menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sądy potrafią bezmyślnie aresztować 28-02-2007
Areszt w Polsce zbyt często zastępuje rzetelne prowadzenie śledztwa. Areszt zbyt często służy łamaniu człowieka, by ten przyznał się do winy lub obwinił kogoś innego. Wiele osób nie wytrzymuje i ulega presji nawet wbrew prawdzie. Wybiera wolność, choćby chwilową, kosztem kłamstwa.

Przykład Norberta Stępnia z Sosnowca, który został aresztowany przez sąd, pomimo odbycia kary za to samo przestępstwo pokazuje, jak bezmyślnie i pochopnie sądy podejmują decyzję o zastosowaniu aresztu tymczasowego.
Często słyszymy prokuratorów zasłaniających się, by uwiarygodnić swoje zarzuty, stwierdzeniem, że decyzję zweryfikował sąd, decydując o areszcie. A sąd tak naprawdę traktuje pobieżnie wnioski prokuratury. Jaki sąd tak naprawdę wnikliwie czyta akta? Nie ma  na to czasu. Zastanawia się bardziej, co najwyżej nad aresztowaniem VIP-a.

Przyznam, że zaczynam przychylniej patrzeć na działania rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który idzie pod prąd, wbrew klimatowi jaki panuje w sprawie stosowania aresztów w Polsce.

Profesora Kochanowski bije na alarm: – „Tymczasowe aresztowania trwają zbyt długo. Choć powinno się po nie sięgać w ostateczności, są w Polsce najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym – wynika z obszernego raportu rzecznika praw obywatelskich. Takie rozwiązanie funkcjonuje np. we Włoszech i ponoć się sprawdza. W Niemczech i Francji maksymalny czas spędzony w areszcie to – jak mówi praktyka – najwyżej rok. (…) Blisko 3,4 tys. osób w areszcie przebywa rok, aż 2,4 tys. spędza tam od roku do dwóch lat. A przeszło tysiąc jest izolowanych bez wyroku ponad dwa lata, rekordziści nawet sześć lat. – podaje Życie Warszawy.

Czy jego działania coś zmienią? Wątpię, większość mediów tak jak i polityków w tej sprawie jest populistyczna. Ważne jest jednak to, że ktoś ma odwagę publicznie podnosić ten problem a nie udawać, że nic się złego nie dzieje.

(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Kajdanki symbolem III i IVRP
Autor: lokos
2007-02-28 14:28:59
Nastał czas zamykania, a nie gadek o prawach obywatelskich, człowieka

bezlitośni durnie
Autor: mb
2007-02-28 19:21:51
Dyspozycyjni, bezmyślni prokuratorzy wnioskuja o areszty. Jak uzasadnił proku-
rator wniosek o areszt kobiety w 9 miesiącu ciąży ? Ta kobieta była kiedyś
księgową Dochnala. Jak okrutny i bezmyślny sąd wydał nakaz aresztowania tej kobiety ? Ona urodziła dziecko w więziennym szpitalu. Chciałbym tych dwóch
typów zobaczyć za kratami, w jednej celi z grypsujacymi więźniami.

a co ma ciąża do popełnionych przestępstw?
Autor: Tomek Kasperski
2007-03-01 10:12:03
uwolnić , niech zaciera ślady bo jest w ciąży? śmieszne to przecież jest.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS