menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Niedoinformowane dziecko 23-03-2007

Wydaje się, że nad państwem zwanym Urząd Skarbowy nadal nikt nie panuje. "Gazeta Wyborcza" podaje, że „urząd skarbowy domaga się, by 12-letnia dziewczynka zapłaciła zaległy podatek dochodowy po zmarłym ojcu.

Kasia mieszka razem z mamą. Cały jej majątek to książki do szkoły, tornister i rolki. Jest jeszcze Sylwester, wielki puchaty kot-przytulanka.

W połowie lutego dziewczynka dostała z Urzędu Skarbowego w Świdnicy pismo, że musi zapłacić 4 tys. zł podatku dochodowego, którego przed śmiercią nie uregulował jej ojciec. Kilka dni temu urząd wysłał na jej nazwisko upomnienie o zapłatę. Ostrzegł, że jeśli w ciągu siedmiu dni Kasia nie spłaci zaległości, sprawa trafi do komornika. - Rolki niech zabiorą, ale Sylwestra nie oddam - mówi ze łzami w oczach dziewczynka.”

Wydawałoby się, ze to pomyłka, za którą szybko przeprosi stosowny urząd. Jednak dzieje się inaczej. Naczelniczka US w Świdnicy Grażyna Koniuszewska trwa przy swoim i spokojnie wyjaśnia: - „Jakby tego nie nazwać, dziecko przejęło pewien majątek, choć to nie są zbyt duże pieniądze. Społeczeństwo jest niedoinformowane i ludzie nie wiedzą, że przyjmując jakieś dobra po zmarłym, biorą też na siebie jego zobowiązania. Wiek spadkobiercy nie ma tu znaczenia.”

No, tak niedoinformowana 12-latka!

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
A niedawno tak szumnie było o przyjaznej Polsce
Autor: rocky
2007-03-23 14:33:28
Nic się nie zmienia, nawet w IV RP. Musimy poczekać na V a może VI RP

A ja myslę,
Autor: Rafal
2007-03-23 17:51:25
że to jest klasyczny przyklad interwencji dziennikarskiej w sprawie, której dziennikarz nie rozumie i daje się podpuszczać informatorce (bo sprawa ewidentnie nadana jest przez mamusię).

System polskiego prawa zabezpiecza małoletnich przed przyjęciem w spadku długów większych od majątku - nabycie spadku następuje z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza że spadkobierca odpowiada za długi do wartości nabytego majątku (w pewnym uproszczeniu), chyba, że w odpowiednim terminie spadkobierca spadek odrzuci. Więc nikt nie domaga się od dziewczynki klocków ani misia, tylko co najwyżej tego, co dostała w ramach spadku. Mamusia (opiekunka ustawowa dziewczynki) powinna w swoim czasie sprawdzić, jak wygląda kwestia długów spadkowych i ewentualnie spadek odrzucić. Jeśli zaś w imieniu dziecka go przyjęła, nie powinna go rozdysponowywać. Ja tą panią rozumiem, że jest wściekła, że zamiast spadku były małżonek zostawił długi. Tylko uważam, że angażowanie w to dziecka, straszenie go utrata zabawek, napuszczanie nań dziennikarzy to jest świństwo z jej strony. Bo, de facto, to ona musi teraz wyjąć kasę i zapłacić bo nikt przecież nie będzie prowadził egzekucji z pluszaków. I nie ma najmniejszego powodu, by tą należność umarzać tak jak to zrobił już wcześniej ZUS.

hm
Autor: gosc
2007-03-23 22:07:12
... nie ma zadnego wpisu o oleksym i gudzowatym???

skurwysynstwo
Autor: ole
2007-03-24 18:06:45
typowe, polskie skurwysynstwo, jakby to bylo dziecko 1 letnie to co, smoczek by mu komornik zabral?

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS