menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

O tuszowaniu pedofilii 07-08-2010

Przygnębiająca lektura artykułu Artura Domosłowskiego „Sekret kościelnej monarchii” (Gazeta Wyborcza). Przytacza fragmenty książek będących podsumowaniem dziennikarskich śledztw w sprawie pedofilii w Kościele. Kiedy i czy w ogóle ujrzą one światło dzienne w Polsce? Jak sam pisze Domosławski: „Zanim bomba wybuchnie również w Polsce, nasza świadomość dostaje od zachodnich autorów ciężką strawę do przerobienia: odpowiedzialność za milczenie, być może za tuszowanie pedofilii, przez człowieka, który uchodzi w naszym kraju za świętego.”

Artur Domosławski przytacza m.in. ustalenia dziennikarskich śledztw, które powinny wywołać trzęsienie ziemi w polskim kościele.
„W1998 r. w liście do Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował kardynał Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI, ośmiu byłych legionistów oskarżyło Maciela o molestowanie seksualne. Jednak, jak pisze Barry, „przez następnych sześć lat Maciel miał gorliwe wsparcie trzech kluczowych postaci: kardynała Angelo Sodano, kardynała Eduardo Martineza, prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, oraz biskupa Stanisława Dziwisza, polskiego sekretarza Jana Pawła II.(…)
W tamtym czasie Sodano naciskał na Ratzingera, którego kongregacja miała kompetencje, by wszcząć śledztwo, żeby nie oskarżał Maciela, o czym już wcześniej pisaliśmy na łamach »National Catholic Reporter«. Ratzinger powiedział pewnemu biskupowi z Meksyku, że sprawa Maciela jest »delikatna«, i podał w wątpliwość, czy byłoby »rozsądne« wytoczyć mu wówczas proces.
W 2004 roku Jan Paweł II – lekceważąc zarzuty o złamanie przez Maciela prawa kanonicznego – uhonorował go podczas ceremonii w Watykanie, powierzając Legionowi administrowanie ośrodkiem edukacyjnym i konferencyjnym Jerozolimskie Centrum Notre Dame. Tydzień później Ratzinger wziął na siebie zatwierdzenie śledztwa w sprawie Maciela”.
W omówieniu tej i kilku innych książek o Macielu w renomowanym „The New York Review of Books” Alma Guillermoprieto pisze tak: „...otrzymane [od donatorów] pieniądze Maciel przekazywał do Watykanu. Wysłannicy Maciela regularnie dostarczali koperty z tysiącami dolarów w gotówce kluczowym hierarchom Kościoła. Prywatne audiencje z papieżem kosztowały nawet 50 tys. dolarów za spotkanie, a pieniądze przechodziły przez Stanisława Dziwisza...”


(1) komentarzy / + dodaj komentarz
...
Autor: ludek
2010-08-08 20:38:40
Polska jest zbyt zakłamanym krajem, aby poruszać u nas takie tematy. :/

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS