menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Dlaczego tylu dziennikarzy zgodziło się zeznawać w sprawie więzień CIA? 10-11-2006
Jakiś czas temu zwrócono się do mnie z  zapytaniem, czy nie zechciałbym stanąć i być przesłuchanym przed europarlamentarną komisję śledczą do zbadania sprawy rzekomego wykorzystania krajów europejskich przez CIA do transportu operacji nielegalnego przetrzymywania więźniów w Europie. Wahałem się przez kilka dni. Wreszcie odmówiłem. Dlaczego? Zbierałem dokumentację w tej sprawie, rozważając jeden z odcinków programu „Konfrontacja” o domniemanych tajnych więzieniach CIA w Polsce. Jakąś tam wiedzę posiadłem. Oczekiwano ode mnie także bym opisał przed komisją reakcję władz, polityków, gdy pytałem w tej sprawie, na dziennikarskie śledztwo. Mój rozmówca był miły, na pewno jego celem nie była żadna polityczna rozgrywka, jednak już skład komisji nie pozwalał mi tak powiedzieć. Poznałem wcześniej listę osób, które się zgodziły, by następnie się wycofać. Wreszcie ostateczną listę osób. Zaskoczyła mnie tak duża ilość dziennikarzy, proporcjonalnie do polityków, która się zdecydowała zeznawać przed komisją. Czy aby tutaj nie pomyliły się dziennikarzom role? Czy nie powinni uwzględnić wszystkich aspektów działania tej komisji? Mojemu rozmówcy z Brukseli odparłem, że raczej moją rolą powinno być zrealizowanie reportażu, dokumentu, programu, czy napisanie artykułu w tej sprawie, a nie zeznawanie przed komisją. Dlatego nie do końca rozumiem sensu zeznawania dziennikarzy w tej sytuacji. Wpierw niech się wypowiedzą wpełni w mediach, przedstawiając rzetelne śledztwo dziennikarskie, a nie biegną przed tymczasową komisję parlamentu europejskiego.

Poproszono, żebym przynajmniej pojawił się na uroczystej kolacji w restauracji Studio Buffo. Na nią się zgodziłem. Jednak zrezygnowałem, gdy posłuchałem rozmowy dwóch członków komisji w TVN24. Powtórka z naszej komisji bankowej, pomyślałem i zdjąłem garnitur.

(8) komentarzy / + dodaj komentarz
Czarnecki chwali Wrońskiego
Autor: WHO?
2006-11-10 12:34:35
Poseł Czarnecki własnie chwali za to dziennikarza Wrońskiego. Nie chciał pan otrzymać takiej pochwały?

Gratulacje dla Pawła Wrońskiego!
Autor: Gościu
2006-11-10 13:56:45
Gazeta Wyborcza jak zwykle działa dla dobra Polski!

Proamerykanie wszystkich krajów łaczcie sie!
Autor: tU154
2006-11-10 21:56:27
A coś Pan nagle taki proamerykański?

Jak zmanipulowali Wrońskiego
Autor: yokoona
2006-11-10 22:21:27
Tak zmanipulują zeznaniem Pawła Wrońskiego, podkreslą to co poseł Czarnecki pisząc o tym, co powiedział pzred komisją Wroński: "Jednocześnie podkreślił, że obecne władze RP odmówiły udostępnienia dziennikarzom informacji o dokładnej ilości lotów samolotów CIA lądujących na lotnisku w Szymanach." Czyli gmatwają, coś chca ukryć. Chyba nie o to chodziło dziennikarzowi Gazety Wyborczej?

W Tworkach także są wieźniowie CIA
Autor: Darmozjad
2006-11-10 23:17:59
Darmozjady z Parlamentu Europejskiego przejadający pieniądze podatnika lądują
w Polsce z jakąś księżycową, dosłownie i w przenośni "misją", chcą szukać
śladów obecności UFO, tyrannozaurów albo faraonów egipskich, i dziwią się że
nikt nie chce im w tej szalenie użytecznej "pracy" pomóc… Rozczulające
doprawdy.

Ale ja pomogę. Jest taka miejscowość pod Warszawą, Tworki się nazywa, i tam
proponowałbym się udać, zostaniecie usatysfakcjonowani.

Blamaż Czarneckiego
Autor: PSL
2006-11-11 01:22:45
Czarnecki w blogu nie ukrywa tendencyjności komisji, czyli jej antyamerykanizmu. Miał pan rację, że nie chciał uczestniczyć w tym cyrku:

Dzisiaj pół dnia przesłuchań komisji śledczej PE ds. więzień CIA w Europie. Nieźle wypadł tym razem dyskretny ex-minister Siemiątkowski (wobec mediów tradycyjnie mniej dyskretny...). Krytykował Busha za to, że „zdradził" CIA i poświęcił służby na ołtarzu ratowania siebie i swojego obozu politycznego. Jego umiarkowany "antyamerykanizm" spodobał się większości mocno niechętnej USA komisji.
Zapytałem czy podtrzymuje swoją publicznie wyrażoną w grudniu 2005 r. opinię, że przecieki z wewnątrz CIA uderzające w sojuszników Ameryki każą się zastanowić nad sensem narażania życia dla współpracy z amerykańskimi służbami specjalnymi... Siemiątkowski podtrzymał tę opinię!

Komisja to zagrożenie dla Polski
Autor: Okpiotr
2006-11-13 07:59:58
Niezależnie od tego, jak było naprawdę - czy CIA kogoś przetrzymywało w Polsce, czy też to są bajki - dzialalność komisji to wystawianie naszego kraju na celownik terrorystów! Nikt przytomny - A Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ ŻADEN DZIENNIKARZ (bo polityk czasem może nie chceć zeznać, ale i tak musi) nie powinien zgodzić się zeznawać. Wyobraźmy sobie, że Szanowna Komisja znajduje dowód na przetrzymywanie terrorystów w Polsce i ogłasza to całemu światu. Wyobraźmy sobie, że po tygodniu wybucha bomba w warszawskim metrze - ofiary śmiertelne. Jak wtedy osądzilibyśmy postępowanie dzielnych dziennikarzy z pieśnią na ustach maszerujących zeznawać?

Pierwszi donosiciele odpowiadają.
Autor: Salon42
2006-11-13 23:48:41
Co sądzi Pan o dzisiejszym tłumaczeniu się Gizińskiego z zeznań przed komisją PE? Wroński nadal milczy. Zapytałem go na jego blogu, ale marne szanse na odpowiedź.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS