menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Polscy artyści wzywają do tolerancji wobec gejów i lesbijek
Polscy artyści muzyczni – m.in. Michał B., Magda F., Violetta N. vel. F., Andrzej P. vel. P., Jerzy P., Grzegorz S., Paweł S., Maciej U. -  podpisali się pod listem otwartym do mieszkańców oraz władz miasta Krakowa, wyrażającym poparcie dla organizacji krakowskich Dni Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej. Pomysł organizacji imprezy budzi w mieście wiele kontrowersji.
"Jesteśmy głęboko przekonani, że wielu mieszkańców Krakowa nie podziela nienawistnych poglądów ludzi, którzy demokrację nazywają rządami motłochu. Wierzymy, że w życiu kulturalnym naszego miasta jest miejsce dla festiwalu "Kultura dla tolerancji". Nauczmy się mieszkać razem i szanować wzajemnie różnice - czytamy w liście podpisanym m.in. przez noblistów.
Krakowskie Dni Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej mają się odbyć od 6 do 9 maja. Zaplanowano wiele imprez, spośród których najwięcej kontrowersji wywołuje marsz gejów i lesbijek. Zaplanowano go na 7 maja. Uczestnicy marszu mają przejść spod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Planty do Barbakanu i dalej pod Wawel nad Wisłę, gdzie zorganizowany zostanie piknik.
"Dość długo czekaliśmy na ten dzień, by pokazać się na ulicach Krakowa (...) Musieliśmy do tego dojrzeć. W końcu zdecydowaliśmy się wyjść na ulice w marszu tolerancji. Zapraszamy do niego wszystkich mieszkańców miasta. Teraz będziemy rozmawiać z prezydentem miasta oraz policją na temat zapewnienia nam ochrony i bezpieczeństwa. Dochodzą do nas bowiem pogróżki, że podjęte zostaną próby zdezorganizowania marszu" - powiedział Tomasz Szypuła, wiceprzewodniczący krakowskiego oddziału Kampanii Przeciwko Homofobii, która jest głównym organizatorem imprezy.
Przeciwko Dniom Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej zaprotestowało wiele organizacji.  "Propagowanie i promowanie postaw zaburzonych jest wyrazem braku odpowiedzialności za naród. Wykorzystanie sytuacji, czasu i miejsc związanych w sposób szczególny z tradycją (jak to ma miejsce w przypadku zaplanowanej w Krakowie procesji ku czci świętego Stanisława) do prezentowania patologicznych zachowań uznajemy jako przejaw lekceważenia uczuć zdecydowanej większości społeczeństwa" - napisała w liście protestacyjnym Rada Główna partii Rodzina - Ojczyzna.
Protestuje także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Sprzeciwia się ono m.in. temu, że sesje naukowe i wykłady na temat homoseksualizmu, będące częścią Dni Kultury, mają się odbyć na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W obronie Dni stanęli, obok noblistów, Federacja Młodych Socjaldemokratów oraz Krakowska Partia Zielonych.
"Wyrażamy zdecydowany protest wobec nawoływania przez Ligę Polskich Rodzin oraz Młodzież Wszechpolską do nienawiści wobec mniejszości seksualnych i alternatywnych sposobów życia. Chcemy, by Kraków był miastem otwartym i przyjaznym dla ludzi prezentujących różne światopoglądy i wybierających różne style życia. Nie chcemy żyć w skansenie dulszczyzny" - czytamy w liście Krakowskiej Partii Zielonych.
            Niestety, to fikcja. Powyżej zamiesciłem tekst protestu polskich noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Naszych artystów pomimo, że wielu z nich nie jest heteroseksualna (kilku z nich wymieniłem na początku) nie stać na wyraźny sprzeciw przeciwko brakowi tolerancji. Gdzież im do odwagi Gorge’a Michel’a i Eltona Johna, którzy potrafili się przyznać do tego, że są gejami.  Rozumieją, że jako osoby publiczne na nich najbardziej spoczywa ciężar uczenia ludzi tolerancji. U nas na bilbordach do tolerancji wzywali zwykili ludzie będący gejami i lesbijkami. Kiedy widzę artystę, który jest gejem, a który to lansuje się jak playboy, wdzięczac się do kobiet i nastolatek, opowiadając  bzdury o miłości do kobiet, nie potrafię opanować śmiechu. Mam ochotę powiedzieć - dość hipkokryzji, zacznijmy mówić wprost o swoich oriuentacjach seksualnych, ucząc ludzi tolerancji.

Felieton zamieszczony na www.cgm.pl - Latkowski wprost,  4.05.2004
Zobacz również ...


menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS