menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Upadek sztuki wspólczesnej: Akt molestowania seksualnego według Nieznalskiej, czyli jak pożerować na symbolice religijnej 25-02-2009
"Na wystawie „królestwo” (Dorota Nieznalska - od aut.) korony cierniowe powiązała z dostojeństwem władzy, przemieniając je w drogocenne korony z kosztownymi kolcami. Dzięki takiej metamorfozie symbolu męczeństwa artystka odniosła go do polskiej martyrologii narodowej. Te obiekty mogą być początkiem rozmowy o tym, jak (i kiedy) insygnia władzy zamieniają się w narzędzia tortur (korony cierniowe). Albo odwrotnie – interpretacja zależy od wrażliwości, wyobraźni i wiedzy widza.

Wszystkie korony artystka zrobiła własnoręcznie. Ważne są ich tytuły: „Królowa Polski” – korona z brązu z czerwonymi bursztynowymi kolcami, „Złota Królowa” – korona z brązu z kolcami ze złotego bursztynu, „Czerwona Królowa” nazywana przez artystkę szatańską – czarna korona z brązu z kolcami z naturalnego koralu i dołączona do niej skórzana obroża na rękę z nr. PESEL artystki.
Z kolei „Król Polski” to korona cierniowa na łańcuchu przytwierdzona do ściany. Wszystkie obiekty wyeksponowane zostały tak jak relikwie –ułożone na czarnych bądź czerwonych poduszkach, zamknięte w szklanych gablotach. Największy leży na podłodze – to „Wieniec mistyczny” z 30 cierniowych koron z brązu połączonych łańcuchem. Wystawę dopełnia 21 rysunków przedstawiających akt seksualny. W kontekście cierniowych koron można w nich zobaczyć nie tylko obraz wzajemnej fascynacji cielesnej dwojga ludzi, być może ukazują one akt molestowania seksualnego." (Gazeta Wyborcza, Iwona Torbicka)

(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Bełkot
Autor: odpis
2009-02-25 11:41:40
To nie sztuka to bełkot

Margot
Autor: Nat.
2009-02-25 19:08:10
to tabloidyzacja albo zabawa konwencją... tabloidyzacji...
tak czy tak - królowa jest tylko jedna!

ciekawe
Autor: iv
2009-02-25 21:00:53
\"jak (i kiedy) insygnia władzy zamieniają się w narzędzia tortur (korony cierniowe)\"

zależy od świadomości i wielkości wziętej na siebie odpowiedzialności,

bardzo ciekawe koncepcyjnie, aż mam ochotę zobaczyć wykonanie :)

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS