menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Malta 02-07-2005

Jadąc do Poznania na festiwal Malta, kończę lekturę „Podroży Herodota” Ryszarda Kapuscińskiego. „Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się?” – zastanawia się Kapuściński. Po co ja właściwie wsiadłem do pociągu? Na pewno nie po to by doświadczyć czegoś nowego. Chwilami człowiek ma dość doświadczania czegoś nowego, tego uczucia zaskoczenia, zdziwienia czymś nowym, nieznanym. Uciekam z Warszawy. Choć na chwilę pragnę uciec z tego miasta, w którym ostatnio czuję się wypalony, w którym gubię to co Kapuściński nazywa urodą życia. Chcę uciec od tych nieczystych gier, kłamstw i kłamstewek na jakie muszę patrzeć, a czasami wbrew mojej woli przychodzi mi się w nich pławić. Czy rzeczywistość Poznania jest lepsza? Och, nie jestem naiwny. Może nawet jest jeszcze gorsza, obarczona dodatkowo prowincjonalizmem, kompleksami. Ale to nie w Poznaniu wiodę codzienne życie, więc w naturalny sposób jest dla mnie miejscem bardziej czystym, wolnym.

Kilka godzin później kolacja z Michałem Merczyńskim, szefem festiwalu Malta, który wypijając kolejnego „wściekłego psa” nie ukrywa, że jest zdołowany polską, poznańską rzeczywistością, zmaganiem się z jakąś urzędniczką z magistratu, kontenerem, w którym prezentowane są prace artystów Malty, na który nie dostał jeszcze zgody, a w którym to dzisiaj oficjalnie władze miasta i regionu otworzyły Maltę. Oficjalne otwarcie legalnego festiwalu w nielegalnym miejscu. To takie polskie.

Zamawiam Jacka Danielsa i spokojnie, z przyjemnością popijam, słuchając, o nie mojej rzeczywistości, ta poznańska okazuje się tak samo mała, jak warszawska, ale na szczęście jest nie moja i będę w niej za krótko by mnie dopadła i unurzała w swoim błotnistym bajorku.


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Satyra dokumentalna. Po raz pierwszy kamera zagląda za kulisy szołbiznesu w Polsce. Obok znanych postaci ze sceny muzycznej jak Krzysztof Krawczyk, Marek Kościkiewicz, Robert Leszczyński, Maciej Maleńczuk, Myslovitz , Marek Sierocki, Piotr Metz, Hirek Wrona, Michał Wiśniewski, Negatyw, poznajemy nieznanych szerszej widowni decydentów, szare eminencje polskiego szołbiznesu. Film ukazuje przemilczaną dotąd stronę szołbiznesu w Polsce, w którym normą jest oszustwo, manipulacja.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS