menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Guenter Grass 14-08-2006
Atak na Guentera Grassa przez polskich polityków, za to, że Grass przez trzy miesiące, tak przez trzy miesiące, jako szesnasto-siedemnastolatek, był w Waffen- SS w Dreźnie przyprawia mnie o niesmak. Niech wspomną siebie z młodości? Jacy byli? Co robili? Niech Wałęsa nie zapomina o swoich upadkach w życiu, o czym mówią jego bliscy współpracownicy, dokumenty w IPN. Dla nich nie ważne jest to, że potem całym swoim dalszym życiem Grass ścierał z siebie te skazę.
Czy politycy będą równie konsekwentni wobec dzisiejszego papieża? Benedykt udzielał się w Hitlerjugend i zadeklarował swoje hitlerowskie ideały w 1944 roku?

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
http://www.blog-maeghkelek.yoyo.pl/
Autor: Maeghkelek
2006-08-15 11:36:44
Uważam to za jakąś dziwaczna histerie, bez tej służby w SS i późniejszego uświadomienia sobie w trakcie procesów Norymberskich ze to była zbrodnicza organizacja Grass pewnie nie miałby takich priorytetów jakie prezentował i za jakie otrzymał miedzy innymi Nobla.

..
Autor: jagoda
2006-08-15 18:25:32
nie chcialabym uniewinniac Grassa, choc moge sobie wytlumaczyc to ze jako nastolatek sluzyl w waffen ss. W tak mlodym wieku byl bardzo podatny na hitlerowska propagande ktora dla wielu byla tak atrakcyjna. Jednak nadal oczekuje wyjasnien, czemu juz jako dojrzaly czlowiek milczal, biorac czynny udzial w zyciu publicznym?!
Ale zgadzam sie, ze razace jest zachowanie polskich politykow atakujacych Grassa. Mysle ze sa ostatnimi osobami ktore powinny oceniac jego moralnosc!
Sam pomysl posla Kurskiego aby opracowac uchwale wzywajaca Grassa do zrzekniecia sie tytulu honorowego obywatela gdanska jest dla mnie szokujacy! Gratuluje poslowi K. szybkiej reakcji i checi szybkiego dzialania!
szkoda, ze akurat nie tam gdzie trzeba. No coz znow sie nie poPISali..
jest mi wstyd. pozdrawiam

Grass przyznał się już w 1945 r. do służby w Waffen-SS
Autor: PAP
2006-08-15 20:10:26
Niemiecki pisarz i noblista Guenter Grass przyznał się po raz pierwszy do służby w Waffen-SS już w 1945 r., gdy jako jeniec wojenny przebywał w amerykańskiej niewoli - podał w wydaniu internetowym niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
Redakcja wydawanego w Hamburgu pisma powołuje się na dwa dotychczas nieznane dokumenty, odnalezione w archiwum Wehrmachtu w Berlinie - Wehrmachtauskunfts
Jeden z dokumentów jest formularzem noszącym tytuł "Tymczasowe oświadczenie jeńca wojennego" wydanym przez biuro ds. zwalniania jeńców III Armii USA. Grass dostał się do niewoli tego oddziału 8 maja 1945 r. w czeskim Marienbadzie (Mariańskie Łaźnie).

Grass podpisał dokument, na którym widnieją odciski jego palców i który zawiera dane o jego stanie zdrowia. Określono go jako ładowniczego-strzelca 10. Dywizji Pancernej "Frundsberg", w rubryce zawód wpisano "uczeń". Z dokumentu wynika, że Grassa (numer jeniecki 31G6078785) zwolniono 24 kwietnia 1946 r., wypłacając mu wynagrodzenie za pracę w wysokości 107 dolarów i 20 centów.

Jak pisze "Der Spiegel", Grass przebywał m.in w jednym z obozów jenieckich w Niemczech południowych, utworzonym na terenie wojskowego lotniska Bad Aibling. Pracował w zespole odpowiedzialnym za zmywanie naczyń w kuchni kompanijnej sił US Air Force.

Drugi dokument, który także jest amerykańskim formularzem, zawiera datę 10 listopada 1944 r. i dodatkową uwagę "Waffen-SS". Prawdopodobnie chodzi o datę powołania Grassa do jednostki - czytamy.

"Der Spiegel" przypuszcza, że dokumenty dotyczące roli, jaką odgrywał Grass w Waffen-SS, nie zachowały się. Waffen-SS zniszczyła pod koniec wojny większość teczek personalnych.

Jacek Lepiarz (js)

Co z tym Grassem?
Autor: Blog Szostakiewicza
2006-08-16 00:13:25
Z Grassem jak z ,,Ogniem”.Temu ostatniemu postawiono pomnik, który odsłonił właśnie sam prezydent. W IV RP uznano, że moralnie sprawa ,,Ognia” jest poza dyskusją i należy ją zamknąć tą pomnikową puentą. Podobnie sądził ksiądz Józef Tischner, który - gdyby żył - w innych sprawach, sądzę, zgłaszałby względem PiS swoje liberum veto. Ale ,,Ognia” bronił jak swej myślowej niepodległości. Nie mnie sądzić, kto ma rację w tym podhalańskim sporze, ale bardzo bym był ciekaw jakichś głosów stamtąd, bo widać, że sprawa niby historyczna jest wciąż żywa do bólu i dzieli tam ludzi. Czas pokaże, jak Podhale przyjęło pomnik ,,Ognia”.

Tak samo z tym Waffen SS Grassa. Drobny incydent biograficzny sprzed tylu lat, a wywołał odzew światowy. W BBC World szła na pasku wypowiedź Wałęsy, żeby Grass zrezygnował z honorowego obywatelstwa Gdańska. Nagle Wałęsa i Jacek Kurski przemówili tym samym głosem! Tylko prezydent Gdańska Adamowicz nie stracił poczucia proporcji, kiedy powiedział, że nie jest rzeczą władz miasta występować w roli sędziego historii. Choć miał rację, to minę miał jednak nietęgą, widać czuł, że PiS grając Grassem zdobywa silny przyczółek wyborczy na Pomorzu, czyli w twierdzy Platformy.

Nie ma to nic wspólnego z meritum sprawy. Było sto dobrych powodów, by Grassa w Polsce i Gdańsku fetować i honorować. A kiedy Grass - w końcu z własnej nieprzymuszonej woli, a nie pod lustracyjnym szantażem - podał zaskakujące fakty do wiadomości publicznej, można było reagować trochę inaczej. Polacy mogli Grassa zaprosić na publiczne spotkanie z gdańszczanami. Po takim spotkaniu - gdyby Grass przyjął zaproszenie, a chyba nie brakłoby mu odwagi i charakteru, by przyjechać - łatwiej byłoby się zastanowić, czy noblista rzeczywiście zasługuje na degradację i jakie skutki taka degradacja wywoła w świecie. Na razie nie ma co Grassa bronić, ale nie ma też za co go symbolicznie w Gdańsku linczować.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS