menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Niedoinformowane dziecko 23-03-2007

Wydaje się, że nad państwem zwanym Urząd Skarbowy nadal nikt nie panuje. "Gazeta Wyborcza" podaje, że „urząd skarbowy domaga się, by 12-letnia dziewczynka zapłaciła zaległy podatek dochodowy po zmarłym ojcu.

Kasia mieszka razem z mamą. Cały jej majątek to książki do szkoły, tornister i rolki. Jest jeszcze Sylwester, wielki puchaty kot-przytulanka.

W połowie lutego dziewczynka dostała z Urzędu Skarbowego w Świdnicy pismo, że musi zapłacić 4 tys. zł podatku dochodowego, którego przed śmiercią nie uregulował jej ojciec. Kilka dni temu urząd wysłał na jej nazwisko upomnienie o zapłatę. Ostrzegł, że jeśli w ciągu siedmiu dni Kasia nie spłaci zaległości, sprawa trafi do komornika. - Rolki niech zabiorą, ale Sylwestra nie oddam - mówi ze łzami w oczach dziewczynka.”

Wydawałoby się, ze to pomyłka, za którą szybko przeprosi stosowny urząd. Jednak dzieje się inaczej. Naczelniczka US w Świdnicy Grażyna Koniuszewska trwa przy swoim i spokojnie wyjaśnia: - „Jakby tego nie nazwać, dziecko przejęło pewien majątek, choć to nie są zbyt duże pieniądze. Społeczeństwo jest niedoinformowane i ludzie nie wiedzą, że przyjmując jakieś dobra po zmarłym, biorą też na siebie jego zobowiązania. Wiek spadkobiercy nie ma tu znaczenia.”

No, tak niedoinformowana 12-latka!

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
A niedawno tak szumnie było o przyjaznej Polsce
Autor: rocky
2007-03-23 14:33:28
Nic się nie zmienia, nawet w IV RP. Musimy poczekać na V a może VI RP

A ja myslę,
Autor: Rafal
2007-03-23 17:51:25
że to jest klasyczny przyklad interwencji dziennikarskiej w sprawie, której dziennikarz nie rozumie i daje się podpuszczać informatorce (bo sprawa ewidentnie nadana jest przez mamusię).

System polskiego prawa zabezpiecza małoletnich przed przyjęciem w spadku długów większych od majątku - nabycie spadku następuje z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza że spadkobierca odpowiada za długi do wartości nabytego majątku (w pewnym uproszczeniu), chyba, że w odpowiednim terminie spadkobierca spadek odrzuci. Więc nikt nie domaga się od dziewczynki klocków ani misia, tylko co najwyżej tego, co dostała w ramach spadku. Mamusia (opiekunka ustawowa dziewczynki) powinna w swoim czasie sprawdzić, jak wygląda kwestia długów spadkowych i ewentualnie spadek odrzucić. Jeśli zaś w imieniu dziecka go przyjęła, nie powinna go rozdysponowywać. Ja tą panią rozumiem, że jest wściekła, że zamiast spadku były małżonek zostawił długi. Tylko uważam, że angażowanie w to dziecka, straszenie go utrata zabawek, napuszczanie nań dziennikarzy to jest świństwo z jej strony. Bo, de facto, to ona musi teraz wyjąć kasę i zapłacić bo nikt przecież nie będzie prowadził egzekucji z pluszaków. I nie ma najmniejszego powodu, by tą należność umarzać tak jak to zrobił już wcześniej ZUS.

hm
Autor: gosc
2007-03-23 22:07:12
... nie ma zadnego wpisu o oleksym i gudzowatym???

skurwysynstwo
Autor: ole
2007-03-24 18:06:45
typowe, polskie skurwysynstwo, jakby to bylo dziecko 1 letnie to co, smoczek by mu komornik zabral?

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Potężny mężczyzna powolnymi ruchami, nieco leniwie, goli głowę. Opowiada o swoim barwnym życiu, o więzieniu i drużynie rugby. Ale nie jest to kadr z amerykańskiego obrazu "Urodzeni mordercy", a jedna ze scen polskiego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego o chuliganach Arki Gdynia, których teraz bardziej niż rozróby fascynuje męski, twardy sport.
(...) Kamera podąża za bohaterami niemal wszędzie. Jest na treningu, meczu, w szatni, w samochodzie i nawet w łazience.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS