakimczykowi i Bertoldowi Kittlowi z powodu braku cech przestępstwa. Sprawa dotyczyła ujawnienia tajemnicy państwowej.

Miejmy nadzieję, że od tej pory prokuratura nie będzie wszczynać śledztw przeciw dziennikarzom za ujawnienie przez nich w swoich publikacjach informacji objętych tajemnicą państwową. Wszczynanie śledztw nie tylko umożliwiało prokuraturze, służbom, możliwość legalnej inwigilacji dziennikarzy, ale przede wszystkim było próbą kneblowania ust mediom.

(6) komentarzy / + dodaj komentarz
A co z oficerami udających dziennikarzy?
Autor: ulub(0
2008-05-09 20:44:14
Także nie obowiązuje ich zatrzymanie tajemnicy państwowej?

PRZYPOMNIJ Sylwester, o co konkretnie...
Autor: bx
2008-05-09 21:44:43
... byli oskarżeni?

hm a co z dziennikarzami piszacymi na zamowienie?
Autor: jaszyn
2008-05-09 23:39:44
Przeciez to pan podjał temat lobbingu i tzw. czarnego PR w sprawie bylego ministra zdrowia Łapińskiego. To dziennikarze go załatwili bedac narzedziami w rekach lobbystow od farmacji. Dziennikarz moze powolac sie na tajemnice dziennikarska i nie ujawniac swego informatora. To na pozywajacym w sprawie cywilnej lezy obowiazek udowodnienia mu zaniechania, zaniedbania lub tego ze napisal klamstwo. Mowiac prosto dziennikarz moze opluc kazdego i zaslonic sie tajemnica. Teraz chodzi o ujawnianie tajemnicy panstwowej, kazdy srednio nawet zorientowany wie ze urzedy ciekną na potęge ale to pol biedy. Co zrobic z takimi dziennikarzmi ktorzy dostaja takie materialy od roznych frakcji walczacych o stołki. Sa narzedziami uzywanymi do walki. Panstwo zas jako instytucja ponosi straty gdy ujawnia sie jego slabosci, powiazania, mechanizmy. Oczywiscie gdy sa to patologie to ok ale co zrobic gdy ujawnione rzeczy sa normalne takie jak w cywilizowanych krajach o rozwinietej demokracji. Kiedy my jako Polska tracimy na tym w globalnym wysigu?

J. i K.
Autor: ts
2008-05-10 09:54:36
ujawnili szpiega w WSI

Newsweek: Po raz pierwszy polski sąd stwierdził, że dziennikarze nie mają obowiązku zachowania tajemnicy państwowej.
Autor: Sylwester Latkowski
2008-05-11 11:52:31
Newsweek: Po raz pierwszy polski sąd stwierdził, że dziennikarze nie mają obowiązku zachowania tajemnicy państwowej. To precedens, który znacząco wzmacnia pozycję mediów.

Orzeczenie wydał w ubiegły piątek warszawski sąd rejonowy argumentując, że dziennikarze nie są wymienieni w ustawie o ochronie informacji niejawnych. W konsekwencji umorzył proces przeciw dwóm reporterom nieistniejącego już dziennika \"Życie\".

Jarosław Jakimczyk (dziś TVP) i Bertold Kittel (\"Newsweek\" i TVN) ujawnili tajne informacje w 1999 r. Opisali wówczas działalność szpiegowską oficerów dawnych Wojskowych Służb Informacyjnych na rzecz innych państw. Serię doniesień o naruszeniu tajemnicy państwowej złożył ówczesny szef Kancelarii Prezydenta Ryszard Kalisz. Dziś odmówił komentarza twierdząc, że postępowanie obłożono klauzulą ściśle tajne.

Jednak mimo tajemniczej atmosfery orzeczenie może odbić się głośnym echem w salach sądowych. Zdaniem specjalistów wydatnie poszerza ono zakres wolności prasy w Polsce. - Dokonana przez sąd wykładnia będzie bardzo dużym ułatwieniem w przyszłych sprawach tego typu - mówi mec. Jacek Kondracki, który wielokrotnie reprezentował dziennikarzy w procesach. W podobnym duchu wypowiada się karnista prof. Piotr Kruszyński. - Instytucje demokratycznego państwa prawa nie mogą kneblować ust prasie -mówi. Zastrzega jednak, że granicą swobody powinno być np. bezpieczeństwo państwa.

Więcej wątpliwości ma prof. Lech Gardocki, pierwszy prezes Sadu Najwyższego. Jego zdaniem każdy ma obowiązek utrzymania tajemnicy państwowej, dziennikarz także.

- Może on jednak podjąć ryzyko ujawnienia, gdy uzna, że opisanie sprawy przynosi pożytek społeczny - zaznacza. Dodaje, że wiele zależy od prawdziwości zebranych przez reportera informacji. W przypadku Kittela i Jakimczyka nie było z tym problemów. Opisani przez nich szpiedzy zostali już prawomocnie skazani.

dzieki, jednak czytasz komentarze....
Autor: bx
2008-05-11 16:55:52
to miłe, pozdrawiam.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Potężny mężczyzna powolnymi ruchami, nieco leniwie, goli głowę. Opowiada o swoim barwnym życiu, o więzieniu i drużynie rugby. Ale nie jest to kadr z amerykańskiego obrazu "Urodzeni mordercy", a jedna ze scen polskiego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego o chuliganach Arki Gdynia, których teraz bardziej niż rozróby fascynuje męski, twardy sport.
(...) Kamera podąża za bohaterami niemal wszędzie. Jest na treningu, meczu, w szatni, w samochodzie i nawet w łazience.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS