menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Zawadzki vs. Pałasiński. Węglarczyk (auto)ocenzurowany. 20-01-2007
Wojna z Iraku przeniosła się na nasz blogi. Mariusz Zawadzki, reporter Gazety Wyborczej, zajmujący się sprawami Bliskiego Wschodu, postanowił włożyć szpilkę naczelnemu komentatorowi spraw zagranicznych stacji TVN24.
Mariusz Zawadzki pisze: "Jacek Pałasiński zmiażdżył na swoim blogu raport amerykańskiej Iraq Study Group, przygotowany pod kierunkiem Jamesa Bakera III. Dziesięciu jego autorów nazywano grupą mędrców, ale po lekturze Pałasińskiego jasne staje się, że była to grupa niebezpiecznych głupców (…)
Otóż (według Pałasińskiego) pomysły dziesięciu amerykańskich głupców przyniosą straszliwe konsekwencje, choćby wojnę Izraela z Iranem czy „koniec obecności chrześcijan w Libanie”. Jak i dlaczego znikną prawie dwa miliony libańskich chrześcijan? Tej frapującej myśli Pałasiński niestety nie rozwija, popełniając błąd typowy dla znawcy, któremu sprawa wydaje się oczywista i niewarta wyjaśnień, choć dla laików jest bardzo zagadkowa.

Niepokornych i zaskakujących myśli, których trochę brakuje w raporcie Bakera, jest w raporcie Pałasińskiego wiele. Tylko u niego przeczytacie, że Irak stworzyli „niemądrzy Francuzi” (osobiście obstawiałem Anglików) albo, że Amerykanie przegrali ostatnio wszystkie wojny, z wyjątkiem śmiesznej inwazji na Granadę, a „zimną wojnę też by przegrali, gdyby nie Polska, Solidarność i papież.”

(…) Nam wszystkim pozostaje go pilnie czytać i wierzyć, że jakimś cudownym trafem raport Pałasińskiego trafi na biurko prezydenta Busha, i kiedyś historycy napiszą, że wojnę w Iraku Amerykanie też by przegrali, gdyby nie Pałasiński.”

Niestety Jacek Pałsiński nie odpowiedział Mariuszowi Zawadzkiemu, być może spowodowane jest to, jak pisze w swoim blogu " „francą, jaka złapała" go  "w Gdańsku i trzyma w łóżku”. Obecnie bardziej zajmują go problemy farmaceutyczne: „Czy zauważyli Państwo, że antybiotyki są bardzo drogie, nawet jeśli na ubezpieczeniową receptę? Czy przytrafiło się Państwu kupić antybiotyk z serią pastylek wystarczającą na 5 dni?”

Mariusz Zawadzki okazał się także bardzo krytyczny w stosunku do swego kolegi redakcyjnego. Jednak nie na długo. Zapytany przez internautę: „A gdzie ten złośliwy komentarz do opinii Węglarczyka na temat Iraku? Gazetowa cenzura działa?” Mariusz Zawadzki wyjaśnia: „Autocenzura. Cenzury tu nie ma. Skasowałem, bo niewiele wnosiło, że Irak jest anarchią pisałem już wcześniej na blogu. O raporcie Bakera napisałem bardziej udatnie dzisiaj”.

Jacek Pałasiński chyba jednak ma pecha, że nie pracuje w Gazecie Wyborczej jak Bartek Węglarczyk, może krytyka byłaby oszczędzona.

http://mariuszzawadzki.blox.pl/2006/12/Raport-Palasinskiego
http://palasinski.blog.onet.pl

(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Cymesik
Autor: Kama
2007-01-20 21:49:04
Pałasiński po JPII powinien już tylko zająć się programami katolickimi.

dziennikarze zawsze mają rację
Autor: czerwonebuty
2007-01-21 13:06:22
Wielokrotnie się zastanawiam, dlaczego ktoś w TV nagle staje się ekspertem od tego i owego. Dziennikarze to specjalny gatunek ludzki przekonany, że wszystko wiedzą i o wszystkim mogą się autorytatywnie wypowiadać.

Wątpliwości wobec raportu ISG pozostają.
Autor: DoktorNo
2007-01-22 16:16:25
Jako osoba mają naukowe przygotowanie do komentowania stosunków międzynarodowych, musze przyznać, że zawarta w raporcie sugestia nt. zaprzężenia Iranu i Syrii do poprawy sytuacji w tym kraj, w sytuacji gdy Iran posyła broń i amunicje oraz agentów do Iraku brzmi po prostu niedorzecznie. Iran ma ambicie rozszeżenia strefy wpływów poprzez stworzenie "Szyickiego Półksiężyca" od Syrii i Libanu (gdzie jego interesów pilnuje Hezbollah) po Irak i być może Afganistan.

O czym tu negocjować? Niegocjacje to nie jest magiczny sposób na rozwiazywanie problemów ale rodzaj przetargu. Wiem co mówie.

--
Politycznie NIE poprawny blog:
http://www.doktorno.boo.pl/weblog.php

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

"Blokersi" to film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu. Prawdopodobnie po raz pierwszy wiele osób zobaczy, czym jest w naszym kraju kultura hip hopu, kto w niej żyje i kto ją tworzy.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS