menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Demokracja barbarzyńców 30-12-2006
Po przebudzeniu chwytam pilota. Włączam telewizor. Mężczyźni w kominiarkach wkładają na szyję Saddama Husajna pętle z grubego sznura. Dlaczego ci kaci nie mają odwagi pokazać swoich twarzy?  Teraz media przez kilkadziesiąt godzin będą żywić się obrazem mordowania człowieka. Wiadomo, drań, bandzior, ale trudno spokojnie patrzeć jak w imię sprawiedliwości pozbawia się życia. Zresztą o jakiej sprawiedliwości można mówić po procesie przypominającym farsę? To wybiórcza sprawiedliwość. Saddam po dokonaniu zbrodni, za którą został teraz skazany, przez wiele po niej był partnerem do rozmów z Amerykanami. Ramsfeld w czasie swojej wizyty uśmiechał się do niego i ani słowem się nie zająknął na ten temat. Teraz George Bush coś bełkocze, że powieszenie Saddama to krok milowy irackiej demokracji. O jakiej on mówi demokracji? Tej wprowadzanej barbarzyńskimi metodami? Dość. Wyłączam telewizor. Przez cały dzień w domu nie ma włączonych informacji.

(16) komentarzy / + dodaj komentarz
O co chodzi z tym "bańdziorem"?
Autor: Jarrek
2006-12-30 22:20:33
Chyba chodziło Panu o bandziora - i ta forma jest poprawna. Co z Panem????

Demokracja barbarzyńców
Autor: SoulEdge
2006-12-30 23:41:26
No cóż, mordercy z Izraela i USA kolejny raz dali o sobie znać. Dziwi mnie natomiast fakt, że cały świat się temu biernie przygląda. Jaki kamień
milowy w stronę demokracji? Teraz dopiero będzie terror!

Mieszane odczucia
Autor: Przemek
2006-12-30 23:50:33
A ja mam mieszane odczucia. Z jednej strony zbrodniarz i łajdak, ale z drugiej mam wątpliwości, czy tak ma wyglądać krzewienie demokracji? Przyznam szczerze, że odczuwam niesmak po egzekucji Saddama. W mediach fakt ten odebrany został jako sukces, zwłaszcza Amerykanów, ale jak można o nim mówić w obliczu rosnącego chaosu i przemocy w kraju, w którym jakiś czas temu rządy sprawował Saddam Husajn??

JJaka Demokracja
Autor: sneyks
2006-12-31 02:42:45
W Iraku nigdy nie bedzie demokracji, Tam zawsze bedzie dyktatura w postaci Amerykanów, bo zawsze się gdzieś wpierdolą ze swoimi trzema groszami.

Latkowski jak Angela Merkel
Autor: mirakao
2006-12-31 10:35:37
Mówi Pan w bełkotliwym politpoprawnym tonie jak Angela Merkel. Czy w Europie nie ma już nikogo, kto jest za karą śmierci?

Do Solenizanta - z przytupem.
Autor: inka
2006-12-31 11:23:51
Panie Sylwestrze !
Wszystkiego najlepszego w dniu imienin oraz Szczęśliwego Nowego
2007 Roku !

Małe podsumowanie tuż przed północą, czyli wypominki o lustracji dziennikarzy.
Autor: Bernard
2006-12-31 18:34:39
Dlaczego pytałem dziennikarzy o to czy wystąpili o status pokrzywdzonego? Najlepszej odpowiedzi udzielił redaktor naczelny „Polityki” – Jerzy Baczyński we wstępniaku do bloga pani Janiny Paradowskiej:
“Paradowska to dziennikarska instytucja. Jej analizy i komentarze, pisane w “Polityce” i wygłaszane w radio i telewizji, drażniły, a często doprowadzały do wściekłości wszystkie kolejne rządzące ekipy. Nie tylko dlatego, że Paradowska dobrze wie, co politycy próbują ukryć, że potrafi być złośliwa i cięta, ale głównie dlatego, że od kilkunastu lat silnie wpływa na rozumienie polityki przez miliony Polaków (czytaj: wyborców). Niewiele osób, tak jak Ona, potrafi poruszać się po politycznych salonach, kuchniach i korytarzach; nie zdarzyło się, żeby jakikolwiek polityk, z którym chce rozmawiać, zdołał się przed nią ukryć. Jest jak wyrzut sumienia: zawsze kiedyś grzesznika dopadnie.”

Część dziennikarzy (zdecydowana mniejszość) wystąpiła o status pokrzywdzonego.

Igor Janke: “Jestem za lustracją we wszystkich redakcjach. A ciekawego Bernarda informuję, że sam byłem poddany lustracji już w 1998 roku. Wtedy zostałem redaktorem naczelnym PAP i objęła mnie ustawa lustracyjna”

Krzysztof Leski: “wystąpiłem do IPN o status pokrzywdzonego. Nie miałem wyboru - rankiem w dniu, w którym IPN zaczął przyjmować takie wnioski, zjawiłem się tam służbowo, jako reporter BBC. Myślałem, że będzie kolejka i nagram czekających w kolejce. Ale godzinę przed otwarciem biura kolejki nie było i w ogóle nie było nikogo. Wkrótce za to zjawiili się inni dziennkarze także licząc, że będzie kolejka.[…] Po roku z hakiem dostałem z IPN status pokrzywdzonego i swoją teczkę. Kolejny mój wniosek, o rozszyfrowanie pseudonimu TW, który na mnie donosił, czeka od jakichś 4 lat na realizację;”

Paweł Milcarek: “Tak, złożyłem do IPNu takie podanie. […]nie ma o mnie w papierach ubecji żadnej wzmianki - w każdym razie nic nie znaleźli.”

Stanisław Michalkiewicz: “Status pokrzywdzonego wraz z trzema tomami akt otrzymałem już dwa lata temu.”

Andrzej Krajewski: “wystapilem, ale nie z wlasnej woli, bo nie interesowala mnie moja teczka, lecz na skutek uchwały zjazdu SDP, który objal tym postanowiem wszystkich, ktrzy byli w jego wladzach i pracowali dla Stowarzyszenia.
Ja juz dla niego nie nie pracuje, bo byla to pierwsza decyzja nowego zarzadu, ale odpowiedz z IPN dostalem, status pokrzywdzonego takze.”

Tomasz Sakiewicz: “oczywiście, że wystapiłem półtora roku temu”

Bogusław Chrabota: “wystąpiłem bardzo dawno temu. Otrzymałem też odpowiedź. Jeśli chciałby się Pan z nią zapoznać, wyślę faksem, proszę o numer.”

Maciej Gawlikowski: “Oczywiście wystąpiłem do IPN o status pokrzywdzonego zaraz po utworzeniu Instytutu. Równocześnie, jeszcze przed udostępnieniem mi akt, podpisałem zgodę na pełne udostępnienie tych materiałów badaczom z możliwością ich wykorzystania, cytowania.
Status otrzymałem.”

Jerzy Jachowicz: “tak, na krótko przed wybuchem tzw. afery listy Wildsteina. Dostałem status pokrzywdzonego, bo innego dostać nie mogłem z prostego powodu. W dawnych czasach dostałem wyrok z paragrafów politycznych. W zawieszeniu wprawdzie, ale do rozprawy przesiedziałem w areszcie kilka miesięcy. Są akta, są późniejsze materiały operacyjne, pokazujące jak byłem obstawiany agentami. Zajrzałem do tych teczek raz przez ok. dwie godziny. I od tamtej pory nie bylem w IPN w swojej sprawie, bo ciągle brak mi czasu. No i nie ma tam rewelacji. Poza drobiazgiem. Że kablem był jeden z dwóch najlepszych moich przyjaciół.”

Wystąpić o status pokrzywdzonego ma Paweł Siennicki: “Przyznaje, jeszcze nie wystapilem. Musze to zrobic, bo wymaga tego ode mnie moj pracodawca. Umowilismy sie z moimi przyjaciolmi, z ktorymi przygotowujemy projekt nowego dziennika, ze wszyscy wystapimy do IPN. I jestem spokojny o wynik mojej lustracji ”

Odmówili udzielenia odpowiedzi dziennikarze GW: Bartosz Węglarczyk i Ewa Milewicz.

Bartosz Węglarczyk: “póki co nie ma w Polsce prawa, które nakazuje mi ujawniać, czy to zrobiłem. Więc to nie Pana sprawa. Jeżeli Pan uważa, że brak informacji na temat tego, czy status pokrzywdzonego mam, czy nie, to już Pana problem.”

Ewa Milewicz jeszcze ciekawiej: “moje akta (lub ich brak) w IPN, moje dzieci, śluby, rozwody, śmierci i urodziny to moje imprezy i okoliczności. […]Nie zamierzam podporządkować się ustawie lustracyjnej i nie powiadomię mego pracodawcy, czy wystąpiłam do IPN czy nie.”

Niektórzy dziennikarze są przeciwni autolustrowaniu, inni uważają, że nie znajdzie się w papierach IPNu nic ciekawego, lub nic w ogóle. I tak,

Wojciech Czuchnowski: “Nie wystapię do IPN, tak jak napisalem z przekory i dlatego, że ich nie lubie i uważam że sieganie po ich świadectwo jest upokrzające dla sięgającego. może jak odejdzie prezes i jego świta.”

Janina Paradowska: “Będzie ustawa, która obejmie dziennikarzy, będziemy się lustrować i ja też, ani dnia wcześniej. Mój stosunek do lustracji jest znany. Uważam dotychczasowe rozwiązania za wystarczające, a te uchwalone, z którymi Sejm nie wie co zrobić, za szalone.”

Sylwester Latkowski: “Po co? Co miałbym zrobić z dokumentem wydanym przez IPN? Oprawić i powiesić sobie na ścianie? Co zyskałbym mając taki dokument? […]Jako dwudziestokilkulatek nauczałem w wiejskiej szkole. Mieszkałem na wsi. Tam wydawałem lokalne pisemko, które próbowałem legalnie zarejestrować […]Za swoją działalność nigdy nie spotkała mnie żadna krzywda.”

Rafał Ziemkiewicz: “Owoż ja nie wystąpiłem, ponieważ jestem pewien, że nie mam teczki. W latach osiemdziesiątych nie robiłem nic takiego, co by mnie mogło uczynić obiektem zainteresowania bezpieki. A ponieważ IPN ma od cholery nazwisk do sprawdzenia, postanowiłem przynajmniej ja im nie przysparzać niepotrzebnej roboty.”

Maciej Rybiński: “Nie zwracałem się dotąd do IPN z prośbą o nadanie statusu pokrzywdzonego. Nie robiłem tego z czystego lenistwa, a także po części z niechęci do rozczarowań życiowych. Żyję już dość długo na świecie i limit rozczarowań mam wyczerpany. Po co sobie psuć stolec? Okazało się, że te dwie cechy, lenistwo i potrzeba optymizmu uchroniły mnie przed rozterkami, które stały się udziałem wielu innych. Gdybym bowiem złożył wniosek, otrzymałbym, zgodnie z ustawą odpowiedź, że nie jestem pokrzywdzonym w myśl przepisów ustawy o IPN. Zaczęłoby się piekło dociekań, co też tam jest takiego w tych papierach. Dopiero niedawno dopisano by mi, że nie figuruję w zasobach. Zniszczyli? Wywieźli do Moskwy? Nie prowadzili, bo mieli mnie gdzieś? Same złe odpowiedzi.”

Dość oryginalny sposób autolustracji przy pomocy innych osób zaprezentował Ernest Skalski: “Więc proszę, by na moim blogu otworzyli najnowszy post pt. DONOS - DOKUMENTACJA. Są tam moje wyjaśnienia, opublikowane w “Rzeczpospolitej” i opinia historyka z IPN, p. Grzegorza Majchrzaka, badającego sprawy, w których miałem jakiś tam udział. Zbadał on moją teczkę i opisał jej zawartość wyciągając z niej wnioski. Czyni to bezprzedmiotowym pytanie czy wystąpiłem o status pokrzywdzonego.”

Jacek Żakowski: “ja nie wystapiłem i nie zamierzam tego robić. Nie mam potrzeby babrać się teraz w swojej przeszłości. […] Ja pewnie wrócę do tych spraw na emeryturze. Chwilowo zajmuje mnie bardziej przyszłość niż przeszłość.”

Maciej Strzembosz: “Do IPN-u nie wystapiłem, bo nie czuję się pokrzywdzony. Dzięki (skromnej) aktywności opozycyjnej poznałem wielu wspaniałych ludzi i dowiedziałem się czegoś więcej o naturze ludzkiej. […] Ale będę musiał, bo się wdałem w dyskusję i słowo się rzekło, kobyłka u płota. Acha, zdaje się napisałem jeszcze, że z wiarygodnych źródeł dowiedziałem się, że lektura papierow na nasze środowisko kryje przykre niespodzianki, a masochistą nie jestem, więc nie zaglądałem.”

Dominika Wielowieyska: “Nie wystąpiłam do IPN o status pokrzywdzonego, bo nie czuję się pokrzywdzona”

Paweł Wroński: “nie wystąpiłem. Jeśli prawo będzie mnie do tego zobowiązywało to wystąpie.”

Dariusz Rosiak: “nie zwróciłem się do IPN o status pokrzywdzonego, bo nie uważam się za pokrzywdzonego.”

Roman Kurkiewicz: “Nie wystąpiłem. Nie występuję. Nie wystąpię. O status pokrzywdzonej/pokrzywdzonego. Dlaczego? Poświęciłem opozycji jakieś 10 lat swojego życia, ale nie czuję się pokrzywdzony. Nie jestem ciekaw, czy i kto ewentualnie na mnie donosił. Co ja robiłem - wiem. Odpowiadam za wszystkie swoje słowa i czyny. Nie uznaję zasady powszechnej podejrzliwości i oskarżenia. Nie zgadzam się z tezą: wszyscy jesteście oskarżeni, tłumaczcie się. Nie będę się tłumaczył, że nie byłem, nie jestem… Nie będę występował o status. Jeśli prawo będzie tego ode mnie wymagało - stawię opór. Mam wprawę. Jeśli się żyje tak jak się myśli, to się nie myśli tak jak się żyje - to zdanie jest mi dość bliskie.”

Kilka osób udzieliło odpowiedzi wymijających
Adam Szostkiewicz: “odsyłam do mego tekstu o ,,teczce’’ w Tygodniku Powszechnym sprzed lat i do książki T.G. Asha “Teczka”.”

Eli Barbur: “Postać kazachskiego reportera Borata Sagdijewa wykreował brytyjski komik Sacha Baron Cohen.”

Pytania do Sławomira Siezieniewskiego zostały usunięte, natomiast w przypadku Daniela Passenta były one ignorowana lub usuwane. Ostatnio pan Daniel Passent zapowiedział zwrócenie się o autolustrację do sądu (na co ma raczej niewielkie szanse).

Kilku dziennikarzy nie udzieliło odpowiedzi, ale nie mam pewnoiśc, czy pytania zignorowali, czy po prostu nie przeczytsali moich wpisów.

Szczegóły można znaleźć we wpisie:
http://www.trapico.se/BlogBernarda/
http://bernardo.salon24.pl/3284,index.html

pozdrawiam wszystkich, a zwłaszcza dziennikarzy
Bernard

Zmilcz Waść ! Wstydu oszczędź...
Autor: mclewan
2006-12-31 20:19:25
Latkowski-sorry-ale jesteście kompletnym idiotą,typowym europejczykiem -kołtunem.Dlaczego o n i nie pokazują twarzy tylko kominiarki ?
Dlatego, że chcą żyć ! W Iraku zabija się d z i e c i za znacznie mniejsze winy
niż udział w powieszeniu Saddama.

9-latek zginął bawiąc się w "egzekucję Saddama"
Autor: Gość
2007-01-01 18:01:47
9-latek zginął bawiąc się w "egzekucję Saddama"

Niesmak
Autor: malar
2007-01-01 18:58:17
Trzy sprawy. Po pierwsze, śmieszy mnie ogólnoeuropejskie oburzenie losem Husajna. Z jednej strony zakaz kary śmierci dla zbrodniarzy i morderców, z drugiej - aborcja, eutanazja. Brzmi jak niesmaczny żart? Taki dysonans....
P drugie, z martwym Saddamem Amerykanie będą mieli znaczie większy problem, niż z żywym. Niedługo do jego grobu będą pielgrzymować tłumy Sunnitów i kolejna gliniana wioska stanie się "świętym" miejscem muzułmanów. Po doświadczeniach Norymbergii Jankesi nie powinni na to pozwolić.
Na koniec, uważam, że Husajn dostał to, na co zasłużył. A jednak sama egzekucja bardziej przypominała pospolity lincz, niż wykonanie wyroku sądowego.

Gdzie jest rada etyki, hipokryci?
Autor: Skos
2007-01-02 12:22:51
Jaki był krzyk gdy pokazano w Superaku zdjęcie ciała Milewicza, a teraz spokojnie pokazuje się wieszanie Saddama i jest oK

Bla, bla, bla
Autor: Galba
2007-01-02 14:21:52
a. kaci zawsze mieli i mają zasłonięte twarze

b. wyrok był słuszny. Każdy kto sądzi inaczej powinien zacząć sie litować rówież nad "ofiarami Norymbergi"

c. takie gadanie jak pana redaktora sprawia, że nikt na świecie już nie szanuje Europejczyków

Może i nie najlepiej przeprowadzone egzekucja - ale potrzebna!
Autor: Radzio
2007-01-02 16:07:36
Panie Ladkowski - Irak to raczkująca demokracja, otoczona na dodatek krajami islamskimi wrogimi demokracji. To państwo jeszcze długo (jeśli w ogóle) nie dorówna intelektualnym poziomem obywateli europie. Mnóstwo ludzi będzie się cieszyć z czyjejś śmierci, mścić się, terroryzować i bać się terrorystów. Egzekucja Husajna mogła byc przeprowadzona niesprawnie i nie w stylu podchodzącym pod "modę eurpejską", tak samo sam proces. Ale jego smierć, jak i kara śmierci była jest i będzie w tym kraju konieczna - dopuki stale zagrażaja tam kolejne zamach bombowe.

A tak przy okazji nawiazując do poprzedniego komentarza: rozumiem, że norymbergę tez Pan uważa za barbarzyństwo?

Paskudne
Autor: janek
2007-01-02 17:52:05
Moim zdaniem paskudne. Po co robić z tego pokaz. Niektórym się wydaje że to pokaz przed światem islamu - taka manifestacja siły i poniżenie w imię ZEMSTY zwanej sprawiedliwością. Trochę mają racje ale jakim pokazem jest to dla nas - czego nas zwykłych ludzi nie mających wpływu na wielką politykę uczy (nas czyli europejczycków mających telewizory - dodam na wszelki wypadek)?

... Niczego dobrego. To jest paskudne i w tym się z Panem Sylwestrem zgadzam.

PS: Tych masek nie traktowałbym w tym wpisie dosłownie. Pan Latkowski na chwile zapomniął o realiach egzekucji ... ale na szczęście nie zapomniał o tym co powinno charakteryzować cywilizację łacińską - o człowieczeńśtwie - także sie nie czepiajcie.

Watykan także...
Autor: Salon42
2007-01-02 20:45:39
Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" potępił rozpowszechnianie straszliwych scen z egzekucji byłego dyktatora Iraku Saddama Husajna. W najnowszym wydaniu gazety, noszącym datę 2-3 stycznia, napisano, że jest to kolejny przykład łamania najbardziej elementarnych praw człowieka.

człowiek?
Autor: obywatel
2007-07-01 08:02:08
Gdyby mordowali człowieka to faktycznie by to było przykre... w tym wypadku nie jest mi przykro... pewnie rodziną wiellllu zamordowanych z jego rozkazu ludziom też nie jest przykro

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sylwester Latkowski znów zaskakuje - tym razem pozytywnie. "Kamilianie" to oszczędny, ale poruszający dokument. Byli już rugbyści, blokersi. Był polski show-biznes. Tym razem enfante terrible polskiego dokumentu zrobił film o zakonnikach. Ale tak naprawdę to film o życiu, a raczej śmierci. Kamilianie - bohaterowie filmu to ludzie, którzy swoje życie ofiarowują chorym. Niby to nic wielkiego. Kilka tysięcy polskich pielęgniarek codziennie robi to samo. Jednak Kamilianie to nie pielęgniarze, nie lekarze - to bracia w śmierci.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS