menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Wzloty i upadki raportu WSI 17-02-2007
Raport WSI. Jestem na 72 stronie. Przerwałem lekturę by wpaść na chwilę na imprezę MDI, gdzie zresztą od razu po wejściu zacząłem rozmawiać o raporcie z Maciejem Gorzelińskim, który znalazł się w nim wraz z Piotrem Najsztubem. Nie miał rozrywkowego nastroju. Trudno mu się dziwić.

Jeśli na Gorzelińskiego i Najsztuba jest tylko to, co w raporcie, to większość dziennikarzy piszących artykuły śledcze mogłoby się w nim znaleźć. A jeśli nie w związku z naturalnymi kontaktami przy pracy nad artykułami, telewizyjnymi reportażami z oficerami WSI, to z UOP, ABW, CBA, AW i CBŚ. Specyfika pracy dziennikarzy śledczych wymaga kontaktów z ludźmi służb. Ale nijak to się ma do bycia współpracownikiem realizującym zadania służb.
W raporcie nie ma także faktu, że napisali w sumie prawdę. A chyba to jest najważniejsze. Papierów, kwitów, nie znajduje się na wycieraczce. Ważne jest jednak, czy są one weryfikowane. Sprawdzane

Kilkanaście dni temu napisałem, że „Nie będzie trzęsienia ziemi w polskich mediach”. (28-01-2007 10:58). I tak jest. Napisałem także: „Ostatnio jedna z dziennikarek zapewniała mojego znajomego, że nigdy nie zostanie upublicznione jej nazwisko w raporcie WSI, pomimo, że tam się znalazło.” W raporcie likwidacyjnym WSI dostarczonym komisji sejmowej widnieje tam jak byk. Tak jak było do przewidzenia oficjalnie nie ma takiego samego wpisu jak Maciej Gorzeliński i Piotr Najsztub ze swoją osobą w roli głównej.

Przyznam, że tak samo jak w przypadku Gorzelińskiego i Najsztuba pytałbym, czy umieszczenie jej nazwiska nie jest nadużyciem.

Jeśli się jej nie umieściło w prezydenckiej wersji, także nie powinno się umieszczać Gorzelińskiego i Najsztuba. Tego wymaga sprawiedliwość. Nie może być tak, że aktualnie swoim dziennikarzom, tym, którzy współpracują z nami się daruje, a naszym wrogom, krytykom nie. Inaczej zawsze ktoś zarzuci manipulację pozyskanymi faktami. Podważa to wiarygodność raportu.

Nadal mogę powtórzyć: „Zastanawia mnie także, czy na pewno poznaliśmy wszystkich ludzi mediów współpracującymi z WSI? I nie jest to pytanie rzucone ot tak sobie. Znam dwie osoby, które od wielu lat były w zażyłych stosunkach z oficerami WSI, które w swojej pracy wielokrotnie oddały im przysługę. Będą w raporcie?”

Nie ma ich. Także w pierwszej wersji.

W przeciwieństwie do głosów, dyskredytujących całość raportu o działaniach WSI, które słyszę, raport, po niepełnej na razie lekturze, przynosi informacje, które powinny porażać, jak np. rozdział „Penetracja rosyjska: zagrożenia dla Wojska Polskiego”. Nie trywializujmy tego co jest tam  zawarte. Zastanowić także powinna czwarta część „Wykorzystywanie przez WSI aparatu Służby bezpieczeństwa- studium przypadku.” To co opisywane jest na przykładzie w Bielsku-Białej od miesięcy poznaję przy pracy nad filmem i książką o sprawie zabójstwa generała Marka Papały. Tam do dzisiaj wydaje się rządzić mafia służb.

I na koniec kolejny cytat sprzed kilkunastu dni: „Upublicznienie raportu z likwidacji WSI nie wywoła trzęsienia ziemi w polskich mediach, jak sądzą niektórzy. Ten raport nie zawiera całej prawdy o gangrenie toczącej środowisko mediów. Co z UOP, ABW, Agencją Wywiadu, CBŚ? Dzisiejsi współpracownicy służb są gorsi od współpracowników dawnego SB, bo groźniejsi. To oni obecnie bezkarnie wyrządzają najwięcej szkód.

Polskie media nie zostały uwolnione z oddziaływania służb. Te nadal mogą przeprowadzić dzięki swoim dziennikarzom akcję. Wywołać aferę, zdyskredytować, inspirować, wpłynąć na rzeczywistość przekazywaną przez media społeczeństwu.”

(13) komentarzy / + dodaj komentarz
Przekrój
Autor: Bastek
2007-02-17 10:14:12
Ofensywa rozmydlania i ośmieszania raportu przez dziennikarzy Gazety Wyborczej, Przekroju czy Tvn24 to już draństwo. Oni mają klapki na oczach (z tej nienawiści do Rządu), albo chcą je mieć. Wroński, Sekielski, Morozowski czy Mazowiecki z Przekroju chyba liczą na miejsca w SLD albo PO. Mazowieckiego wczoraj w Tvn24 aż skręcało. Z ogniem w oczach mówił coś o "odszczekiwaniu wszystkiego przez Prezydenta" i wylewał kubły pomyj na raport. No dno. Nawet nie starał się być obiektywny. Zabolało go pewnie...PALANT.

Już nie plotka
Autor: kostek
2007-02-17 10:46:53
Od dawna sie mówiło o związkach Najsztuba, Gorzelińskiego. Do tej pory była to plotka.

Ten raport to zbiór plotek, pomówień
Autor: mak89
2007-02-17 11:10:11
To co dla ciebie ma być faktem jest plotką.

Komorowski wytłumaczy inwestycje u Palucha?
Autor: tomasz
2007-02-17 15:45:54
Może Komorowski wyjaśni skąd miał taką kasę by nielegalnie inwestować ją w parabanku Palucha, a nie mówi takie głodne kawałki: - Z takich raportów mogą skorzystać tylko wrogowie Polski. -

Ingerencja
Autor: Admin
2007-02-17 15:49:26
Czy ta dziennikarka to nie przypadkiem redaktor (XXX) ???
Wpis nie może się ukazać w całości ze względu na przyjętą zasadę na tej stronie nie pomawiania osób. ? / komentarz do: Wzloty i upadki raportu WSI
Autor: M / 2007-02-17 15:45:15

W ogromnej części zgadzam się z tym co pan napisał
Autor: apoplaws
2007-02-17 17:39:43
Przeczytałem część główną raportu wczoraj. Sprawa braku rozpracowania służb rosyjskich to główny skandal owego raportu. Podobnie jak afery gospodarcze, choć tu i kaliber i skala i instytucjonalne powiązanie z WSI są różne.
Częśc poświęcona inwigilacji partii politycznych - uważam za wciśniętą na siłę. Akurat tu zbadanie przecieków i - co tu ukrywać kiełkujących spisków i pewnych form dywersjji - miało moim zdaniem swoje uzasadnienie.
Mam jednak smutne wrażenie, że tak naprawdę dopiero teraz, w epoce koneserów służb na wysokich stołkach ministerialnych i w czasach dominacji doktryny o kluczowym znaczeniu resortów siłowych władza służb nad życiem politycznym stanie się realna. Nie będzie tu może patologii związanych z gospodarką, ale widzę pokusę wykorzystania służb do kształtowania krajobrazu politycznego kraju. Raport - to co podkreśla i to co przemilcza - wydaje się być tego dowodem.

Tej dziennikarki nie ujawnią,
Autor: jac
2007-02-17 17:54:28
bo przeszła do pracy w nowych słuzbach. Czy tak trudno to zrozumieć???

raport
Autor: złota akcja
2007-02-17 18:11:34
porazające są .... ale .opinie na necie w sprawie raportu
i DLATEGO dobrze się stało,ze go wreszcie
upubliczniono......niech młodzi ludzie wiedzą
w jakim kraju żyliśmy
brak mi jeszcze ludzi,ktorzy "tworzyli"
tzw kapitalizm polityczny....wszelkiej masci nfi,
firmy zarządzające nimi,banki....e.c.t
panie Sylwestrze...TO jest dopiero temat....
temat wyprowadzania pieniędzy......

To i ja coś opowiem
Autor: http://arkadiusza-panasiuka.blog.onet.pl/
2007-02-17 21:57:04
Opowiem Wam bajkę. Nie tak znowu dawno temu, bo w drugiej połowie ubiegłej dekady pewien niemłody, ale uczciwy pismak spotkał na Marszałkowskiej przypadkowo znajomka z przeszłości. Gadu, gadu, poszli na piwko. Pismak opowiada, że zaczepił się w największym dzienniku, znajomek, że to dobrze, bo będzie miał dla niego tematy. - A czemu? - A temu. - odpowiedział filozoficznie znajomek. Na drugi dzień zadzwonił, po czem na spotkaniu wręczył mu dyskietki z operacjami finansowymi ...swojego wydawcy. - Skąd to masz!? - dopytywał się pismak. - A stąd - odpowiedział mu znajomek pokazując kontenery śmieciowe. Pismak będąc fair zaniósł dyskietki swojej szefowej. Za chwilę siedział już w akwarium redakcyjnym przesłuchiwany na okoliczność przez kierownictwo. - Skąd to masz?! - Mam. Chronię swoje źródło informacji - odpowiedział jak ten głupi. Kierownictwo największego dziennika jakby tego nie dosłyszało naciskało groźnie, żeby zdradził. Nie zdradził. Pismak tylko się dziwił, czemu, jak widzi ich w telwizorze, kiedy perorują o etosie zawodu, na pierwszym miejscu wymieniają pierwszą zasadę: "chroń informatora"... Dzień, albo dwa dni później pismaka wysłano po recenzję na koncert TSA. Przed koncertem zaczepił go przypadkowo miły taki, jak nasz bohater w okularach. Zaraz też wyszło, że jest z opiniotwórczej konkurencji, ale teraz się relaksuje, więc spoko wodza. Pismak opowiedział mu ogólnikami swoją historyjkę, na co ten, chytrze, że chętnie też zobaczy te dyskietki. - Chyba żartujesz!? - zdziwił się pismak. Okularnik wcale się nie zdziwił. - Masz tu wizytówkę, jak się namyślisz... Niedługo potem pismak wyleciał bez podania przyczyny, choć wcześniej dostał podwyżkę, a nawet go kierownica poklepała z podziwem za materiał, którym wyprzedził konkurencję. - Ciekawe, czy dalej lubi TSA? - zastanawia się teraz pismak widząc swojego okularnika z koncertu w ścisłym kierownictwie opiniotwórczej konkurencji. Aha! Jak opowiedział ten epizod znajomemu glinie, ten mało nie pękł ze śmiechu. - Przypadkowe spotkania? Ha, ha, ha! Dla udowodnienia swej tezy wszedł, jak mówił, do jakiegoś tajnego komputera, aby sprawdzić kim może być znajomek. - Jest! - oznajmił z tryumfem. - Ale, żeby pójść dalej musiałbym się zdeklarować, czemu to chcę wiedzieć, a tego nie chcę... - TV? - Pismak nie wierzył. Znajomy glina na przemian to gwizdał, to rechotał.
Arka

.. dylemat..
Autor: Ad. raport WSI - szczegolnie do Arki
2007-02-18 00:44:01
po lekturze - nie potrafie sie zdecydowac: mam sie smucic, czy obawiac ??
:-DDDD- * wigilijnie :)

Ale Matka Boska was osłoni
Autor: słuchaczojcarydzyka
2007-02-18 12:40:08
W czasie programu ze studiem połączył się o. Rydzyk, który gratulował Macierewiczowi zdecydowania i bezkompromisowości. To jest jakiś krok do przodu. Na pewno jest jeszcze wiele do uporządkowania. To jest ukazywanie prawdy, a prawda jest fundamentem budowania zdrowych relacji - mówił redemptorysta.

Dyrektor Radia Maryja apelował, aby słuchacze modlili się o bezpieczeństwo prezydenta, premiera i likwidatora WSI.

Dotknęliście państwo chyba bardzo czułego punktu i to może powodować wielkie rozdrażnienie. Ale Matka Boża was osłoni. Gratulujemy i dziękujemy. Alleluja i do przodu - mówił o. Rydzyk, zwracając się do Macierewicza.

Komentarze z prawica.net
Autor: admin
2007-02-18 21:42:32
"Inaczej zawsze ktoś
Autor: rosomak data: sob, 17/02/2007 - 22:50

"Inaczej zawsze ktoś zarzuci manipulację pozyskanymi faktami." - Ten argument załamuje się na banalnym stwierdzeniu, że zainteresowani tego rodzaju zarzuty formułują tak czy siak. Zupełnie niezależnie od treści. Natomiast "trzęsienia w mediach" brak chyba jedynie dlatego, że dość wyraźnie starają się one cała sprawę przemilczeć.

Panie Redaktorze
Autor: tadeusz stanislawski data: nie, 18/02/2007 - 09:01

Z panskiego tekstu widac, ze jest Pan zniesmaczony(jak to wyrazil sie jeden z autorytetow polskiego dziennikarstwa)trescia raportu o likwidacji WSI.
Ma Pan do tego prawo - zreszta nie tylko Pan - aby po swojemu ocenic czyjas prace.
Jest Pan jednak szczesciarzem - los sie do Pana usmiecha... przed Panem stoi otworem szansa na sukces, na pokazanie prawdziwego rzemiosla i umiejetnosci w dzialaniu.
Daje sie ostatnio zauwazyc, bardzo aktywna grupe mieniacych sie katolikami(czy faktycznie niezaleznych?) dziennikarzy mlodego pokolenia, palacych sie do uzdrawiania KK i wyszukiwania ksiezy agentow.
Dobrze byloby - majac ulatwione zadanie, aby zabrali sie teraz za wlasne srodowisko, dajac potwierdzenie swojej wiarygodnosci, obiektywizmu i odpowiedzialnosci za slowo.
Czego nie dokonal Macierewicz, maja szanse dokonac;
1. Lukasz Adamski
2. Tomasz Sakiewicz
3. Rafal Ziemkiewicz
4. Pawel Milcarek
5. Tomasz Terlikowski
6. Sylwester Latkowski(przepraszam za 6-ta pozycje/zwykly przypadek)
I wielu nie wymienionych z Nazwiska, mniej lub wiecej znanych, lecz o wielkich checiach i zapale do pracy.
Domyslow i manipulacji mamy dosyc - gorzej z faktami, wiec przydalby sie ktos na miare Ks. Zaleskiego, aby wypalic nadmiar energii w zlustrowaniu wlasnego, dziennikarskiego srodowiska.
Do pracy PANOWIE, praca uszlachetnia, czytelnicy sa zadni sensacji, kariera i pieniadze w zasiegu reki.... ale, kto Wam to bedzie DRUKOWAL(?) - Panowie.
» zaloguj się lub zarejestruj, aby móc dyskutować | email this page
Miałem napisac podobnie.
Autor: Michał5 data: nie, 18/02/2007 - 11:57

Ale nie napisałbym tego tak celnie.
I to nie tylko dlatego, że mam grypę.
szacunek:):)

Rzecz w tym, że ten raport
Autor: Sławek data: nie, 18/02/2007 - 12:11

Rzecz w tym, że ten raport nie ułatwia wymienionym przez pana dziennikarzom działania, tylko utrudnia...a nawet, zaryzykuję twierdzenie, ostatecznie zabija temat wielkiej mafijnej pajęczyny służb oplatającej w Polsce wszystko...
Acha, Macierewicz powiedział, że druga część zajmie się wpływem WSI na kościół....no, czyli sprzatanie państwa już się dokonało, to niewiele w sumie było tej pajęczyny...w stosunku do tego, np. co na nowych salonach opowiada Michalkiewicz...

Autor: alan data: nie, 18/02/2007 - 14:03

macierewicz sprzątnął biednym dziennikarzom temat sprzed nosa?
mało jest w tym raporcie o wojakach-moskwiakach zasadzonych w kazdej komórce naszego panstwa?

uspokoiłem się na myśl, że przecież wczoraj była ostatnia sobota karnawału :)
» zaloguj się lub zarejestruj, aby móc dyskutować | email this page
No tak, tak, w każdej
Autor: Sławek data: nie, 18/02/2007 - 14:23

No tak, tak, w każdej komórce, łącznie z Polskim Związkiem Łowieckim...No więc, mało ich było, zwazywszy na to, że raport nie pokazuje, ze ci agenci w tych różnych komórkach prowadzili działalność sprzeczną z zakresem tych służb...To dotyczy jedynie wymienionych z imienia i nazwiska kilkudziesięciu osób, z których sporo własnie kieruje sprawy do sądów...Wybaczy pan, ale ten granat moze i przemieszał zawartość szamba, wyciągajac na wierzch to, co było trochę głębiej, ale ściany tej latryny, która miała spektakularnie runąć, ani drgnęły...

Autor: alan data: nie, 18/02/2007 - 14:34

komunizm w polsce i okolicach też się wydawał na wieki wieków;
a jak mówią, najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku

Skoro raport jest
Autor: wiki3 data: nie, 18/02/2007 - 17:35

Skoro raport jest bezwartościowy, to skąd ten kociokwik?!
Uderzył celnie i boleśnie. Oby tak dalej.
A, że grożą sądem - pewnie liczą, że sądy ich wybielą, wszak już to się kilku osobom udało, dzięki odpowiednim sędziom i świadkom z "firmy". A oni jak wszem wiadomo są całkowicie prawdomówni. Tylko szkoda, że to prawdomówność inaczej!


Wiki, zaryzykuje twierdzenie, że spodziewano sie po raporcie
Autor: Michał5 data: nie, 18/02/2007 - 18:37

duzo więcej, po to by bolesniej uderzyć.
A tu ni ma pretekstu..
A poza tym Macierewicz okropnie zachęcał do oddawania spraw do sądów.
Wszak on pokazał tylko to, co było w rzadowych papierach, napisanych przez towarzyszy, towarzyszy:)
Może się mylę, ale chyba nie, sądząc po frustracji wszystkich w ławach opozycji i niektórych koalicyjnych.


Tak, tak, polityka nigdy nie
Autor: wiki3 data: nie, 18/02/2007 - 18:58

Tak, tak, polityka nigdy nie będzie do końca czytelna.
Więc te twierdzenie nie jest ryzykowne.
----------------------------------------------
"Jeśli pozwolisz by robactwo się rozmnożyło - rodzą się prawa robactwa. I rodzą się piewcy, którzy będą je wysławiać".
» zaloguj się lub zarejestruj, aby móc dyskutować | email this page
Tak oto wygląda Jan Bodakowski
ujawnić zasoby archiwalne
Autor: Jan Bodakowski data: nie, 18/02/2007 - 10:50

dzięki temu ludzie sami będą mogli wyrobić sobie zdanie o postkomunistycznej III RP i PRL.

P -R Y W A T N E R -A N C Z
Autor: Marek Karpisiak data: nie, 18/02/2007 - 12:11

P -R Y W A T N E
R -A N C Z O
L -E N I N A

===

Pan Latkowski staje w
Autor: Krzysztof Zagozda data: nie, 18/02/2007 - 14:09

Pan Latkowski staje w obronie dziennikarstwa śledczego, które musi współpracować ze służbami, by być "na fali". Ale my żyjemy tu i teraz. Nie oczyszczone służby poprzez takich właśnie "śledczych dziennikarzy" skutecznie robią nam wodę z mózgu. Tak skutecznie, że od dwudziestu lat tylko mówimy o lustracji i tańczymy tam jak nam WSI* - KGB* - Mosad* - Bundesnachrichtendienst* - MI6* (właściwe podkreślić) zagra. A końca naszego chocholego tańca nie widać.

Mniej teorii, a więcej czucia gruntu pod stopami życzę.

Krzysztof Zagozda
www.narodowy.eblog.pl

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS