menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Biernacki o reformie służb specjalnych 22-08-2006
W dzisiejszej Gazecie Wyborczej interesujący artykuł Marka Biernackiego, szefa sejmowej komisji służb specjalnych, dotyczący reformy służb specjalnych. Biernacki pisze: „Od paru lat wskutek działań nieprzemyślanych, a zabarwionych politycznie - czy to z lewej, czy z prawej strony - nasze służby specjalne znajdują się w stanie permanentnej reformy. I tak w 2001 r. była jedna służba cywilna (Urząd Ochrony Państwa) oraz jedna służba resortowa (Wojskowe Służby Informacyjne). Teraz w Polsce będzie aż pięć cywilnych służb specjalnych - Agencja Wywiadu, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Wielość służb z natury rzeczy doprowadzi do chaosu kompetencyjnego, a tym samym osłabi skuteczność ich działania.

Podobnej sytuacji nie ma w żadnym z krajów NATO; być może jest to swoisty eksperyment na skalę światową. Co więcej, nasza decentralizacja struktur bezpieczeństwa idzie pod prąd tendencji światowych. Walka z terroryzmem wymusza bowiem integrację, a nie dezintegrację służb specjalnych. Gdy więc w Polsce likwidowano UOP, dzieląc go na dwie służby, Holandia połączyła cywilny wywiad i kontrwywiad w jedną służbę.”

(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Pan Biernacki zna się na służbach jak koza na malarstwie
Autor: Max
2006-08-22 10:58:16
"Podobnej sytuacji nie ma w żadnym z krajów NATO"

USA poza NATO? Tam służb specjalnych jest kilkanaście. O większości zwykli śmiertelnicy nawet nigdy nie słyszeli.

Paraliż
Autor: Przemkowsky
2006-08-22 18:48:34
Czy reforma służb polegająca na powołaniu do życia tak wielu "organów" jest dobrym rozwiązaniem? Chyba nie do końca. Takie rozwiązanie mogłoby funkcjonować w kraju, w którym politykom i funkcjonariuszom służb faktycznie zależy na sumiennym wykonywaniu obowiązków i wykrywaniu szeroko pojętych patologii. Powołanie nowych służb a tym samym zawężenie pola ich działania (pewnego rodzaju specjalizacja) w naszym barwnym kraju nie zda egzaminu. Obserwacje poczynań dotychczasowych służb, ich wzajena walka, uwikłanie w najciemniejsze powiązania i często destrukcyjny wpływ na życie publiczne prowadzą do wniosku że nikt nad nimi nie panował. Żyły swoim życiem częstokroć działając dla celów sprzecznych od tych dla których zostały powołane. Czy teraz będzie lepiej? Myślę że teraz będzie jeszcze trudniej panować nad tymi "Państewkami w Państwie". Obawiam się, że ta ośmiornica której przybędzie teraz macek omota całkowicie Nasz kraj. Ta myśl mnie przeraża i paraliżuje!!!

prywatna korzysc :)
Autor: Eliza Kowalewska
2006-08-23 15:36:38
a ja sie martwilam, ze piszac scenariusz, w ktorym tworze fikcyjna agencje dzialajaca w strukturach rzadowych, naraze sie na zarzuty typu - u nas w kraju nie ma takich agencji. Teraz moge spokojnie umiescic moj fikcyjny wydzial w ktorejs z tajnych sluzb. To w ramach szukania pozytywow w kazdej sytuacji i informacji...:)

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS