menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Polska mafia. Rozdział 23 - Lechia 05-05-2011

Na początku lat osiemdziesiątych Nikodem Skotarczak miał problemy z otrzymywaniem zgody na wyjazdy poza granice Polski. Nie pomagały łapówki ani wstawiennictwo zaprzyjaźnionych ludzi służb. Odmowy w części utajnionej były uzasadniane tak: „W związku z postępowaniami karnymi, m.in. za paserstwo i pobicie oraz podatkowymi występowano
o zastrzeżenie dla niego wyjazdu z Polski”.
Skotarczak pilnie potrzebował wsparcia i jakiegoś uzasadnienia swoich częstych wyjazdów zagranicznych. Nikt już nie pamięta, albo nie chce sobie przypomnieć, jak to się stało, że postanowił wykorzystać Budowlany Klub Sportowy Lechia w Gdańsku jako przykrywkę do prowadzenia swoich szemranych interesów. To inna wersja niż ta, w której to Nikodem Skotarczak jest bezinteresownym sponsorem klubu: miał włożyć w niego ponad milion marek niemieckich, stając się tym samym ojcem sukcesu drużyny piłkarskiej, którego ukoronowaniem był awans w ciągu jednego sezonu (1982/1983) z III do II ligi i zdobycie Pucharu Polski.
Oficjalnie „Nikoś” został kierownikiem technicznym drużyny rugby i działaczem klubu. Od tej pory jego wyjazdy zagraniczne miały także charakter służbowy. Dyrektor klubu Jerzy Klockowski pisał do wydziału paszportowego WUSW w Gdańsku:
Zarząd BKS Lechia Gdańsk uprzejmie prosi o rozważenie możliwości przyśpieszenia wydania paszportu na wyjazd do RFN naszemu działaczowi ob. Nikodemowi Skotarczakowi [...] złożył wniosek o wydanie paszportu na wyjazd prywatny do RFN; a przy okazji ma przywieźć niezbędny sprzęt dla sekcji piłki nożnej, a przede wszystkim buty piłkarskie dla naszych piłkarzy.
Nikodem Skotarczak zaczął wyjeżdżać służbowo z drużyną rugby na oficjalne zawody sportowe. Ta dobra passa skończyła się jednak wpadką w grudniu 1984 roku. Został zatrzymany na przejściu granicznym w Kołbaskowie,
gdy wracał z RFN-u. „Nikoś” „w nowo zakupionym samochodzie ciężarowym usiłował przemycić 198 par spodni dżinsowych, 27 kaset magnetowidowych nagranych, łącznej wartości 1 miliona 125 tysięcy złotych”.
Stracił paszport.
W tym samym roku z rąk Kazimierza Rynkowskiego, ówczesnego prezydenta miasta, Nikodem Skotarczak otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Gdańska” – w podziękowaniu za zasługi dla klubu Lechia.
 
Rozdział 23 z książki Sylwestra Latkowskiego „Polska mafia”


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS