menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

O tuszowaniu pedofilii 07-08-2010

Przygnębiająca lektura artykułu Artura Domosłowskiego „Sekret kościelnej monarchii” (Gazeta Wyborcza). Przytacza fragmenty książek będących podsumowaniem dziennikarskich śledztw w sprawie pedofilii w Kościele. Kiedy i czy w ogóle ujrzą one światło dzienne w Polsce? Jak sam pisze Domosławski: „Zanim bomba wybuchnie również w Polsce, nasza świadomość dostaje od zachodnich autorów ciężką strawę do przerobienia: odpowiedzialność za milczenie, być może za tuszowanie pedofilii, przez człowieka, który uchodzi w naszym kraju za świętego.”

Artur Domosławski przytacza m.in. ustalenia dziennikarskich śledztw, które powinny wywołać trzęsienie ziemi w polskim kościele.
„W1998 r. w liście do Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował kardynał Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, ośmiu byłych legionistów oskarżyło Maciela o molestowanie seksualne. Jednak, jak pisze Barry, „przez następnych sześć lat Maciel miał gorliwe wsparcie trzech kluczowych postaci: kardynała Angelo Sodano, kardynała Eduardo Martineza, prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, oraz biskupa Stanisława Dziwisza, polskiego sekretarza Jana Pawła II.(…)
W tamtym czasie Sodano naciskał na Ratzingera, którego kongregacja miała kompetencje, by wszcząć śledztwo, żeby nie oskarżał Maciela, o czym już wcześniej pisaliśmy na łamach »National Catholic Reporter«. Ratzinger powiedział pewnemu biskupowi z Meksyku, że sprawa Maciela jest »delikatna«, i podał w wątpliwość, czy byłoby »rozsądne« wytoczyć mu wówczas proces.
W 2004 roku Jan Paweł II – lekceważąc zarzuty o złamanie przez Maciela prawa kanonicznego – uhonorował go podczas ceremonii w Watykanie, powierzając Legionowi administrowanie ośrodkiem edukacyjnym i konferencyjnym Jerozolimskie Centrum Notre Dame. Tydzień później Ratzinger wziął na siebie zatwierdzenie śledztwa w sprawie Maciela”.
W omówieniu tej i kilku innych książek o Macielu w renomowanym „The New York Review of Books” Alma Guillermoprieto pisze tak: „...otrzymane [od donatorów] pieniądze Maciel przekazywał do Watykanu. Wysłannicy Maciela regularnie dostarczali koperty z tysiącami dolarów w gotówce kluczowym hierarchom Kościoła. Prywatne audiencje z papieżem kosztowały nawet 50 tys. dolarów za spotkanie, a pieniądze przechodziły przez Stanisława Dziwisza...”


(1) komentarzy / + dodaj komentarz
...
Autor: ludek
2010-08-08 20:38:40
Polska jest zbyt zakłamanym krajem, aby poruszać u nas takie tematy. :/

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS