menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Śląska gangrena na przykładzie Katowickiego Holdingu Węglowego 13-01-2007
W zapomnienie idzie sprawa Halemby. Tamta tragedia odkryła na chwilę brudny Śląsk. Czy coś zmieniła? Gangrena drążąca Śląsk spokojnie się rozwija.

Jak wygląda śląska gangrena popatrzmy na przykładzie Katowickiego Holdingu Węglowego.

Z oficjalnej strony  internetowej można się dowiedzieć, że celem działalności Katowickiego Holdingu jest produkcja i sprzedaż wysokogatunkowego węgla.  Dodatkowym obszarem działania jest produkcja towarów i świadczenie usług o niegórniczym charakterze w jednostkach powstałych na bazie restrukturyzowanego majątku Holdingu. W skład KHW S.A. wchodzą kopalnie węgla kamiennego usytuowane w rejonie miast: Katowice, Mysłowice, Sosnowiec, Ruda Śląska i Tychy: KHW S.A. jest jednym z największych krajowych i europejskich producentów typowych węgli energetycznych.

KHW S.A. jest ponadto właścicielem względnie współwłaścicielem wielu krajowych i zagranicznych spółek prawa handlowego o zróżnicowanym profilu działania, z których wiele powstało w procesie restrukturyzacji na bazie majątku Holdingu.  Firmy te w powiązaniu z Holdingiem tworzą Katowicką Grupę Kapitałową.

Firma ta jest obecnie największym pracodawcą w rejonie Katowic oraz bardzo dużym odbiorcą towarów i usług od kilkuset krajowych firm.

Krótko mówiąc. Duże budżety, duże pieniądze, które powinny być dobrze pilnowane.

Tymczasem według raportu, w którego jestem posiadaniu wynika m.in., że istniejąca struktura zarządzająca, realizująca i kontrolująca proces zamówień publicznych w KHW  nie jest skuteczna i powoduje rozmycie odpowiedzialności. 

Oto ustalenia raportu:
- brak w informacjach banków, potwierdzających wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolności kredytowej dostawcy;
- nieprecyzyjne lub niedostatecznie skuteczne ubezpieczenie złożonych ofert w miejsce złożenia wadium;
- brak wyłączenia członka Komisji Przetargowej w związku z konfliktem interesu lub skuteczne wyeliminowanie wszelkich wątpliwości w tym zakresie.  Przykład? W ofercie przetargowej 177/2005 Jarosław M. występuje jako przedstawiciel dostawcy a Waldemar M. (takie samo nazwisko jak Jarosława M.) jest członkiem Komisji Przetargowej;
- niepodpisanie przez wszystkich członków Komisji Przetargowej protokołów i dokumentów przetargowych. Np. protokół 177/2005/1 podpisało 3 członków Komisji na 5 wymienionych w protokole
- istnieją braki  w sprawozdaniach z realizacji dostaw;
- rozszerzenie zakresu zamówienia poza umowę zawartą na podstawie przeprowadzonej procedury przetargu publicznego;
- nieuzasadnione stosowanie trybu z „wolnej ręki” wystąpiło np. przy realizacji oferty 95/2005 dzierżawy kombajnu ścianowego;
- brak koncentracji zamówień o tych samych cechach z powodu braku znalezienia jednego dostawcy. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby zgodnie z art.23 Prawo zamówień publicznych wykonawcy wspólnie ubiegali się o udzielenie zamówienia;
- nienajlepszy sposób weryfikacji ofert ubezpieczycieli i procedury wyboru oferty. Tymczasem wybór oferty na ubezpieczenie majątku może powodować ujawnienie się „gry interesów”, zarówno wśród oferujących ubezpieczenia, jak i wśród chcących decydować o ich wyborze.

Czy na Śląsku coś się zmieni? Czy ponadpartyjna sieć interesów zostanie kiedykolwiek przecięta?

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
Lustracja
Autor: Kowalski
2007-01-13 17:54:10
Panie Sylwestrze!
Niech Pan lepiej wróci do tematu lustracji dziennikarzy. W jednym z bardziej poczytnych tygodników opinii zastępcą redaktora naczelnego jest współpracownik zlikwidowanego WSI o pseudonimie "Falkowski". Ów były pracownik kancelarii premiera Jerzego Buzka rozpracowywał środowisko Prawa i Sprawiedliwości, pisał donosy na szefów. Dalczego PiS nie ujawnia agentów WSI? Dlaczego PiS nie ujawnia agentów-dziennikarzy w służbach cywilnych, jak chociażby sztandarowy śledczy dziennikarz "Rzepy", który współpracował z kontrwywiadem i generałem M.H, osobiście. Gdzie jest owa słynna lustracja i sanacja? Czy przypadkiem obecny rząd nie chce wykorzystać dziennikarzy-konfidentów do tego,aby go popierali (będą się bal, bo wiedzą, kto ma kwity?)
życzę powodzenia w zwalczaniu patologii
Kowalski


Wszyscy kochamy węgiel
Autor: Prawica.net
2007-01-14 11:03:50
Akcje Ciech przejdą z "węgla" do "gazu" "Kompania Węglowa przymierza się do sprzedaży akcji Ciechu Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu - informuje "Puls Biznesu". Dziennik pisze, że byłby to pierwszy krok do realizacji planu ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego stworzenia supergrupy chemiczno-gazowo-nawozowej. Decyzje, według gazety, mają zapaść już jutro.

"Puls Biznesu" przypomina, że pod koniec listopada ujawnił, iż Kompania Węglowa szykuje się do sprzedaży 36,68 procent spółki chemicznej Ciech. Prezes KW Grzegorz Pawłaszek postawił wówczas sprawę jasno - albo Kompania zostanie dokapitalizowana 400 milionami złotych, albo sprzeda giełdowe akcje. Gazeta dodaje, że Wojciech Jasiński deklarował, iż nie wyrazi zgody na zbycie walorów Ciechu przez KW, ponieważ obawiał się utraty wpływów państwa w tej strategicznej spółce. Wobec tego w ubiegłym tygodniu pojawił się nowy pomysł.

"Puls Biznesu" z dwóch niezależnych źródeł dowiedział się, że akcje odkupi PGNiG, kontrolowany przez państwo monopolista. W ten sposób skarb państwa zachowa kontrolę nad chemiczną spółką, a Kompania Węglowa otrzyma gotówkę. Według dziennika, koncern może otrzymać około 662 miliony złotych."

Wnioski każdy może wyciągać sam, jakie chce.

Autor: Catbert data: sob, 13/01/2007 - 22:54
http://www.kwsa.pl/
http://tiny.pl/wcs4
http://www.janikosoda.pl/strona1.htm
Za money.pl (http://tiny.pl/wcs4)

Wtedy lepiej można....
Autor: GP
2007-01-15 10:47:17
Oczywiście przypadkowo "istniejąca struktura zarządzająca, realizująca i kontrolująca proces zamówień publicznych w KHW nie jest skuteczna i powoduje rozmycie odpowiedzialności."

koncentracja zamówień o tych samych cechach - który to art. Pzp?
Autor: Mona
2007-03-16 07:39:52
- brak koncentracji zamówień o tych samych cechach z powodu braku znalezienia jednego dostawcy. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie aby zgodnie z art.23 Prawo zamówień publicznych wykonawcy wspólnie ubiegali się o udzielenie zamówienia;
Ot! znawca zamówień!

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS