menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Po Gdyni 21-09-2008
Latkowski zaprezentował dokument o zabójstwie Papały (PAP)

Reżyser Sylwester Latkowski zaprezentował na festiwalu filmowym w Gdyni swój film dokumentalny "Zabić Papałę", dotyczący okoliczności śmierci byłego Komendanta Głównego Policji gen. Marka Papały.

- Minęło 10 lat od zabójstwa generała Papały. Myślę, że po dziesięciu latach śledztwa można zadawać pytania, których po roku pierwszym, drugim czy trzecim zadawać nie powinno się - powiedział Latkowski przed projekcją filmu w gdyńskim kinie Silver Screen.

Marek Papała - były Komendant Główny Policji zginął 25 czerwca 1998 r. w Warszawie. Zastrzelono go z pistoletu, gdy wsiadł na parkingu do swego samochodu. Poszukiwania zabójcy trwają do dziś.

Film Latkowskiego trwa 91 minut. Reżyser pracował nad nim przez ostatnie dwa lata. W dokumencie znalazło się wiele rozmów nt. Papały prowadzonych przez Latkowskiego, m.in. z b. premierem Leszkiem Millerem, byłym ministrem zdrowia Mariuszem Łapińskim oraz emerytowanym pułkownikiem SB Hipolitem Starszakiem.

Ludzie, którzy znali Papałę, zastanawiają się np. dlaczego w ostatnich dniach przed śmiercią były Komendant Główny Policji zachowywał się dziwnie, sprawiał wrażenie zdenerwowanego.

W opowieściach dotyczących okoliczności śmierci Papały pojawia się konsekwentnie nazwisko polonijnego przedsiębiorcy Edwarda Mazura.

Latkowski uważa, że śledztwo w sprawie śmierci Papały "to wielka mgła". Jeden z "rozdziałów" jego filmu nosi tytuł "Zadeptano ślady". "To nie jest film z tezą" - zapewnia Latkowski. "Nie szukałem zabójcy" - dodał. Przyznał jednocześnie, że chciał pokazać, iż w śledztwie dotyczącym zabójstwa Papały popełniono błędy.

Latkowski nie wie jeszcze, jakie będą dalsze losy dokumentu "Zabić Papałę". Powiedział tylko, że w Gdyni zamierza odbyć rozmowy z firmami zajmującymi się w Polsce dystrybucją filmów kinowych.

Filmowi "Zabić Papałę" towarzyszy książka Latkowskiego pod tym samym tytułem, opublikowana nakładem wydawnictwa Rosner & Wspólnicy.

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni trwa od poniedziałku, zakończy się w sobotę późnym wieczorem. Festiwalowe nagrody, wśród nich Grand Prix - Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego, a także nagrody za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora i aktorki, zostaną przyznane podczas gali w Teatrze Muzycznym.

Film Latkowskiego nie startował w żadnym z festiwalowych konkursów.


(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Mgła
Autor: Katarzyna_L
2008-09-21 23:29:33
Byłam na seansie. Nie wierzyłam, że można przez półtorej godziny wysiedzieć w kinie na dokumencie. A jednak. Gratuluję.

Powiedział pan, że ta sprawa to mgła. Z pańskiego filmu wynika, że jest ona gęsta. Nie wiadomo kto kłamie, a kto mówi prawdę. Komu wierzyć?

Ciekawa jestem jak wyglądał film przed auto-ocenzurowaniem?

Kiedy pokaże go jakaś telewizja? Pokazał pan nagą prawdę o panach Mazurze (takiego Mazura media nie przedstawiały dotąd), Kurniku, Sasinie. Krętacze. Zobaczymy czy nazdal mają wpływy, znajomości, powiązania...

Nikomu nie zależy
Autor: sms
2008-09-22 14:27:45
Obojętnie jak wyszedł panu film, jest niewygodny dla wielu osób i nikt widzowi nie pozwoli wyrobić sobie zdania na jego temat. Zrobił pan film na półkę.

film
Autor: Krzychu
2008-09-27 00:29:53
Książkę przeczytałem z szeroko otwartymi oczami w dwa dni. Piękny obraz kraju priwislianskiego. Nie dziwię się, że nie chcą tego filmu w mass-mediach. Ale spokojnie... Pamiętam, jak w latach 80-tych oglądałem \"Przesłuchanie\". Wtedy też wydawało się, że to będzie półkownik. Niech pan nie cenzuruje na DVD samego siebie, skoro napisał pan już tyle.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Satyra dokumentalna. Po raz pierwszy kamera zagląda za kulisy szołbiznesu w Polsce. Obok znanych postaci ze sceny muzycznej jak Krzysztof Krawczyk, Marek Kościkiewicz, Robert Leszczyński, Maciej Maleńczuk, Myslovitz , Marek Sierocki, Piotr Metz, Hirek Wrona, Michał Wiśniewski, Negatyw, poznajemy nieznanych szerszej widowni decydentów, szare eminencje polskiego szołbiznesu. Film ukazuje przemilczaną dotąd stronę szołbiznesu w Polsce, w którym normą jest oszustwo, manipulacja.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS