menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sądy potrafią bezmyślnie aresztować 28-02-2007
Areszt w Polsce zbyt często zastępuje rzetelne prowadzenie śledztwa. Areszt zbyt często służy łamaniu człowieka, by ten przyznał się do winy lub obwinił kogoś innego. Wiele osób nie wytrzymuje i ulega presji nawet wbrew prawdzie. Wybiera wolność, choćby chwilową, kosztem kłamstwa.

Przykład Norberta Stępnia z Sosnowca, który został aresztowany przez sąd, pomimo odbycia kary za to samo przestępstwo pokazuje, jak bezmyślnie i pochopnie sądy podejmują decyzję o zastosowaniu aresztu tymczasowego.
Często słyszymy prokuratorów zasłaniających się, by uwiarygodnić swoje zarzuty, stwierdzeniem, że decyzję zweryfikował sąd, decydując o areszcie. A sąd tak naprawdę traktuje pobieżnie wnioski prokuratury. Jaki sąd tak naprawdę wnikliwie czyta akta? Nie ma  na to czasu. Zastanawia się bardziej, co najwyżej nad aresztowaniem VIP-a.

Przyznam, że zaczynam przychylniej patrzeć na działania rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego, który idzie pod prąd, wbrew klimatowi jaki panuje w sprawie stosowania aresztów w Polsce.

Profesora Kochanowski bije na alarm: – „Tymczasowe aresztowania trwają zbyt długo. Choć powinno się po nie sięgać w ostateczności, są w Polsce najczęściej stosowanym środkiem zapobiegawczym – wynika z obszernego raportu rzecznika praw obywatelskich. Takie rozwiązanie funkcjonuje np. we Włoszech i ponoć się sprawdza. W Niemczech i Francji maksymalny czas spędzony w areszcie to – jak mówi praktyka – najwyżej rok. (…) Blisko 3,4 tys. osób w areszcie przebywa rok, aż 2,4 tys. spędza tam od roku do dwóch lat. A przeszło tysiąc jest izolowanych bez wyroku ponad dwa lata, rekordziści nawet sześć lat. – podaje Życie Warszawy.

Czy jego działania coś zmienią? Wątpię, większość mediów tak jak i polityków w tej sprawie jest populistyczna. Ważne jest jednak to, że ktoś ma odwagę publicznie podnosić ten problem a nie udawać, że nic się złego nie dzieje.

(3) komentarzy / + dodaj komentarz
Kajdanki symbolem III i IVRP
Autor: lokos
2007-02-28 14:28:59
Nastał czas zamykania, a nie gadek o prawach obywatelskich, człowieka

bezlitośni durnie
Autor: mb
2007-02-28 19:21:51
Dyspozycyjni, bezmyślni prokuratorzy wnioskuja o areszty. Jak uzasadnił proku-
rator wniosek o areszt kobiety w 9 miesiącu ciąży ? Ta kobieta była kiedyś
księgową Dochnala. Jak okrutny i bezmyślny sąd wydał nakaz aresztowania tej kobiety ? Ona urodziła dziecko w więziennym szpitalu. Chciałbym tych dwóch
typów zobaczyć za kratami, w jednej celi z grypsujacymi więźniami.

a co ma ciąża do popełnionych przestępstw?
Autor: Tomek Kasperski
2007-03-01 10:12:03
uwolnić , niech zaciera ślady bo jest w ciąży? śmieszne to przecież jest.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS