menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sprwa Zakirowa 18-09-2009

Bogdan Rymanowski w Polska The Times pisze: "Wstyd mi za nasz kraj. Wstyd mi za nasze państwo. Wstyd mi za to, jak potraktowano Olega Zakirowa, szlachetnego i prawego człowieka. W 1989 roku ten major KGB odkrywa w Smoleńsku akta polskich jeńców aresztowanych przez NKWD.

Rozpoczyna na własną rękę śledztwo w sprawie mordu w Katyniu. Dociera do ostatnich żyjących świadków zbrodni, funkcjonariuszy sowieckiej bezpieki, którzy byli w lasku katyńskim wiosną 1940 roku. Natychmiast pojawiają się groźby: "Jeśli nie przestaniesz, trzeba będzie cię zastrzelić jak tamtych".

Zakirow nie ustępuje. Gdy mimo nacisków generała Kriuczkowa i interwencji samego Gorbaczowa nie godzi się na przerwanie dochodzenia, KGB zwalnia go z pracy i przykleja łatkę "chorego psychicznie". W Rosji nie ma już dla niego miejsca, ucieka więc do Polski.Jednak tutaj zamiast wdzięczności spotyka go obojętność. Dostaje wprawdzie polskie obywatelstwo i order od prezydenta Kwaśniewskiego, ale nikt nie pomyślał, aby opłacić mu kurs języka polskiego, dać pracę i pomóc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. W zamian za to rzucono mu ochłap w postaci 1500 złotowej renty, choć ma zaledwie 52 lata i nie jest inwalidą. Zamiast przyzwoitego życia jest skazany na wegetację, a nawet żebraninę. I tak jest od jedenastu lat."

http://www.polskatimes.pl/opinie/odredakcji/163007,wstyd-i-skandal-w-cieniu-skandalu,id,t.html

 


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS