menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Malta 02-07-2005

Jadąc do Poznania na festiwal Malta, kończę lekturę „Podroży Herodota” Ryszarda Kapuscińskiego. „Tak naprawdę nie wiemy, co ciągnie człowieka w świat. Ciekawość? Głód przeżyć? Potrzeba nieustannego dziwienia się?” – zastanawia się Kapuściński. Po co ja właściwie wsiadłem do pociągu? Na pewno nie po to by doświadczyć czegoś nowego. Chwilami człowiek ma dość doświadczania czegoś nowego, tego uczucia zaskoczenia, zdziwienia czymś nowym, nieznanym. Uciekam z Warszawy. Choć na chwilę pragnę uciec z tego miasta, w którym ostatnio czuję się wypalony, w którym gubię to co Kapuściński nazywa urodą życia. Chcę uciec od tych nieczystych gier, kłamstw i kłamstewek na jakie muszę patrzeć, a czasami wbrew mojej woli przychodzi mi się w nich pławić. Czy rzeczywistość Poznania jest lepsza? Och, nie jestem naiwny. Może nawet jest jeszcze gorsza, obarczona dodatkowo prowincjonalizmem, kompleksami. Ale to nie w Poznaniu wiodę codzienne życie, więc w naturalny sposób jest dla mnie miejscem bardziej czystym, wolnym.

Kilka godzin później kolacja z Michałem Merczyńskim, szefem festiwalu Malta, który wypijając kolejnego „wściekłego psa” nie ukrywa, że jest zdołowany polską, poznańską rzeczywistością, zmaganiem się z jakąś urzędniczką z magistratu, kontenerem, w którym prezentowane są prace artystów Malty, na który nie dostał jeszcze zgody, a w którym to dzisiaj oficjalnie władze miasta i regionu otworzyły Maltę. Oficjalne otwarcie legalnego festiwalu w nielegalnym miejscu. To takie polskie.

Zamawiam Jacka Danielsa i spokojnie, z przyjemnością popijam, słuchając, o nie mojej rzeczywistości, ta poznańska okazuje się tak samo mała, jak warszawska, ale na szczęście jest nie moja i będę w niej za krótko by mnie dopadła i unurzała w swoim błotnistym bajorku.


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS