menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sylwester Latkowski

Sylwester Latkowski (urodził się w 1966 roku w Elblągu) jest reżyserem, scenarzystą, dziennikarzem (publikacje na łamach Polityka, Wprost, Gazeta Wyborcza), producentem filmów i wydawnictw fonograficznych; autorem filmów: To my, rugbiści (2000), Blokersi (2001; wyróżniony tytułem „As EMPiK-u”), Pub 700 (2002; uznany za Najlepszy Dokument na festiwalu filmowym w Kazimierzu), Gwiazdor (2002), Nakręceni, czyli szołbiznes po polsku (2003), Klatka (2003), Kamilianie (2003; w 2004 otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych), Śledczak (2004), Pedofile (2005). Zabić Papałę (2008), Ścigany (wspólautor Piotr Pytlakowski, 2010), "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" (współautor Piotr Pytlakowski, 2010) . Prowadził i reżyserował programy telewizyjne: Nakręcona noc i Konfrontacja. W 2001 roku otrzymał wyróżnienie Fundacji Kultury za książkę „Pamiętam jak...”. Jest także autorem książki "Zabić Papałę" (2008) oraz wspólnie napisanych z Piotrem Pytlakowskim "Olewnik.Śmierć za 300 tysięcy."(2009), "Przykrywkowcy" (2010) i "Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy" (2010). W marcu 2011 roku ukazała się książka Sylwestra Latkowskiego „Polska mafia.” W sierpniu 2011r. prapremierę miał film Sylwestra Latkowskiego "Ostatnia Wieczerza".


Nagrody

2004 Nagroda dla filmu  "Kamilianie"  - II Ogólnopolskiego Przeglądu Katolickich Programów Telewizyjnych i Radiowych "Znaki Nadziei".

2002 Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002 - PUB 700.

2001 Wyróżnienie Fundacji Kultury za prozę w konkursie "Promocja najnowszej literatury polskiej"  - książka "Pamiętam jak…" (2001)
AS EMPIK - Wydarzenie roku 2001 - film Blokersi

Książki

"Pamiętam jak...". Wydawnictwo Słowo/Obraz Terytoria, 2001. Książka ta otrzymała wyróżnienie Fundacji Kultury za prozę w konkursie "Promocja najnowszej literatury polskiej"

"Zabić Papałę", Wydawnictwo Rosner&Wspólnicy, 2008.

"Po jedenastu latach od śmierci generała policji Marka Papały wciąż nie wiemy, kto zabił i dlaczego. Schwytanie sprawców tej zbrodni, to punkt honoru organów ścigania. Trzeba więc zadać pytanie: gdzie są sprawcy i gdzie jest honor?
Do dzisiaj nikt nie miał odwagi powiedzieć wprost, iż ci, którzy prowadzili śledztwo w sprawie śmierci generała, błądzili we mgle i błądzą nadal. Latkowski nie tylko to powiedział, ale i przekonująco udowodnił. Dotarł do wszystkich świętych sprawy Papały. Na szczęście nie szukał sprawców morderstwa, nie epatował wiedzą tajemną, nie stawiał nawet - jak to czasem ma w zwyczaju, karkołomnych hipotez - i nie mnożył listy podejrzanych. Po prostu chciał się dowiedzieć, jak przebiegało śledztwo i dlaczego nie przyniosło efektów. Zadawał suche pytania i sumiennie egzekwował odpowiedzi. Zdobył nieznane opinii publicznej dokumenty ze śledztwa, stenogramy przesłuchań, prywatne listy, ekspertyzy.
Czy w wymiarze sprawiedliwości znajdzie się ktoś na tyle odważny, by podjąć zdecydowane działania w sprawie śledztwa, które tylko od czasu do czasu odżywa w mediach?".
Piotr Pytlakowski, Polityka

"Śmierć za 300 tysięcy. Sprawa Olewnika" (współautor Piotr Pytlakowski), wydawnictwo Świat Książki, 2009

Ta książka ma kilka walorów nie do przecenienia. Nie epatuje sensacją, nie próbuje przemawiać do czytelnika miałką czułostkowością, natomiast zawiera dokumenty (niektóre publikowane po raz pierwszy) - jak choćby podsłuchy rozmów porywaczy, rozmawiających z rodziną za pośrednictwem właśnie Krzysztofa - rzeczywiście wstrząsające. Pokazuje bardzo rzetelnie pracę organów ścigania, wykonujących mnóstwo czynności, które jednak nie złożyły się w żaden obraz. Było tak, jakby wszyscy kręcili się w kółko, mając rozwiązanie w zasięgu ręki i nie mogli na nie trafić. Z powodu braku profesjonalizmu? Nadmiaru informacji? Właśnie owej dwutorowości, gdzie po jednej stronie mamy zrozpaczoną, ale wykonującą czasem niezrozumiale gesty rodzinę, po drugiej policję, prokuraturę i grono ludzi podobno dobrej woli, którzy chcą pomóc i w efekcie nie pomaga nikt? Z powodu braku utalentowanego prokuratura, który potrafiłby postawić hipotezy, solidnie potem sprawdzane? Tu nie ma gotowych, łatwych odpowiedzi.

W tej książce nikt nie jest z góry czarnym lub białym charakterem. Autorzy docierają do osób przez opinię publiczną już praktycznie skazanych, gdyż ojciec Krzysztofa Olewnika na różnych etapach sprawy tracił do nich zaufanie, jak choćby do Grzegorza Korytowskiego, działacza SLD z Płocka, czy serdecznego ongiś przyjaciela Olewników, byłego  policjanta Wojciecha Kęsickiego. Te opowieści są momentami fascynujące, gdyż pokazują drugą stront medalu, ludzi, którzy znaleźli się nagle po stronie wrogów i nie potrafią poradzić sobie z nową sytuacją. Czy ich opowieści są prawdziwe? Brzmią autentycznie, ale od weryfikacji jest prokuratura i ewentualnie komisja śledcza.

Mamy też wreszcie szersze spojrzenie na kwestię porwań dla okupu, dzięki komentarzom o kulisach tej sprawy i porwań dla okupu autorstwa Janusza Kaczmarka, prokuratora, który porwaniami zajmuje się zawodowo i którego ta sprawa od dawna interesowała.

Trzeci walor to porządna śledcza robota, przedarcie się przez tomy akt, docieranie do ludzi, do których nie docierano, a którzy nawet epizodycznie pojawiali się w życiu Krzysztofa Olewnika i jego rodziny. To uczy pokory, sprawia, że nie feruje się  łatwych sądów, nie wydaje wyroków, raczej stawia się znaki zapytania. Czytelnik sam może osądzić, jak w tej tragedii rozkładały się role poszczególnych aktorów.

Ta książka ma też walor reporterski. Autorzy pokazują polską prowincję w całym jej bogactwie dziwnych, ale traktowanych jako cos zupełnie zwyczajnego, powiązań między władzą a miejscowym biznesem. Oświetlają działanie systemu znajomości, poleceń i przysług, finansowych karier, często nieoczekiwanych, i ich upadków, zaradności i bezradności. W takim krajobrazie, gdzie wszyscy wszystkich znają, wszystko o sobie wiedzą, wydarzyła się tragedia zamożnego młodego człowieka, pełnego życia, lubiącego, nawet ponad miarę, kobiety. ł nie ma odpowiedzi na wydawałoby się najprostsze pytanie: dlaczego?

Sejmowa komisja śledcza dostała od pełnomocników rodziny Krzysztofa Olewnika dość dziwny, anonimowy dokument (autorzy analizują go precyzyjnie, pokazując niespójności, opieranie się na niesprawdzonych danych i emocjonalnych hipotezach), który w politycznej gorączce nazwano mapą drogową dla samej komisji śledczej, gdyż  zawiera ponoć listę błędów organów ścigania. Tymczasem to książka Latkowskiego i Pytlakowskiego powinna być lekturą obowiązkową dla sejmowych śledczych.
Janina Paradowska, Polityka nr 27, 4 lipca 2009

 „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (współautor Piotr Pytlakowski), wydawnictwo Świat Książki, 2010
„Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”. (współautor Piotr Pytlakowski), wydawnictwo Muza, 2010
"Polska mafia", wydawnictwo Świat Książki, 2011


Filmy dokumentalne

„Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” (współautor Piotr Pytlakowski), film dokumentalny, produkcja TVP2 /ArTNet, czas 69 min, 2010

ŚCIGANY - (wspólautor Piotr Pytlakowski), film dokumentalny, produkcja DeLord, czas 40 min, 2010

ZABIĆ PAPAŁĘ - film dokumentalny, produkcja ArtNet, film powstał przy wspólfinansowaniu PISF, czas 87 min, 2008

PEDOFILE - film dokumentalny, produkcja TVP S.A., czas 90 minut, 2005

ŚLEDCZAK - film dokumentalny, produkcja TVP S.A., czas 50 minut, 2004

KAMILIANIE - film dokumentalny, Produkcja TVP S.A., czas 50 minut, 2003

"KLATKA" - film dokumentalny, Produkcja:Opusnet, T1-teraz,  TVP SA. , czas 54 min., 2003

"NAKRĘCENI, czyli szołbiznes po polsku" - film dokumentalny, Produkcja:  SPI & Sylwester Latkowski & Opusnet & PAY studio TV, czas 78 minut, 2003.

"GWIAZDOR" - film dokumentalny, Produkcja Program II TVP & SPI & Universal Music Polska, czas 90 minut;  2002 rok.

"PUB 700" - film dokumentalny, Produkcja Program II TVP& TPS Studio Filmowe, czas 64 minut; produkcja 2002 rok. Nagroda: Najlepszy Polski film dokumentalny Festiwalu Filmowego w Kazimierzu nad Wisłą 2002.

"BLOKERSI"- film dokumentalny; Produkcja Solopan & TPS Studio Filmowe, Sylwester Latkowski; czas 77 minut; 2001 rok.

"TO MY, RUGBIŚCI" - film dokumentalny; produkcja Studio Filmowe TPS i Janusz Dorosiewicz; czas:46 minut; 2000 rok.

 

Programy telewizyjne

KONFRONTACJA - prowadzenie, scenariusz i rezyseria cyklicznego programu na żywo, TVP2,  2005-2006

NAKRĘCONA NOC  - scenariusz i reżyseria cyklicznego programu na żywo (TVP 2, 2004-2005)

Reportaże telewizyjne
"Spowiedź Sumlińskiego", Polsat News, 2008
"Niebezpieczne kontakty Sumlińskiego", Polsat News, 2008
Koncerty telewizyjne

MILKSHOP "Zatoka" - reżyseria i scenariusz koncertu. (TVP2, 2004)

"Peja na legalu" -  reżyseria i scenariusz koncertu dla Programu drugiego TVP2, czas 46 minut, 2003

Teledyski
 • "Pomiędzy słowami" MILKSHOP, 2006
 • "Islandia" MILKSHOP, 2003
 • "Klatka" PC PARK, 2003
 • "Zła dziewczyna" Decs, 2003
 • "Najlepsze dni" EIS, 2003
 • "Bez twarzy" PEZET, 2003
 • "Głucha noc" - Peja/Slums Attack, 2003
 • "Mam dość" - Ich troje, 2002
 • "Mój rap, moja rzeczywistość" - PEJA, Slums Attack 2002
 • "Każdy ma chwile" - Leszek Możdżer FEAT: Grammatik & Fenomen, premiera
 • "Te słowa" - Eldo, 2001
 • "Już dawno" - Ascetoholix; 2001
 • "Stres" - Eldo, 2001
 • "Wspólny przekaz" - Robię Swoje 2 - 2001
 • "Lekcja" - Camey Squad- (Debiuty Opole), 2001
 • "Nie ma skróconych dróg" - Grammatik, 2001
 • "Szansa" - Fenomen - 2000
 • "On jest za duży" - Swintuch - 2000

 

Reportaże dla TV Polsat (rok 2000)
 • "Komiksowy Swiat pana Andrzeja"
 • "Patrol w górach"
 • "Gospodarstwo w blokowisku"
 • "Niebanalni"
 • "Szejkowie z Sewerynowa"
 • "Inspektor od psów"
 • "Polscy Harleyowcy"
 • "Ostatni Claun"
 • "Liczą się tylko moje Wielbłądy"
 • "Mieszkać w stylu rokoko"
 • "Casting"
 • "Skansen w centrum Warszawy"

 menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Klatka – film dokumentalny. Praca nad filmem trwała od 24.10.2002 roku, zakończono ją  22 października 2003. Planowana premiera filmu - listopad 2003.
Scenariusz i reżyseria: Sylwester Latkowski; zdjęcia: Tomasz Michałowski, Karina Kleszczewska; montaż: Krzysztof Szpetmański; dźwięk: Igor Grątkowski; redakcja Jerzy Kapuściński, Grażyna Bryżuk; postprodukcja PAY studio TV; grafika: Studio Rogala: sprzęt do realizacji Mega TV; technika realizacji Sony IMX 16:9; producent wykonawczy Opusnet; Produkcja: Agencja Filmowa TVP dla Programu 2, Opusnet, T1-teraz, Sylwester Latkowski


Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS