menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Nie jestem malarzem religijnym, obrusza się Świeszewski 30-10-2009

SZUKAĆ SWOJEJ PRAWDY…  rozmowa Adama Kamińskiego o religii, obyczajach, sztuce z Maciejem Świeszewskim opublikowana w gdyńskim kwartalniku „Bliza”. Kiedy zapytano go, czy jest malarzem religijnym, obruszył się:

- „Malarz religijny” to chyba jednak źle powiedziane. Ostatnia Wieczerza to obraz o tematyce religijnej, a nie obraz religijny. Jakbym miał malować obraz o tej tematyce przeznaczony do kościoła, namalowałbym zupełnie inny. Malowałem swoją interpretację artystyczną tego wielkiego tematu, który jest poruszany przez wielu artystów, to temat, który porusza wyobraźnię kolejnych pokoleń i jest niewyczerpany. Można go w każdej epoce, w każdym czasie, bez względu na to, czy ktoś czuje się marksistą, czy jest wierzący, czy nie, podjąć i interpretować. A dlaczego taki temat wybrałem? Przecież to są nasze korzenie, to są wzorce, to jest odniesienie do całej naszej kultury, do korzeni drzewa naszego życia. Wieża Babel czy Arka No-ego albo Sąd Ostateczny – każdy z nas się z tym tematem spotyka, prawie każdy artysta i każdy człowiek. Dlatego poświęciłem się na wiele lat temu zagadnie."


(1) komentarzy / + dodaj komentarz
OW
Autor: de Norpois
2009-10-31 14:23:24
U Prousta znajduje opis, który skojarzyłem sobie odrazu ~\"Najdumniejszy z tych, ten, co najbardziej żada tego, co mu się należy, często najmniej sie troszczy o sądy opinii, nawet najsłuszniejsze, z chwilą, gdy o to chodzi, aby wynagrodzić pewne przywiązanie\" Przywiązanie, które Herbert przytacza w Przesłaniu pana Cogita: \"Powtarzaj stare zaklęcia ludzkości, bajki i legendy, bo tak zdobędziesz dobro, którego nie zdobędziesz\" i zasłyszane ostatnio w piosence pesymistyczne lecz prawdziwe: \"sto rebusów i zagadadek, pierwsze dno i drugie dno\". Tymczasem obserwuje niebo, jestem kompanem tajemnic i wyczekuje z powagą.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Klatka – film dokumentalny. Praca nad filmem trwała od 24.10.2002 roku, zakończono ją  22 października 2003. Planowana premiera filmu - listopad 2003.
Scenariusz i reżyseria: Sylwester Latkowski; zdjęcia: Tomasz Michałowski, Karina Kleszczewska; montaż: Krzysztof Szpetmański; dźwięk: Igor Grątkowski; redakcja Jerzy Kapuściński, Grażyna Bryżuk; postprodukcja PAY studio TV; grafika: Studio Rogala: sprzęt do realizacji Mega TV; technika realizacji Sony IMX 16:9; producent wykonawczy Opusnet; Produkcja: Agencja Filmowa TVP dla Programu 2, Opusnet, T1-teraz, Sylwester Latkowski


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS