menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Teoria spisku według Gorzelińskiego i Kasprowa 05-02-2007
Na blogu właścicieli pijarowskiej firmy MDI znalazł się wpis zwracający uwagę na zmilczenie informacji, która według nich dowodzi, że  „bezpieczeństwo energetyczne i polityka niezależności od Rosji są bardziej plastycznym pojęciem niż guma do żucia.”

Maciej Gorzeliński i Rafał Kasprow polecają fragment tekstu, który przeszedł w Polsce bez echa:

 ”PKN Orlen zrezygnował z roszczeń wobec Jukosu, aby ratować reputację Rosnieftu - tak “Gazieta”, rosyjski partner brytyjskiego “Daily Telegraph”, komentuje czwartkową decyzję Sądu Arbitrażowego w Moskwie o umorzeniu postępowania w sprawie wniosku polskiego koncernu.
Według dziennika, sąd przyjął do wiadomości rezygnację PKN Orlen z roszczenia, które opiewało na sumę 2,9 mld rubli (ok. 110 mln dolarów).

“Na posiedzeniu sądu przedstawiciel polskiego koncernu podkreślił, że strony uregulowały rozbieżności w trybie przedprocesowym i proszą o umorzenie postępowania. Jego słowa potwierdzili reprezentanci syndyka masy upadłościowej Jukosu i Rosnieftu” - informuje “Gazieta”.

Dziennik przytacza wypowiedź rzecznika prasowego syndyka Jukosu Nikołaja Łaszkiewicza. Przekazał on, że porozumienie między PKN Orlen i Jukosem zostało zawarte jeszcze w trakcie rozmów na temat sprzedaży przez Yukos International 53,7 proc. akcji litewskiego koncernu Mazeikiu Nafta (Możejek). “Rezygnacja z roszczeń to efekt wzajemnego kompromisu Jukosu i polskiego koncernu” - cytuje “Gazieta” słowa Łaszkiewicza.

Łaszkiewicz nie sprecyzował, na czym polega ów “wzajemny kompromis”. Powiedział tylko, że sprawa ta była tematem spotkania syndyka Jukosu Eduarda Rebguna z wiceprezesami PKN Orlen - Cezarym Smorszczewskim i Cezarym Filipowiczem, które odbyło się w październiku 2006 roku na prośbę tych drugich.

Zdaniem moskiewskiego dziennika, wycofanie się PKN Orlen z roszczeń wobec Jukosu prawdopodobnie jest wynikiem kompromisu, jaki polski koncern osiągnął z Rosnieftem.

“Polacy postanowili zrezygnować z roszczeń wobec Jukosu, aby Petroval nie wystąpił ze swoim pozwem przeciwko Rosnieftowi. Byłby on rozpatrywany przez europejski sąd, a to jest ostatnia rzecz, której pragnie (rosyjski) koncern państwowy. Charakterystyczne jest to, że PKN Orlen zawarł niedawno z pośrednikiem Rosnieftu - spółką Petraco Oil - umowę na dostawy 3,36 mln ton ropy rocznie przez rurociąg +Przyjaźń+” - pisze “Gazieta”.

Gorzeliński i Kasprow twierdzą, że „ratowanie reputacji Rosnieftu i rezygnacja z gigantycznych roszczeń wobec  firmy związanej z Putinem oraz zawarcie z nią wieloletniej umowy na dostawy” powinno zastanowić i być może według ich „wakacyjnej teorii spiskowej” (wakacyjnej, bo Gorzeliński szusuje na nartach, a Kasprow w Pradze staje się reżyserem filmowym) postawić tezę, że „wszystkie działania przeciw pewnym firmom musiały być inspirowane przez siły które skorzystały na ratowaniu reputacji Rosnieftu czyli obecnych władców Kremla”

W domyśle jedną z firm będących ofiarą tego spisku jest reprezentowana przez MDI firma J&S.

Przyznam, że to co napisali, teoretycznie, jak każda dobra teoria spiskowa dziejów, ma ręce i nogi, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że reprezentantami tej siły w Polsce mogliby być najbardziej znienawidzeni przez nich dziennikarze Wprost Jan Piński i Krzysztof Trębski. A jeśli nie oni, to kto?

Swoją drogą może ktoś by wyjaśnił, dlaczego PKN „Orlen” poszedł tak na rękę „Rosnieftowi”?

(1) komentarzy / + dodaj komentarz
J&S be, Rosnieft cacy
Autor: aftereight
2007-02-06 12:15:44
Wrogiem publicznym ustalono, że ma być J&S a nie Rosnieft. Dziennikarze i ABW mają teraz co innego na głowie, zwijają sreberka.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok.
Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS