menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Saint Tropez 26-10-2005

Taśma z reportażu "Irak- misja kompromitacja". Żołnierz. Uczestnik misji Irackiej. Nagranie z października 2005: „To są nasze samochody opancerzone (Stary). Nie wiele wytrzymują. Po prostu nie mają pancerza. Jeździły tylko takie gołe samochody. Nazywaliśmy je „Saint Tropez, czyli otwarte na słońce, wszędzie przewiew, żadnej osłony. Żołnierze musieli być tam wszechstronni. Musieli być złomiarzami, spawaczami, mechanikami, którzy sobie zlepią opancerzony samochód bojowy. Przez dwa miesiące próbowaliśmy sobie załatwić blachy by obspawać nimi samochody. Spawarką, którą przywiozła na lewo eikpa remontowa. Ale jak była wreszcie spawarka, to nie było elektrod i trzeba sobie było je jakoś załatwic. Wiadomo, Polak sobie jakoś poradzi i z Arabami zatrudnionymi u Amerykanów można było sobie załatwić za sorty mundurowe elektrody, którymi można było dokończyć dzieła. Amerykanie byli pewni podziwu. Mówili, że albo jesteśmy tak odważni, albo głupi. 

Czy byłem dumny, że jestem tam polskim żołnierzem? Gdy byliśmy wyśmiewani przez amerykanów, czym my jeździmy, kiedy chodziliśmy po złomowcach by znaleźć kawałek blachy lub chodzic do nich i prosić się by coś można było zdemontować z ich hamera, którego już nie używają… Wtedy ciężko było zachować dumę. Za mojej zmiany było tak , że jednostki specjalne nie miały tzw. rakowego sprzętu. Tak jak my spawaliśmy te samochody oni musieli doposażyć sprzęt w różny sposób. Albo prosili amerykanów albo kupowali na bazarze jakieś części od Arabów na bazarze. 

Najważniejszą rzeczą jest to by zwrócić uwagę, jaki jest skład tej misji? Ilu tam żołnierzy tam naprawde pracuje. Ile jest tam etatów pułkownikowskich? Amerykanie się z nas smieją. U nich oficer w stopniu półkownika to jest rzadkość, a u nas… Dwie trzecie kontyngentu siedzi w bazie i przewala papiery. Przez pół roku ma  w zasadzie drogę od campu do sztabu i od sztabu na stołówkę.

Czemu my tego nie widzimy? (Pytam żołnierza). Dlatego, że media mogą zobaczyć tytko to, co wojsko im pokaże. Siedząc w bazie nie wiele zobaczą. Nie mają możliwości wyjazdu. Są skazani tylko na informacje, które przekaże im wojsko.


(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS