menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Owoc zatrutego drzewa, czyli pełny tekst orzeczenia sędziego europejskiego 2011 roku Dariusza Czajkowskiego 25-04-2011

Wielu prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb nie zgadza się z tym, ma wewnętrzny opór, gdy nie uznaje się dowodów z tzw. „zatrutego drzewa”. Uznają, że dozowlone jest wszystko, co nie jest prawem zabronione.  Na przykład podsłuch z innej sprawy powinien być  automatycznie wykorzystany w drugiej. Pozbyliby się najchętniej takiej przeszkody w ściganiu przestępców jak idea nie uznawania "owoców z zatrutego drzewa." Warto, by uważnie zapoznali się z wyrokiem sędziego Dariusza Czajkowskiego z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który otrzymał tytuł "sędziego europejskiego 2011 roku.
W uzasadnieniu  nagrodzonego orzeczenia sędzia Dariusz Czajkowski napisał m.in., że posługiwanie się w procesie dowodami, które stanowią tzw. owoc zatrutego drzewa jest niedopuszczalne: nie spełnia ono podstawowych wymogów konstytucyjnych, narusza prawa obywatelskie i stoi w kolizji z postanowieniami konwencji międzynarodowych, których Polska jest stroną.
Zwrócił także uwagę, że dając możliwość wykorzystywania w sposób nieograniczony rezultatów działań operacyjnych, również tych nielegalnych, "włączając je okrężną drogą w materiał procesowy", legalizowałoby się de facto bezprawne działania organów państwa w imię walki z przestępczością.
- Obrazując dosadniej – otwierałoby ścieżkę do stosowania podsłuchów totalnych, gromadzenia w ten sposób wszystkich możliwych informacji o obywatelach, by następnie – pod pozorem legalności – przekształcać tę wiedzę na materiał procesowy, służący do walki z przestępczością. Takie działanie nie miałoby nic wspólnego ze standardami cywilizowanego państwa, stanowiąc niebywałe pole do nadużyć, charakteryzujących systemy totalitarne - głosi nagrodzone uzasadnienie.
Tutaj pełna  treść nagrodzonego orzeczenia sędziego Dariusza Czajkowskiego:

http://www.facebook.com/note.php?created&&note_id=145559105512859&id=315615305721

 


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS