menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Szara strefa w aresztach i zakładach karnych 22-01-2009
Zakłady karne i areszty to państwo w państwie.  Zamknięty świat, który rządzi się swoimi regułami. Prawo tam często jest tylko na papierze.  Jak można wyjaśnić  serię samobójstw oprawców Krzysztofa Olewnika bez uwzględniania  specyfiki świata, który oddzielony jest grubymi murami, wieżyczkami strażniczymi, kratami od wolnego, naszego, świata? O czym się zapomina lub nie chce uwzględnić w tej sprawie?
W Płocku to jest jakaś stodoła – tak o areszcie śledczym wyraził się dr. Paweł Moczydłowski, były  szef Służby Więziennej w latach 1992-94. Ma całkowitą rację. Polskie areszty i wiezienia właściwie powinny być pod opieką Inspektora Zabytków, bo tylko około 24% powstało po II wojnie światowej. Znaczny jest udział obiektów pochodzących z okresu międzywojennego lub powstałych w drodze adaptacji obozów jenieckich z I i II wojny światowej. 64,5% wybudowanych zostało przed I wojną światową, a niektóre z nich są znacznie starsze. Eksploatowane są jeszcze obiekty, które zbudowano w XVIII, XVII, a nawet w XIV, czy XIII wieku. Np. Zakład Karny w Koronowie mieści się w XIII-wiecznym klasztorze, Zakład Karny w Barczewie w XIV-wiecznym zespole poklasztornym, Zakład Karny w Łęczycy – w obiektach miejskich z XIV wieku.

Być może trójka oprawców nie wytrzymała warunków jakie panują w polskich aresztach i więzieniach (czasu jaki przyjdzie im tam spędzić), w którym regułą życia w najlepszym wypadku jest mobbing? Czy ktoś jest w stanie stwierdzić, że Pazik nie był w areszcie śledczym w Płocku poddawany szykanom? Czy te szykany miały charakter zwykłej niechęci do osadzonego, czy też wywołać miały konkretny skutek – targnięcia się na swoje życie? Czy Pazik miał należytą opiekę psychologiczną i wychowawczą? Bo zazwyczaj to fikcja. Sprowadza się do rutynowych rozmów i sporządzania w aktach osadzonego tak samo brzmiących regułek „zdolny”, „nadaje się”.  Jeśli nikt ich nie powiesił lub nie zmusił do powieszenia się, znaczyłoby to, że się załamali, a wtedy należałoby zapytać, dlaczego nie dostrzeżono tego i zgodzono się na ich bezustanne przebywania samotnie w celi? Jak mówi Moczydłowski „zamykać takiego człowieka w izolatce, to jak dolewać benzyny do ognia.”

W czasie debaty sejmowej po informacji rządu w sprawie Olewnika poseł Jan Widacki zwrócił uwagę na ewentualny wpływ działań operacyjnych policji, CBŚ w aresztach i zakładach karnych w związku z tą sprawą. To szara sfera funkcjonowania polskich więzień. Zwracam uwagę, że zginęli świadkowie, którzy zdecydowali się podjąć współpracę z policją i prokuraturą. Prokuratura będzie poruszała się we mgle, jeśli nie pozna prawdy o podjętych operacyjnych działaniach na terenie aresztów i zakładów karnych w sprawie Olewnika oraz nie pozna agentury służb wśród aresztantów i więźniów a także funkcjonariuszy służby więziennej w Płocku, Olsztynie, Sztumie.

Żadna wewnętrzna komisja służby więziennej nie wyjaśni niczego. Silniejsza będzie chęć obrony własnej korporacji, kumpli niż dojścia do prawdy. Prokuratura działając rutynowo także do niczego nie dojdzie poza stwierdzeniem, że nie wykryto udziału osób trzecich w śmierciach Franiewskiego, Kościuka i Pazika.

(1) komentarzy / + dodaj komentarz
mobbing
Autor: Nat.
2009-01-22 21:19:35
są dwa style przeżycia za kratami: albo idealnie dostosowujesz się, funkcjonujesz spokojnie i niepozornie.... albo wchodząc do celi walisz najsilniejszego bydlaka z liścia i wrzeszczysz \"gleba!\"

... jak w życiu

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS