menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Owoc zatrutego drzewa, czyli pełny tekst orzeczenia sędziego europejskiego 2011 roku Dariusza Czajkowskiego 25-04-2011

Wielu prokuratorów, funkcjonariuszy policji i służb nie zgadza się z tym, ma wewnętrzny opór, gdy nie uznaje się dowodów z tzw. „zatrutego drzewa”. Uznają, że dozowlone jest wszystko, co nie jest prawem zabronione.  Na przykład podsłuch z innej sprawy powinien być  automatycznie wykorzystany w drugiej. Pozbyliby się najchętniej takiej przeszkody w ściganiu przestępców jak idea nie uznawania "owoców z zatrutego drzewa." Warto, by uważnie zapoznali się z wyrokiem sędziego Dariusza Czajkowskiego z Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który otrzymał tytuł "sędziego europejskiego 2011 roku.
W uzasadnieniu  nagrodzonego orzeczenia sędzia Dariusz Czajkowski napisał m.in., że posługiwanie się w procesie dowodami, które stanowią tzw. owoc zatrutego drzewa jest niedopuszczalne: nie spełnia ono podstawowych wymogów konstytucyjnych, narusza prawa obywatelskie i stoi w kolizji z postanowieniami konwencji międzynarodowych, których Polska jest stroną.
Zwrócił także uwagę, że dając możliwość wykorzystywania w sposób nieograniczony rezultatów działań operacyjnych, również tych nielegalnych, "włączając je okrężną drogą w materiał procesowy", legalizowałoby się de facto bezprawne działania organów państwa w imię walki z przestępczością.
- Obrazując dosadniej – otwierałoby ścieżkę do stosowania podsłuchów totalnych, gromadzenia w ten sposób wszystkich możliwych informacji o obywatelach, by następnie – pod pozorem legalności – przekształcać tę wiedzę na materiał procesowy, służący do walki z przestępczością. Takie działanie nie miałoby nic wspólnego ze standardami cywilizowanego państwa, stanowiąc niebywałe pole do nadużyć, charakteryzujących systemy totalitarne - głosi nagrodzone uzasadnienie.
Tutaj pełna  treść nagrodzonego orzeczenia sędziego Dariusza Czajkowskiego:

http://www.facebook.com/note.php?created&&note_id=145559105512859&id=315615305721

 


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sylwester Latkowski znów zaskakuje - tym razem pozytywnie. "Kamilianie" to oszczędny, ale poruszający dokument. Byli już rugbyści, blokersi. Był polski show-biznes. Tym razem enfante terrible polskiego dokumentu zrobił film o zakonnikach. Ale tak naprawdę to film o życiu, a raczej śmierci. Kamilianie - bohaterowie filmu to ludzie, którzy swoje życie ofiarowują chorym. Niby to nic wielkiego. Kilka tysięcy polskich pielęgniarek codziennie robi to samo. Jednak Kamilianie to nie pielęgniarze, nie lekarze - to bracia w śmierci.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS