menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Przykrywkowcy. Wstęp, czyli pytania o Tomasza 27-03-2010

Brylował na salonach. Jeździł Porsche Cayenne, ubrany w najdroższe garnitury, wypachniony, modnie ufryzowany – król życia. Czarował kobiety i prowadził z nimi swoją grę, prowokował do przestępstwa. Kto? Agent Tomasz – najsłynniejszy ostatnio funkcjonariusz polskich służb specjalnych, człowiek o wielu twarzach, kilku nazwiskach i tyluż życiorysach. Zwykły podrywacz, czy przebiegły detektyw tropiący bezprawie?
Przygody „pPięknego Tomasza” – takie zyskał miano – wywołały poważną debatę na temat tajnych operacji prowadzonych przez służby. Co jest etyczne, a co przekracza dozwolone granice prowokacji? Czy agent specjalny działający pod przykrywką (udający kogoś innego niż jest w istocie), może stosować metody polegające w gruncie rzeczy na uwodzeniu kobiet, nawet jeśli w efekcie nie dochodzi do fizycznego zbliżenia z ofiarą? Czy prawo zezwala na używanie przez agenta fałszywych dokumentów?
Policyjni przykrywkowcy działają w skrajnie niebezpiecznych warunkach, rozpracowują groźne gangi, ryzykują własne życie. Agent Tomasz nie ryzykował niczym, bo nie operował wśród przestępców. Był jak diabeł kuszący do grzechu. Ofiary wybierał trochę na ślepo. Osaczał je, sprowadzał na złą drogę i ... zakładał kajdanki.
Ta książka będzie opowieścią o operacjach specjalnych, czyli pracy pod przykrywką. O prowokacji, ryzyku, sukcesie i klęsce. Rozmawialiśmy z kilkunastoma agentami specjalnymi, byłymi, ale i nadal pracującymi w zawodzie. Rozmowy nagrywaliśmy za ich zgodą. Przedstawimy wierne relacje z operacji specjalnych, nie ujawniając jednak dla bezpieczeństwa naszych rozmówców szczegółów, które mogłyby ich zdekonspirować. Kim są ludzie trafiający w szeregi przykrywkowców? Jak dokonywany jest nabór kandydatów do tej pracy? Na czym polega szkolenie funkcjonariuszy? Słowem, będzie to historia o życiu pod przykryciem.

"Przykrywkowcy. Agent Tomasz i inni".Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski. Premiera książki 24 marca.


(3) komentarzy / + dodaj komentarz
***
Autor: Filip
2010-03-28 22:27:53
Żebym ja wszystkie książki czytał tak szybko... Czekam na Mafię i Ściganego!

A może tu otrzymam informację co się dzieje ze \"Śledczakiem\"? Czy ten film można w ogóle obejrzeć, czy jest gdziekolwiek dostępny (poza trzema fragmentami na YouTube)?

Książka słabiutka
Autor: jaszyn
2010-06-09 15:24:35
Niestety ta książka w pana dorobku jest najsłabsza. Nie dlatego, że napisał pan głownie o \"Agencie Tomku\" po prostu zabrakło panu odpowiedniego materiału. Opowieści ludzi z CBS są do rzeczy ale na książkę to za mało. Natomiast większość o |agencie Tomku\" pochodzi od osob przez niego rozpracowywanych. Osoby te niekoniecznie muszą mówić prawdę. Bardzo kiepskie te materiały. Nie zwrócił pan też uwagi na kuchnie służb. Agent to nie oficer służb tylko jego potoczna nazwa. Nie rozgraniczył pan tych terminów. Cytuje pan za Polmarem i Allenem Sun Tzu co to jest wywiad. Jednak wywiad zagraniczny a służby typu stricte policyjnego jak CBA czy CBS to inna para kaloszy. Trudno nazywać oficera wywiadu pracującego pod przykrywką policyjną nomenklaturą. Status i zadania inne. Nie zwrócił pan też uwagi, że gdyby przyjąć tezy np. Sawickiej, że została oczarowana przez \"agenta Tomka\" i została wmanewrowana przez niego w całą sprawę to zachowanie \"agenta\" było by jak najbardziej właściwe gdyby był oficerem wywiadu a nie służby policyjnej. Dla przykładu w latach 60. HVA (wywiad NRD) wysyłał specjalnie przeszkolonych oficerów i agentów by uwodzili sekretarki w czołowych instytucjach państwowych RFN uzyskując dzięki temu szereg bardzo cennych informacji. Zakochane panie nie odmawiały kochankom. Innymi słowy gdyby \"agent Tomek\" był z SWR, BND i cała sprawa się nie wydała to dziś w Moskwie/Berlinie mogli by mieć kolejną agentkę gotową na wszystko. Tymczasem funkcjonariusz CBA najprawdopodobniej pomylił rolę. Owszem był słabo wyszkolony a jego legenda była dziurawa jak sito ale trudno też uwierzyć w bajki oskarżonych.
Mam nadzieję, że kolejna pana książka o Mafii polskiej będzie dużo lepsza. Czekam z niecierpliwością na pojawienie się jej w księgarni.
P.S. o Stoczni i wszystkich okolicznościach przetargowych ma pan bardzo mizerne pojęcie. Może jakiś dziennikarz śledczy opisze kiedyś okoliczności. Bestseller murowany.

Sad Apelacyjny każe przepraszać Piterze
Autor: jaszyn
2010-06-28 12:17:31
http://wiadomosci.onet.pl/2190398,11,sad_zmienil_wyrok_na_niekorzysc_julii_pitery,item.html
Czyli co cała konstrukcja PR wokół sprawy Sawickiej sypie się?

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS