menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Na marginesie "Eugeniki" Brauna 16-05-2011

Magdalena Gawin, Oświadczenie w sprawie filmu „Eugenika – w imię postępu”
14 maja br w  TVP program 2 wyemitowano film na temat amerykańskiej eugeniki: „Eugenika – w imię postępu” w reżyserii Grzegorza Brauna, w którym wykorzystano mój wizerunek i wypowiedzi bez mojej wiedzy i zgody.
Moje wypowiedzi pochodzą z wywiadu, jakiego udzieliłam 3 lata temu Maciejowi Gawlikowskiemu do filmu dokumentalnego na temat związku eugeniki z psychiatrią. Kilka tygodni po nagraniu  otrzymałam informację, że realizacja filmu została zawieszona. Na tym jak mi się wydawało sprawa skończyła się. Nie skończyła się i przybrała zaskakujący epilog. Powstał inny film, o innej tematyce nakręcony przez innego reżysera, do którego wmontowano moje wypowiedzi. Film nie przeszedł żadnej redakcji naukowej, padające w nim sformułowania budzą zastrzeżenia merytoryczne i nie służą poważnej refleksji na temat eugeniki.
Za treść i wymowę filmu, który powstał z naruszeniem praw autorskich i dobrych obyczajów, nie odpowiadam, jak również za ekscesy, których dopuszcza się Grzegorz Braun.

Magdalena Gawin, adiunkt w IH PAN, autorka: „Rasa i Nowoczesność. Historia polskiego ruchu eugenicznego 1880-1953”, pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Eugenika. Walka ze Zwyrodnieniem Rasy” prezentowanej w sali wystawowej w Bibliotece Uniwersyteckiej w kwietniu 2008, redaktor (razem z Kamilą Uzarczyk) i współautorka pracy zbiorowej „Eugenika -Modernizacja -Państwo. Z historii rasizmu i ruchów eugenicznych w Europie I poł. XX w.” , która ukaże się niebawem.
 
Maciej Gawlikowski ( na Facebook): Magdę Gawin nagrywałem do swojego filmu, który miał być na temat historii polskiej eugeniki i konsekwencji tego ruchu dla polskiej psychiatrii i szerzej - nauki.
Mimo zatwierdzenia przez TVP mojego scenariusza i skierowania go do produkcji, nastąpiło rozejście się naszych dróg z producentem filmu - Robertem Kaczmarkiem. Było to po ukończeniu przeze mnie filmu o KPN-ie i po związanych z nim ogromnych naciskach środowiska związanego z Antonim Macierewiczem.
Producent, mając prawa zbywalne do materiałów, jakie zdążyłem do filmu o eugenice zrealizować, zdecydował się pokazać je w innym kontekście, w innym filmie, realizowanym pod tym samym tytułem przez Grzegorza Brauna. Nie poinformował o tym nawet Magdy Gawin, nie mówiąc o uzyskaniu zgody. O wszystkim dowiedziałem się po fakcie.


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS