menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Rafał, zaprotestuj przeciwko amerykańskiej procedurze wizowej 12-03-2007
To nie jest głos w sprawie oświadczeń lustracyjnych a o amerykańskich wnioskach wizowych. Może ktoś wreszcie także się nimi zajmie. Rafał Ziemkiewicz w Rzeczpospolitej pisze: „Składanie w ambasadzie amerykańskiej oświadczenia, że nie jest się dziwką, alfonsem ani terrorystą, dziennikarzy jakoś nie upokarzało, a składanie państwu polskiemu oświadczenia, że nie było się konfidentem bezpieki, upokarza tak, że gorzej nie można?"

Byłem zaskoczony, gdy wczytałem się w dokumenty wizowe. Zaskoczony tym, że tak mało osób z elity protestowało i protestuje przeciwko upokarzającej procedurze jakiej poddaje Polaków nasz amerykański przyjaciel, sojusznik.

Nie byłem w stanie się podpisać pod takim oświadczeniem i wysłałem list do ambasadora.
„Warszawa, 24 marca 2004
U.S. Ambassador to Poland Christopher R. Hill

Szanowny Panie!
Zostałem zaproszony z moimi dwoma filmami „Klatka” i „Gwiazdor” do udziału w Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles.
Organizatorzy przesłali mi wniosek wizowy. Nie wierzyłem własnym oczom, zawarte w nim pytania są upokarzające. Już nie wspomną o procedurze pobierania odcisków palców i kilkugodzinnym przesłuchaniom na lotnisku po przylocie do USA. Załóżmy, że to ostatnie – przesłuchanie na lotnisku i procedura otrzymania wizy w Polsce zostanie mi darowana, bo organizator stara się o wizę poprzez MSZ, ale sama już zawartość wniosku jest skandalicznym traktowaniem Polaków.

Zirytowała mnie bezczelność pytań i ich głupota, bo na pewno terrorysta nie odpowie na nie twierdząco.  Pytacie Państwo: Czy stara się Pan/Pani wjechać do Stanów Zjednoczonych, żeby prowadzić działalność wywrotową , terrorystyczną(…)? Czy jest Pan/Pani członkiem lub przedstawicielem organizacji uznawanej obecnie przez Sekretarza Stanu USA za terrorystyczną? Czy kiedykolwiek uczestniczył/a Pan/Pani w prześladowaniach prowadzonych przez nazistowski rząd Niemiec (na to jestem za młody); lub czy kiedykolwiek uczestniczy ł /a Pan/Pani w ludobójstwie?

To nie wszystko, co Państwa interesuje: Czy cierpi lub cierpiał/a Pan/Pani na chorobę zakaźną stanowiącą zagrożenie dla zdrowia publicznego lub na niebezpieczne zaburzenia fizyczne lub umysłowe? Czy nie jest naruszeniem praw człowieka pytanie o moje zdrowie psychiczne? Czy chory na AIDS nie ma prawa odwiedzić Waszego kraju?

Stany Zjednoczone traktują Polaków jako ludzi stanowiących zagrożenie, gorszy gatunek ludzki.

To, że niektórzy przedstawiciele polityczni mojego kraju akceptują poddawanie swoich obywateli upokarzającej procedurze, nie zwalnia mnie od wyrażenia choćby w ten sposób protestu – rezygnacji z pobytu w Pana kraju.

Mam nadzieję, że także inni obywatele zaczną bojkotować wizyty w Stanach Zjednoczonych, póki Polaków, których używacie za listek figowy w irackiej wojnie i być może użyjecie w następnych, zaczniecie traktować na równi z obywatelami innych krajów.

Polacy tak jak Amerykanie mają poczucie godności, którą Pana kraj narusza.

Z poważaniem!
Sylwester Latkowski”

Po tym liście „Fakty” TVN zrobiły felieton, w którym ambasada USA w drętwy sposób się tłumaczyła, dlaczego tak traktuje obywateli swojego sojuszniczego kraju. Okazało się, że taki gest uczyniło jeszcze kilka osób, niestety, tylko kilka.

Uważam, że takiej formy protestu powinno się oczekiwać nie od zwykłych ludzi, a od twórców, dziennikarzy, artystów.

(7) komentarzy / + dodaj komentarz
te same pytania od dziesiatkow lat
Autor: ams
2007-03-12 21:19:26
Sa to niemal te same pytania od dziesiatkow lat. Klamstwo w odpowiedzi na jakiekolwiek - upraszcza procedury deportacyjne ze Stanow.

Inna sprawa, ze nawet znani “hard-core’ komunisci jak tow. Olszowski nie mieli problemu z wjazdem czy nawet zamieszkaniem w USA.

Masowa akcja
Autor: kkkkkkk
2007-03-13 06:14:36
Proponuję umieścić w necie szablon listu o treści podobnej do tego i podać adres "szanownej" ambasady. Niech każdy zainteresowany Polak osobiście wyśle go. Przypuszczam, że będzie ich baaaardzo wielu ;-))

PS. Proszę rozpatrzeć pomysł e- gazety pod Pana redakcją.

a co z wizami do Kanady?
Autor: mruszatek
2007-03-13 10:36:07
Ja starałem się w zeszłym roku o wizę turystyczną do Kanady.
Koszmar!
Pod ambasadą na Pięknej stałem od godziny 5 rano i byłem 89 w kolejce...
W środku brak podajnika z wodą, ludzie / w tym i ja - zaliczam się chyba do ludzi/ korzystali z kranu w łazience. UPODLENIE!!
Najgorsze chyba były pytania zadawane przez młodego osobnika bezpiecznie oddzielonego ode mnie pancerną szybą. Wizy nie dostałem, w tym roku rezygnuję z niepewnych wiz - jadę do Tajlandii a o wakacjach w Kanadzie i co za tym idzie pozostawieniu tam moich pieniędzy - szybko zapomniałem.

Ziemkiewicz - rzecznik niedorzecznik
Autor: Salon42
2007-03-13 12:00:22
Ziemkiewicz nigdy nie protestował, walczył. Przyznał się do tego, że w czasach PRL-u nic nie zrobił dla Polski a wszystko dla siebie. Jak czytam jego wypociny o lustracji to zastanawiam się, czy bezpowrotnie stracił swój kręgosłup. Miał taki kiedyś, oj miał.

Nikt nie będzie protestował
Autor: Rafał (ale nie Ziemkiewicz ;)
2007-03-14 06:19:34
spośród tych, którzy naprawdę chcą do USA pojechać. Bo to, Panie, nie wiadomo, czy na jakąś czarną listę nie wpiszą i wiza pa,pa. A niejeden z nieprzejednanych, nie tylko głupi formularz dla tej wizy by wypełnił, ale i d. urzędnikowi w ambasadzie wylizał. Więc amerykanie dobrze wiedzą, że ewentualni protestanci, to głównie ci, którzy za ocean się nie wybierają. Więc protesty mają w nosie.

niedorzecznik z Salon-iku42
Autor: ams
2007-03-14 11:10:37
Jak czytam jego smieszne wypociny o niektorych osobach - to zastanawiam si´ czy kiedykolwiek mial jakikolwiek kregoslup… I czy wie co to jest?

podaj adres w ambasadzie kanadyjskiej
Autor: zontik_zo
2007-03-21 17:45:59
robią wszystko, zeby tylko obrzydzić wyjazd do tego pięknego kraju, do tego, jak wielu sie mylnie wydaje, eldorado.
Moja babcia sie starała o wizę czasową, do córki chce jechać na święta. W formularzy każą podać imiona i nazwiska, stan cywilny i adres wszystkich braci i sióstr własnych, niezalznie od tego, czy jadą razem z babcią do kanady czy nie, adres rodziców, jak również wymienić wszystkie siostry i wszystkich braci męża (z adresami, stanem cywilnym itd.). POnad to pytanie o choroby psychiczne własne i w rodzinie.
Do tego kolejka od samego rana w deszcz czy śnieg, żadnego daszka, stoisz na chodniku, a że ludzi wiela to cię przechodnie potrącają.
a może Polacy sobie zasługują na takie traktowanie? Jak samolot ląduje to klaszczą, jak dostaną wiże na dwa miesiące to skaczą z radości w urzędach...

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS