menuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

Między przystankami metra

Alex Kłoś (04-09-01 17:45)


Książka Sylwestera Latkowskiego "Pamiętam jak..." - telegraficzny skrót wspomnien z PRL


Choć Latkowski (autor głośnego dokumentu "My, rugbiści") urodził się w Elblągu, jego wspomnienia są bliskie każdemu, kto dorastal w ostatnich dekadach PRL - nawet jeśli, tak jak on, nie słuchał rocka, nie zaczytywał się w powieściach Witolda Gombrowicza, nie uprawiał karate po obejrzeniu "Wejścia Smoka", nie krzyczał "precz z komuną" na ulicznych manifestacjach. Latkowskiemu udało się przywołac atmosferę tamtych lat. Każdy, kto ogladał w telewizji relacje z pochodów pierwszomajowych lub pamięta, jak Hermaszewski poleciał w kosmos, odnajdzie swoją historię i doświadczenia wśród 472 króciutkich notatek, z których każda zaczyna sie od słów: "Pamiętam, jak". Autor otrzymal za tę ksiazkę wyróżnienie Fundacji Kultury w konkursie Promocja Najnowszej Literatury Polskiej.


ALEX KŁOŚ: We wspomnieniu nr 240 napisałeś: "Pamiętam, że Edward Gierek lubił oglądać Kojaka".


SYLWESTER LATKOWSKI: Tak, bo ta książka jest zbudowana z wspomnień i ogólnie znanych faktów, zachowanych w świadomości i podświadomości nas, żyjących w tamtych czasach. Bywa, że historie, które nie do końca odpowiadają rzeczywistości, traktowane są jako dobrze znane fakty. Tak było np. z "czarną wołgą" lub z żoną Edwarda Gierka, która rzekomo jeździła do Paryża po to, by ułożyć sobie fryzurę. Myślę, że na takiej zasadzie to, co napisałem, jest prawdą.


Skąd pomysl?


- Zainspirowała mnie książka "I Remember" Joe Brainarda. Czytelnicy uściślali wspomnienia autora, dopisywali własne. Brainard wydał wkrótce poprawiona i wzbogaconą wersję historii swojej generacji. Może i ja to zrobię?

Spodobała mi się taka forma. Każdy z tych okruchów pamięci wywołuje u czytelnika interakcje i wspomnienia. Gdybym napisał rzecz normalnie, narzuciłbym swój obraz tamtych czasów. A przeciez to nie są wyłącznie moje wspomnienia, ale po części każdego, kto wtedy dorastał.


Tę książkę szybko się czyta, mnie zajęło to pół godziny.


- Kiedys skrócilem powieść z 360 do 185 stron. Zapytany przez wydawcę, dlaczego, odpowiedzialem: żeby kazdy rozdział można było przeczytać pomiędzy jednym a drugim przystankiem metra. Kto dziś ma czas na Prousta?

"Pamiętam jak..." slowo/obraz/terytoria, Gdańsk 2001

25 września odbędzie się premiera fabularnego filmu Sylwestra Latkowskiego "Blokersi" o polskiej kulturze hiphopowejmenuline menuline menuline menuline menuline menuline
Wyszukiwarka

 „Nigdy nie oczekiwałem, by Latkowski nakręcił mi laurkę. Mam świadomość  jego ostrego spojrzenia na rzeczywistość. Świadomie zgodziłem się, by to właśnie Sylwester pomógł mi zamknąć bolesne przeżycia, przeszłość.  Jestem ciekawy lustra Sylwestra Latkowskiego, rozumiem, że nie zawsze może oddawać to samo, co widzę ja i inne osoby, które pojawiają się w filmie” – Michał Wiśniewski.
Śledczak Kamilianie Gwiazdor Pedofile
Nakręceni Pub 700 Klatka To my, Rugbiści
powered by Admin.Starla v3 CMS