menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Ekstradycji nie będzie 27-10-2010

Janusz Lazarowicz, znany finansista, którego Prokuratura Okręgowa z Warszawy ściga od października 2007 r. europejskim nakazem aresztowania za podżeganie do zabójstwa gracza giełdowego Piotra Głowali, nie zostanie wydany Polsce. Ukrywa się (a raczej przebywa) w RPA. Dwa lata temu reporterzy „Polityki” odnaleźli go w Kapsztadzie (więcej w artykule Sylwestra Latkowskiego i Piotra Pytlakowskiego „Ścigany” – „P” nr 51/08). Upoważnił ich do powiadomienia polskiej prokuratury o miejscu swojego pobytu. Twierdził, że jest niewinny, ale do Polski dobrowolnie nie przyjedzie, bo nie chce trafić do – jak to określił – aresztu wydobywczego. Dopiero po naszej publikacji prokuratura wystąpiła do władz RPA o ekstradycję Lazarowicza.

Został zatrzymany w Kapsztadzie, ale po kilku godzinach sąd go zwolnił. Termin rozprawy ekstradycyjnej wyznaczono na październik 2010 r. Prokuratura z RPA miała podczas tego posiedzenia przedstawić uzyskane od polskich oskarżycieli dowody świadczące o winie podejrzanego. I oto podczas odbytej niedawno rozprawy południowoafrykański prokurator zaskoczył zarówno sąd, jak i Janusza Lazarowicza, wycofując się z wniosku ekstradycyjnego (czytaj: z oskarżenia) z braku dowodów winy. Finansista tak skomentował tę decyzję: - Dowodów prokurator nie ma, bo ich mieć nie może, nie zrobiłem nic, co miałoby związek ze śmiercią Piotra Głowali. Wierzę, że zwycięży sprawiedliwość!

Lazarowicz, chociaż wolny, wciąż nie może opuścić terytorium RPA i wrócić do Europy (na stale jest zameldowany w Londynie, tam mieszka jego żona i dzieci), bo wciąż obowiązuje wydany trzy lata temu list gończy. Jego sprawa przypomina historię Edwarda Mazura, podejrzewanego przez polską prokuraturę o udział w spisku na życie gen. Marka Papały. Dowody przeciwko Mazurowi amerykański sędzia rozstrzygający w sprawie ekstradycyjnej określił mianem bezwartościowych i odrzucił polski wniosek.

S.L. i P.P.


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS