menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

W odpowiedzi Mierzewskiemu

W dzisiejszej rozmowie z "Gazetą" prokurator Jerzy Mierzewski, od 10 lat prowadzący śledztwo w sprawie śmierci gen. Marka Papały, zaatakował książkę, którą o tej sprawie napisał Sylwester Latkowski. Mierzewski twierdzi, że ukrytym celem książki jest oczyszczenie z podejrzeń Edwarda Mazura(uważanego za zleceniodawcę zabójstwa)Ma również pretensje o ujawnienie przez Latkowskiego informacji o życiu osobistym generała. Latkowski po tym wywiadzie przesłał "Gazecie" odpowiedź.

Lektura wywiadu z prokuratorem Jerzym Mierzewskim robi przygnębiające wrażenie. Kolejny raz Mierzewski pokazuje, że nie ma dystansu do sprawy, którą prowadzi od dziesięciu lat.

Mierzewski przyznaje się do jednego błędu, który wytknięto mu w książce i filmie, czyli okazania Edwarda Mazura w sposób sugerujący świadkowi, kogo ma poznać. Błąd był tak oczywisty, że trudno to zatuszować. Choć i w tym przypadku tłumaczy się: to nie ja, to koledzy Innych błędów nie widzi. Włącznie z tymi powszechnie krytykowanymi, np. złym zabezpieczeniem miejsca zbrodni.

Prokurator stawia mi zarzut udziału w kampanii dezinformacyjnej w obronie Mazura. Nie będę używał języka prokuratora Mierzewskiego i nie nazwę tego podłością. Może raczej: mijaniem się z prawdą w złych intencjach. W książce "Zabić Papałę" i w filmie (którego Mierzewski jeszcze nie widział) Mazur nie jest bynajmniej pozytywnym bohaterem. Po raz pierwszy mówię publicznie o takich szczegółach jego życiorysu, które wolałby ukryć.

To nie ja, lecz prokurator Mierzewski był jednym z autorów skandalicznego wniosku ekstradycyjnego w sprawie Mazura; ten wniosek był tak napisany, że sędzia Arlander Keys z Chicago po prostu nie mógł wydać innego orzeczenia.

Zajmując się opisem nieudanego śledztwa, nie mogłem przemilczeć obszernego tekstu autorstwa sędziego Keysa - uzasadnienia odmowy ekstradycji Mazura, druzgocącego dla autorów wniosku ekstradycyjnego.Sędzia wylicza w nim szkolne błędy, które popełnili polscy prokuratorzy.

Tekst uzasadnienia był tak ważny, że zdecydowałem się na przedrukowanie go w obszernych fragmentach w mojej książce. I chyba właśnie publikacja tego tekstu wywołała furię pana prokuratora. Czy sądził, że nikt nie dotrze do ogólnodostępnych materiałów amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości?

Prokurator Mierzewski dobrze wie, że nie stawiam żadnej tezy. Ta książka jest podsumowaniem dziesięciu lat śledztwa. Nie szukałem sprawców morderstwa, nie epatuję wiedzą tajemną, nie stawiam karkołomnych hipotez - i nie mnożę listy podejrzanych. Po prostu chciałem się dowiedzieć, jak przebiegały działania ekipy śledczej i dlaczego nie przyniosły efektów. O wszystkich tych sprawach, nawet najtrudniejszych, opowiadali mi świadkowie, których relacje rejestrowałem. Książka pokazuje tylko fragment zebranego materiału. Prokurator Mierzewski w wywiadzie dla "Gazety" potwierdza zresztą większość moich ustaleń, choć z wyraźną niechęcią.

Dziennikarze mają prawo zadawać trudne pytania. A jest o co pytać. Do dzisiaj nie znamy sprawcy zabójstwa, nie znamy motywu. Jeśli Mazur rzeczywiście był zleceniodawcą, to nie mógł działać sam. Do dzisiaj nie wiemy, z kim działał.

Nie chodzi mi o atakowanie prokuratora Mierzewskiego ani samego śledztwa, tylko o to, żeby śledczy przestali dreptać w miejscu. Żeby naprawili błędy tam, gdzie je zrobili.

I żeby wreszcie po tych dziesięciu latach przestali się kreować na jedynych sprawiedliwych, którym wszyscy rzucają kłody pod nogi. Niech się zajmą tym, do czego zostali powołani i postawią wreszcie przed sądem sprawców zabójstwa generała Marka Papały.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 09-10-2008 23:01menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Sylwester Latkowski, twórca "Blokersów" "Klatki" i "Śledczaka", tym razem opowiada o świecie seksualnej dewiacji Ten film wywołuje wstrząs. Temat pedofilii powraca do mediów przy okazji kolejnych spraw o wykorzystywanie seksualne dzieci. Pojawiają się artykuły, reportaże, wywiady. Tym razem oglądamy pełnometrażowy dokument. Wszystko zaczyna się sceną rozgrywającą się w samochodzie. Młody gej, świadek w sprawie posądzenia ks. Jankowskiego o pedofilię, opowiada o swoich przeżyciach związanych z tą sprawą. W końcu wyciąga telefon komórkowy i dzwoni do swojej matki, by przyznać się do udziału w tej historii. W trakcie rozmowy mężczyzna zaczyna płakać. Ma świadomość, że środowisko, w którym się wychował ...
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS