menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Wałesa jest najlepszym skoczkiem 29-04-2009

Instalacja Grzegorza Klamana, rzeźbiarza związanego z Instytutem Sztuki „Wyspa” mieszczącym się na byłym terenie Stoczni Gdańskiej, zainspirowana warsztatem Wałęsy ma trafić do Muzeum Nobla w Sztokholmie.

– Zadałem sobie proste pytanie: „Gdzie właściwie ten Wałęsa pracował?” – opowiada Klaman Gazecie Wyborczej. –Okazało się, że budynek z jego warsztatem mieści się niedaleko Wyspy. Zapomniany, opuszczony, zawalony narzędziami. Sam metalowy stół do pracy został o metr przycięty, bo komuś do czegoś nie pasował. W pobliżu jest też słynny mur, przez który Wałęsa skakał(…)Instalacja przypomina o tym, że Lech Wałęsa, zanim zrobiło się o nim głośno i nim został prezydentem, był człowiekiem pracy . Ten brutalny, ciężki, robotniczy warsztat wbity w gładką ścianę klasycystycznego pałacyku Muzeum Nobla pokazuje siłę ruchu, jakim była „Solidarność”.

Stołowi towarzyszyć będzie tablica z napisem: „Co mógłby powiedzieć Lech Wałęsa, gdyby tu był?

Instalacja Klamana będzie chyba najpoważniejszą pracą poświęconą Lechowi Wałęsie, jaką wykonał artysta związany z Instytutem Sztuki „Wyspa”.  Kilka lat temu  w czasie realizacji „Nakręconej nocy” natknąłem się na pracę Jacka Niegody (Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku w pracowni prof. Grzegorza Klamana) zainspirowaną skokiem Wałęsy, która raczej nie trafi do Muzeum Nobla. Więcej o niej, w dołączonym klipie wideo.  Warto jednak zauważyć, że w Muzeum Nobla potrafią „nie pomnikowo” patrzeć na Lecha Wałęsę, co czasami chce się narzucić w Polsce.


(2) komentarzy / + dodaj komentarz
Klaman postawił na właściwego konia
Autor: manhattan
2009-04-29 21:48:04
... a to, że przy okazji robienia jaj można... inna sprawa :)

PS
Autor: lena98
2009-04-29 21:56:17
Jacek Niegoda (ur. 1972 w Gdańsku), artysta wizualny.

Studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku w pracowni prof. Grzegorza Klamana oraz w Pracowni Intermedialnej prof. Witosława Czerwonki (1991-98). Współpracował z Galerią Wyspa oraz Otwartym Atelier (późniejszym CSW Łaźnia) w Gdańsku.

Był współzałożycielem i wiceprezesem Fundacji Wyspa Progress.

W 1995 roku razem z Mikołajem Robertem Jurkowskim, Rafał EwertowskiRafałem Ewertnowskim, Piotrem Wyrzykowskim, Maciejem Sienkiewiczem, Arturem Kozdrowskim założył Centralny Urząd Kultury Technicznej (CUKT). W 2000 r. był jednym z pomysłodawców i autorów projektu i postaci Wiktorii Cukt – wirtualnej kandydatki na prezydenta Polski.

Realizuje wideoprojekty i akcje artystyczne. Jego prace znajdują się w kolekcji Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W swoich realizacjach odnosi się do relacji pomiędzy władzą, techniką, sztuką.

Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Wystawy [edytuj]

2006 Śniadanie w Muzeum, Muzeum Sztuki, Łódź; 2005 Amatorzy Awangardy, wyst. ind. Galeria Kordegarda, Warszawa; Strażnicy Doków, IS Wyspa, Gdańsk; UN/REAL?, IS Wyspa, Gdańsk; 2004 BHP, IS Wyspa, Gdańsk; 2003 Kollektive Rituale, MUMOK, Wiedeń; 2000 Muzeum Kultury Technicznej, wyst. ind. Ratusz Staromiejski, Gdańsk; Drogi do wolności, Stocznia Gdańska, Gdańsk; 1999 Public Relations, CSW Łaźnia, Gdańsk; Fotogenom, Spiż 7, Gdańsk; 1998 Kultura budzi lęk, sklep z armaturą łazienkową, Gdańsk; Artgenda\'98, Kulturhuset, Sztokholm; Harmer, Spiż 7, Gdańsk; 1997 Nieistniejąca pracownia, Arsenał, Białystok; 1996 Status Quo, CRP Orońsko; ME TE LE, Galeria Działań, Warszawa; 1995 Białko, Muzeum Artystów, Łódź; Endlos-Endless, Otwarte Atelier, Gdańsk; Fantom, Spiż 7, Gdańsk; 1994 Ucho Beethovena, Otwarte Atelier, Gdańsk; Praxis, Otwarte Atelier, Gdańsk; 1993 Skandal, ASP, Gdańsk; Energetische Konstruktion, K18, Kassel; Sztuka, miasto, maszyna-prolog, CRP Orońsko; Przegląd, Wyspa, Gdańsk; 1992 Inne media, Wyspa, Gdańsk.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS