menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Paranoja czy mądra ostrożność? 04-04-2007
Rozmawiam przez telefon z ważnym politykiem opozycji. W pewnej chwili postanawiamy przejść z telefonów komórkowych na zwykłe. Jednak i tak nie rozmawiamy otwarcie, staramy się unikać nazwisk, używamy skojarzeń. Zaczyna nas to obu męczyć, postanawiamy jednak, że porozmawiamy, gdy się spotkamy. W cztery oczy, by nikt nie nagrał nas dyktafonem. Smutno konstatujemy, że doszło do sytuacji, w której poczucie bycia podsłuchiwanym stało się nieznośnie uciążliwe.

I nie dotyczy to tylko polityków opozycji. Politycy koalicji rządzącej także unikają rozmów telefonicznych. A już bezwzględnie unikają tego funkcjonariusze obecnych służb, którzy chyba już z własnego doświadczenia wiedzą jaka jest prawda.

Niedawno jeden z prawników szanowanej kancelarii umawiał się przy mnie na „odszczurzanie”. Zdziwiony zapytałem, czy tu są szczury? Zaprzeczył uśmiechając się i wyjaśnił, że odpluskwia co jakiś czas biuro, by nie być podsłuchiwanym.
Niedawno jeden z prawników szanowanej kancelarii umawiał się przy mnie na „odszczurzanie”. Zdziwiony zapytałem, czy tu są szczury? Zaprzeczył uśmiechając się i wyjaśnił, że odpluskwia co jakiś czas biuro, by nie być podsłuchiwanym.

Jeśli dotąd broniłem się przed tą wszechwładną paranoiczną podejrzliwością przed nagminnym podsłuchiwaniem, ironizowałem na ten temat, także na blogu, samokrytycznie muszę przyznać, że zaczynam ulegać tendencji do zakładania w czasie rozmów, że mogę być podsłuchiwany.

Często mijam szpital dla nerwowo i psychicznie chorych na Sobieskiego, zastanawiam się, czy wszyscy nie powinniśmy tam się udać na badania przed natręctwem „bycia podsłuchiwanym”, jakie zaczyna nas ogarniać. Obawiam się tylko, że psychiatra stwierdzi, że jesteśmy zdrowi, że on także nie rozmawia o wszystkim przez telefon z obawy przed podsłuchem.

(4) komentarzy / + dodaj komentarz
Jak za czasów PRL
Autor: korek
2007-04-04 13:54:33
Zwolennicy IV RP już mają dość? :)

raczej normalka
Autor: foopl
2007-04-04 23:27:51
Podsłuchy, inwigilacja elektroniczna stosowana jest od lat. To wcale nie domena IV RP.

No proszę...
Autor: MO
2007-04-05 09:39:32
No proszę, nawet Pan Latkowski ulega podsycanej paranoi???
To że Kwaśniewski rozmawiał przez telefon z podsłuchiwanym bandziorem nie znaczy wcale że sam był podsłuchiwany.

To nie paranoja
Autor: Salon42
2007-04-07 10:00:09
Dzisiejszy Dziennik. Premier na konwencji PiS 18 marca (a więc jeszcze przed ujawnieniem słynnych taśm) powiedział: "Od wielu lat nie ma możliwości poufnego porozumiewania się w strukturach państwowych.
Poszliśmy tropem tych słów". Okazało się, że szef rządu w ekspresowym tempie nakazał stworzyć system bezpiecznej łączności dla władz państwa.

DZIENNIK dowiedział się, że niedawno ruszył program pilotażowy o nazwie Cygnus. Do administracji rządowej trafiło na razie 10 bezpiecznych telefonów stacjonarnych. Premier chce, by w ciągu kilku miesięcy każde ministerstwo dostało takie aparaty. Na wyposażeniu władz są też specjalne telefony komórkowe. Co z tego, skoro jest ich niewiele. Jeśli na przykład premier zadzwoni ze swojej bezpiecznej komórki do ministra, który ma zwykły aparat, to i tak może być podsłuchany. Jarosław Kaczyński traktuje kwestię łączności specjalnej priorytetowo - dowiedzieliśmy się w kancelarii premiera. "Do tej pory łapiemy się za głowę, widząc jak zapuszczone zostały sprawy istotne dla bezpieczeństwa państwa" - mówi bliski współpracownik premiera.

Władza obawia się, że mogą ją podsłuchiwać prywatne firmy i obce wywiady. Boi się też, że informacje o podsłuchach zakładanych legalnie przez sądy, są przedmiotem pokątnego handlu. Politycy PiS, z którymi rozmawialiśmy, są przekonani, że osoby podsłuchiwane mogą dostawać przecieki i ostrzeżenia.

Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Film opowiada o aktualnej sytuacji panującej w polskich aresztach śledczych. Zdjecia rozpoczęto 1 września 2003 roku, ich zakończenie planowane jest w maju.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS