menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Plaga porwań
Plaga porwań

Historia porwania Krzysztofa Olewnika liczy już blisko pięć lat i pokazuje, że nie jesteśmy przygotowani na walkę z porwaniami. A to porwania stały się ostatnio najbardziej dochodowym i bezpiecznym interesem świata przestępczego. Tak, bezpiecznym, bo bezkarnym.

Półtora roku temu ustalony został mężczyzna, który dzwonił do rodziny Olewników w imieniu porywaczy. Ponad 2 lata znana jest osoba, która podkładała listy z żądaniem okupu. Rodzina Olewników nie otrzymała policyjnego negocjatora. Sama zakupiła sprzęt do nagrywania rozmów i przekazywała kopie nagrań policji i prokuraturze. Akcja przekazania okupu (350.000 euro) nie była monitorowana ani zabezpieczona, pomimo, że policja wiedziała o tym 24 godziny wcześniej. Jakby przykładów niedociągnięć policji i prokuratury było mało w tej sprawie, to na koniec skradziono akta prokuratorskie porwania Krzysztofa Olewnika.

Ale to nie jedyny dramat jaki spotkał rodzinę. Stała się ona przysłowiowym jeleniem do skrojenia. Wyłudzono od niej setki tysięcy złotych za informacje, za pomoc w odnalezieniu Krzysztofa. Pisanie skarg, wniosków, apeli do władz przez wiele lat nie przynosiło efektów. Dopiero ostatnio coś drgnęło w sprawie i zaczyna się mówić o pociągnięciu do odpowiedzialności winnych tego skandalicznego śledztwa.

Sławek Świerzyński, lider zespołu Bayer Full, któremu także porwano syna, ale na szczęście odzyskał go po 48 godzinach, dzięki udanej akcji policji, po chwilowej radości doznał szoku. Oto sąd z braku wystarczających dowodów wypuścił na wolność osobę, którą syn Świerzyńskiego wskazał jako porywacza. Powód? Nieudolne postępowanie prokuratorskie, które nie wykorzystało wszystkich możliwości dowodowych.  Świerzyński wyznaje, że  nikt nie może się w Polsce czuć bezpiecznie. Jego znajomi otaczają się murami, instalują alarmy, wynajmują firmy ochroniarskie. Posyłanie dzieci do szkoły staje się takim stresem dla rodziców, że zapisują do szkoły pod fikcyjnymi nazwiskami.
Wszyscy moi rozmówcy mówią, że mamy plagę porwań, która będzie narastać. Przedstawiają smutny obraz służb, które nie chcą zauważyć tego problemu. Nie ma centralnej komórki w komendzie głównej policji zajmującej się porwaniami. Tymczasem koordynacja wszelkich śledztw, informacji dotyczących porwań i porywaczy jest niezbędna do walki z nową przestępczą plagą.

Sławek Świerzyński na bramie swego domu wywiesił tablicę, w której przestrzega:, „Jeśli nie pogryzie cię pies, to ja ciebie zastrzelę.”  Czyżby każdy z nas powinien pójść jego śladem?

Felieton opublikowany na łamach dziennika "Metropol"
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Potężny mężczyzna powolnymi ruchami, nieco leniwie, goli głowę. Opowiada o swoim barwnym życiu, o więzieniu i drużynie rugby. Ale nie jest to kadr z amerykańskiego obrazu "Urodzeni mordercy", a jedna ze scen polskiego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego o chuliganach Arki Gdynia, których teraz bardziej niż rozróby fascynuje męski, twardy sport.
(...) Kamera podąża za bohaterami niemal wszędzie. Jest na treningu, meczu, w szatni, w samochodzie i nawet w łazience.


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS