menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Wieczór z Kamilianami 08-02-2007
Wieczór w sali plenarnej konferencji episkopatu Polski. Spocząłem na niewygodnym fotelu jednego z biskupów. Na przeciw mnie rząd czerwonych krzyży na czarnych sutannach. Trwa wręczanie nagród imienia Świętego Kamila.  Trzy lata temu wszedłem w świat Kamilianów robiąc o nich film. Arek, czyli ks. Arek Nowak, zaciągnął mnie do nich z kamerą i tak pozostałem. Każde moje dziecko chrzczone jest teraz u Kamilianów. Marcel na drugie imię ma Kamil. W Polsce jest teraz 92 zakonników. Żyją w cieniu, robiąc to, o czym większość z nas nie chce myśleć. Benek w moim filmie, w wyciągniętym swetrze, przeprowadza dzieci na tamten świat. Dzieci, które wiedzą, że umierają. Arek biega wokół zarażonych HIV i narkomanów, uważając, że to ma sens. Inni pielęgnują starców i chorych. Mają w swoich twarzach, w oczach, inny rytm życia. Przede wszystkim przy nich można zrozumieć, czym jest tolerancja. Ich założyciel zanim stał się świętym był awanturnikiem i hazardzistą. Wielu z nich zanim trafiło do zakonu miało swoje jakieś życiowe przejścia.

Odpocząłem na tej gali. A nie znoszę takich uroczystości. Unikam celebry. Tutaj patos nie irytował mnie.

Jurek Kuk, który po dwudziestu latach pobytu w Rzymie, trzy lata temu, wrócił do Polski, cały czas jest zadowolony z życia w Polsce. Teraz zagląda w teczki swoich współbraci znajdujące się w IPN-ie. Kamilianie sami się postanowili zlustrować. Jurek jest za to odpowiedzialny, jako historyk zakonu. Jednak nie ma on w sobie inkwizycyjnego ognia niektórych świeckich lustratorów. Opowiada jak to z jego dwóch spotkań, w czasie starania się o paszport, prowadzący go esbek zrobił trzy.
Pytam później Franka Bieńka, prowincjonała zakonu, Jurka, Huberta - brata Franka, co zrobicie z zakonnikiem agentem? Wpierw zobaczymy, jakie szkody wyrządził a potem będziemy myśleć – odpierają.

Kiedy wszyscy już opuścili uroczystość, Arek zdejmuje sutannę i wkłada garnitur, na chwilę zanurzamy się w fotelach. Rozmawiamy.

Wracam do domu, w telewizorze Janusz Kaczmarek o czymś rozmawia z Bogdanem Rymanowskim. Jednak zupełnie mnie to nie interesuje. Dobrze choć na chwilę chwycić właściwe spojrzenie na świat.

(0) komentarzy / + dodaj komentarz
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS