menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Wśród dziennikarzy są oficerowie pod przykryciem 26-02-2010
"Przykrywkowcy. Agent Tomasz i inni". Premiera książki 24 marca. Fragment rozmowy z Bogdanem Święczkowskim. W latach 2006–2007 był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Jak powinien zdobywać wiarygodne dowody przykrywkowiec podczas akcji. Musi się z przestępcami zbratać, napić, jak ma te czynności dokumentować?
– Agent w miarę możliwości powinien być okablowany, jego rozmowy należy nagrywać, powinien mieć GPS, żeby było wiadomo, gdzie się porusza. Należy wykorzystywać inne osoby, agentów, którzy nie wiedząc, że to też jest agent pod przykryciem, będą sprawdzać, co robi, czym się zajmuje i jak. W ABW jest inna sytuacja niż na przykład w policji. Wielu funkcjonariuszy pracuje pod przykryciem w jakichś firmach, instytucjach. Ich kontrolujemy innymi metodami.
– W jakich firmach?
– Ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.
– W mediach też?
– W połowie lat 90. w redakcjach polskich mediów funkcjonowali oficerowie pod przykryciem. Nie agenci, ale kadrowi oficerowie UOP pod przykryciem.
– Po co?
– Po to, żeby werbować, uzyskiwać informacje, żeby wiedzieć. Nie wiem, czy w chwili obecnej wśród dziennikarzy są oficerowie pod przykryciem, ale agentów jest wielu. Zgodnie z prawem zresztą.
– Przecież jest zakaz werbowania dziennikarzy!
– Spójrzcie na ustawę o ABW. Można werbować, ale nie na dziko. Wyłącznie za zgodą prezesa rady ministrów lub ministra koordynatora. To wystarczy.

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
Już.
Autor: Filip
2010-02-27 11:55:09
Książka już zamówiona... aby nie było: \"produkt niedostępny\". ;-)

:)
Autor: Samotari
2010-02-27 20:09:31
Trzeba zgłębić lekturę :)

Oficerowie w mediach
Autor: jaszyn
2010-02-28 20:15:32
Ciekawe jak książkę przyjmie tzw. światek dziennikarski. Przecież na ile wynika z zajawki będą również fragmenty o znanych mistrzach pióra oficerach operacyjnych. Czy ci wszyscy mjr, płk zbędą książkę milczeniem? Czy może rozpocznie się burza? A może kiedyś zostaie ujawnione kto co i kiedy ;)

o innych agentach
Autor: Sylwester Latkowski
2010-02-28 22:00:45
Ta książka nie dotyczy środowiska dziennikarskiego. Warto jednak przemyśleć to, co powiedział były szef ABW.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Potężny mężczyzna powolnymi ruchami, nieco leniwie, goli głowę. Opowiada o swoim barwnym życiu, o więzieniu i drużynie rugby. Ale nie jest to kadr z amerykańskiego obrazu "Urodzeni mordercy", a jedna ze scen polskiego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego o chuliganach Arki Gdynia, których teraz bardziej niż rozróby fascynuje męski, twardy sport.
(...) Kamera podąża za bohaterami niemal wszędzie. Jest na treningu, meczu, w szatni, w samochodzie i nawet w łazience.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS